Certyfikaty EKO: o czym tak naprawdę informują? (BDIH, Ecocert i inne)

2021-08-06
Certyfikaty EKO: o czym tak naprawdę informują? (BDIH, Ecocert i inne)

Kupujesz kosmetyki naturalne i chcesz mieć pewność co do ich jakości? Certyfikaty kosmetyczne to „gwarancje”, które potwierdzają naturalność i inne ważne cechy Twoich produktów. Co oznaczają najpopularniejsze certyfikaty eko? Sprawdź w naszej ściądze!

Spis treści:

 1. O czym informują certyfikaty kosmetyczne?
 2. BDIH i inne certyfikaty EKO, które warto znać!
 3. Ekocertyfikaty? W Nabea mamy swój!

 

O czym informują certyfikaty kosmetyczne?

Certyfikaty kosmetyczne przyznawane są przez różne polskie, europejskie i światowe niezależne organizacje po serii procedur i szczegółowych badań. Takie produkty muszą spełnić ściśle określone reguły. Wśród nich szczególnie ważne są:

 • ściśle określona zawartość procentowa składników naturalnych i organicznych (np. produkty certyfikowane znakiem Cosmos zawierają minimum 95% jego składników pochodzenia naturalnego),
 • jak najmniejsza niezbędna zawartość składników syntetycznych lub ich brak,
 • sposób przetwarzania surowców i półproduktów,
 • określony sposób definiowania wody wobec procentowej zawartości składników pochodzenia organicznego i naturalnego [1].

Certyfikaty eko mają jeszcze ostrzejsze wymogi. Wymagają one dodatkowo od producentów m.in.:

 • zoptymalizowanej (i ograniczonej) ilości surowców używanych w procesie produkcji (w związku z niemarnowaniem zasobów),
 • nietestowania składników i produktu końcowego na zwierzętach,
 • korzystania z surowców pochodzących z recyklingu (dotyczy przeważnie opakowań),
 • zapewnienia, że proces produkcji i użyte surowce są nietoksyczne oraz neutralne lub przyjazne dla środowiska,
 • możliwości ponownego przetworzenia opakowania na surowce wtórne [2].

Najważniejsze ekocertyfikaty to m.in. Ecocert (z siedzibą we Francji, znany również pod znakiem Cosmos), francuskie Cosmebio i włoska ICEA. 

Najważniejsze ekocertyfikaty to m.in. Ecocert

BDIH i inne certyfikaty EKO, które warto znać!

BDIH (skrót od Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen – Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych) to istniejące od 1996 roku zrzeszenie niemieckich firm przemysłowych i handlowych, które produkują naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy czy ciała, a także m.in. naturalne preparaty lecznicze. 

BDIH jest członkiem i współzałożycielem Cosmos Cosmetics Organic Standard. Od 2017 roku certyfikat BDIH został ujednolicony i objęty normą Cosmos, podzieloną na Cosmos Organic i Cosmos Natural. Certyfikat BDIH mogą otrzymać wyłącznie kosmetyki naturalne, BDIH nie wymaga jednak procentowej zawartości substancji naturalnych i certyfikowanych surowców organicznych.

Znak BDIH na opakowaniu kosmetyku oznacza, że produkt jest kontrolowany i czysto biologiczny – źródłem użytych w jego produkcji składników roślinnych są kontrolowane uprawy ekologiczne i certyfikowane „dzikie” zbiory, a formuły opierają się na olejach roślinnych, tłuszczach i woskach, ekstraktach ziołowych, hydrolatach i olejkach eterycznych. 

Oznaczenie BDIH zapewnia ponadto, że kosmetyk jest przyjazny zarówno dla Twojej skóry, jak i środowiska, a zatem można go uznać za jeden z certyfikatów eko. Produkcja kosmetyku nie może negatywnie wpływać na środowisko, a opakowanie musi być biodegradowalne. Dodatkowo jego składniki ani gotowy produkt nie były testowane na zwierzętach, a w formule nie znajdują się żadne składniki odzwierzęce (takie jak tłuszcze czy kolagen zwierzęcy). Nie zostały w nim wykorzystane również żadne substancje z upraw GMO. 

W kosmetykach uznanych przez BDIH za naturalne mogą znajdować się surowce mineralne i nieorganiczne sole, ale nie organiczno-syntetyczne ani syntetyczne barwniki, aromaty, silikony, parafiny i inne pochodne ropy naftowej. Konserwanty w kosmetykach z logo BDIH muszą być identyczne z naturalnymi – są to np. kwas salicylowy i jego kwasy, kwas sorbowy i jego sole oraz alkohol benzylowy.

Zwróć uwagę, że nie wszystkie certyfikaty eko potwierdzają jednocześnie naturalność, bycie cruelty-free, organiczność czy wegańskość i fair-trade danego produktu.Ekocertyfikat na wybranym produkcie oznacza na 100% jedynie jego ekologiczność. Nie jest to równoznaczne z tym, że kosmetyk jest naturalny – zależy to już ściśle od wewnętrznych wymogów i zasad danej organizacji, która przyznaje swój znak produktowi.

Przyznawane są również certyfikaty kosmetyczne na potwierdzenie, że produkty są wegańskie lub wegetariańskie. Takie certyfikaty często obejmują również produkty cruelty-free (jedną z podstawowych zasad weganizmu jest nieszkodzenie i niewykorzystywanie zwierząt). Do takich certyfikatów zaliczyć możesz europejski V-Label, brytyjski certyfikat Vegan lub polski znak V, który przyznaje produktom wegańskim i wege polski oddział Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt Viva Polska. Do certyfikatów stricte cruelty-free zaliczyć można Leaping Bunny oraz PETA Cruelty Free.

Innym typem certyfikatu jest oznaczenie Fairtrade nadawane przez organizację Flocert. Potwierdza ono, że firma działa zgodnie z zasadami Sprawiedliwego Handlu: m.in., że osoby, które pracują przy produkcji i dystrybucji kosmetyku, są dorosłe (przy produkcji nie pracują dzieci), opłacane i traktowane godnie, mają dobre warunki socjalne, a także, że respektowane są ich prawa pracownicze. 

Jeśli szczególnie zależy Ci na zakupie kosmetyków naturalnych lub organicznych, potwierdzeniem na to będzie wspomniany certyfikat Ecocert (ze znakiem Cosmos Natural i odpowiednio Cosmos Organic). Znak Cosmos został opracowany przez kilka europejskich organizacji, w tym BDIH, ICEA, Soil Association i Cosmebio. Celem jego powstania było ujednolicenie standardu zasad produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych. Produkty oznaczone Cosmos Organic i odpowiednio Cosmos Natural, w składzie mają ponad 95% substancji pochodzenia organicznego / naturalnego.

Ekocert i BDIH to nie jedyne certyfikaty kosmetyków roślinnych i organicznych. Na produktach szukaj także oznaczeń Cosmebio, NaTrue i Soil Association. Na tych znakach się nie zawiedziesz!

O czym informują certyfikaty kosmetyczne?

Ekocertyfikaty? W Nabea mamy swój!

Certyfikaty eko to pewny i wiarygodny znak jakości, jednak często bywają pracochłonne w realizacji i kosztowne, nie mówiąc już o określonym terminie ważności. Obowiązują one przez kilkanaście miesięcy i po tym czasie wymagają odnowienia. Mniejsze marki często nie mogą sobie na nie pozwolić. 

W sklepie Nabea z kosmetykami ekologicznymi, naturalnymi i organicznymi przygotowaliśmy dla Ciebie własne oznaczenia produktów (w tym kosmetyków) ekologicznych. Formalne ekocertyfikaty wcale nie są niezbędną koniecznością – naszym listkom również możesz zaufać. 

Przy każdym produkcie w sklepie znajdziesz określoną liczbę zielonych listków. Jeśli gdzieś ich jeszcze nie ma, wkrótce się tym zajmiemy. Dzięki takiej intuicyjnej skali błyskawicznie sprawdzisz, w jakim stopniu produkt jest naturalny.

 • 3 listki

Produkt na szóstkę! Ma on całkowicie naturalną, prostą i skuteczną formułę. 3 listki w Nabea zdobywają kosmetyki certyfikowane lub produkowane przez marki, które dbają o transparentność i naturalność swoich produktów.

 • 2 listki 

Na 2 listki zasługują kosmetyki z formułami bogatymi w składniki naturalne. W ich składzie znajdują się też bezpieczne dla Ciebie związki i substancje syntetyczne. Chemia nie musi taka straszna, jak ją malują!

 • 1 listek

Zdobywają go u nas produkty inspirowane naturą. Ich opakowania są z materiałów z recyklingu, a w środku znajdziesz pojedyncze naturalne składniki.

 • Brak przyznanych listków

Szare listki oznaczają produkt konwencjonalny. 

Odkryj bogatą ofertę bezpiecznych kosmetyków certyfikowanych i naturalnych, dzięki którym Twoja skóra będzie zdrowa, a kosmetyki do makijażu i pielęgnacji etyczne, przyjazne naturze i ekologiczne: bez zbędnego plastiku i innych syntetycznych składników, które bywają toksyczne dla Ziemi i rozkładają się przez setki lat do mikroplastiku. Więcej o nim przeczytasz w artykule „Czym jest i w czym jest mikroplastik? Ty też go produkujesz!”. Dbaj razem z nami nie tylko o swoją urodę, ale i o środowisko! 

Polecamy produkty z trzema zielonymi listkami! ⬇️

 Certyfikaty eko to pewny i wiarygodny znak jakości


 

Bibliografia:

[1] https://kosmetykinaturalne.com.pl/webpage/certyfikaty-kosmetykow-naturalnych-i-organicznych.html

[2] Certyfikaty ekologiczne w Europie (ekologia.pl)

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Kupuję regularnie i polecam!
2024-05-16
Super
pixelpixelpixelpixel