Food forest – co to? Własne warzywa na balkonie i parapecie – przez cały rok!
Food forest – co to takiego? Chcesz uprawiać własne warzywa, ale masz tylko balkon i żadnego ogródka? Nie szkodzi – podpowiemy ci, jak założyć i pielęgnować własny „las jedzenia” i uprawiać owoce i warzywa na balkonie. Z nami stworzysz mini warzywnik na balkonie i zostaniesz miejską ogrodniczką!
Spis treści:
- Food forest – co to? Jak mieć własny „las żywności”?
- Warzywa na balkonie, czyli miniaturowy food forest
- Mini warzywnik na balkonie – krok po kroku
- Kiedy siać warzywa do gruntu? To warto wiedzieć!
- Warzywa na balkonie – to warto mieć!
Food forest – co to? Jak mieć własny „las żywności”?
Food forest, czyli leśny ogród, to według definicji system zrównoważonej produkcji żywności oparty na leśnym ekosystemie. Inaczej mówiąc, food forest to „las żywności”, w którym rosną drzewa owocowe, krzewy, zioła, pnącza i warzywa wieloletnie – wszystko, co możemy zjeść. Ogrodnicy pielęgnujący food forest celowo dosadzają rośliny, które się wzajemnie uzupełniają i tworzą warstwy roślinne podobne do warstw lasu. Food forest ma korzenie w tropikach – to tam dawniej tubylcy zapewniali sobie żywność, czerpiąc z dobrodziejstw tropikalnych lasów. Co można zbierać z food forest, czyli leśnego ogrodu? Głównie owoce, orzechy, warzywa liściaste i grzyby.
Twój osobisty food forest – „las żywności”
Marzy ci się świeży szpinak do smoothie, albo zerwane przed chwilą pomidorki na kanapkę, ale mieszkasz w bloku i wiesz, że na marzeniach się skończy? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – możesz zostać miejskim ogrodnikiem i założyć własny food forest! Zmień balkonowy ogródek w mini warzywnik na balkonie – po prostu uprawiaj warzywa na balkonie! Możesz uprawiać nawet karłowe drzewka owocowe w donicach i mieć świeże owoce. Balkonowy ogródek zamieniony w ogród warzywny i owocowy to świetny pomysł z co najmniej kilku względów.
Po pierwsze, możesz uprawiać warzywa, owoce i zioła na własne potrzeby – a więc oszczędzasz na ich kupowaniu. Po drugie, wiesz, co jesz i jesz zdrowo – bo uprawiasz warzywa na balkonie samodzielnie i nie dodajesz do nich sztucznych nawozów. Po trzecie daje ci to większą niezależność i wielką frajdę, jaką sprawia robienie przetworów z własnych upraw. I po czwarte – food forest jest ekologiczny, bo dzięki niemu mniej kupujesz i zmniejszasz swój ślad węglowy. Jak zostać miejskim ogrodnikiem? Już podpowiadamy!
Warzywa na balkonie, czyli miniaturowy food forest
Jeśli jesteś szczęściarzem mieszkającym w domu z ogrodem, możemy ci tylko pozazdrościć. Co jeśli jednak żyjesz w mieście i masz ochotę na świeżą zieleninę? Warzywa na balkonie czy tarasie, warzywa w doniczkach, zioła, karłowe drzewka owocowe – z roślin balkonowych i tych trzymanych na parapecie lub w mieszkaniu także możesz stworzyć własny miniaturowy food forest. Z jakich roślin balkonowych i nie tylko możesz mieć pożytek w kuchni i jadalni?
Ogródek na balkonie – co uprawiać?
Warzywa „do kanapek”:
- koper
- rukola
- sałata
- seler naciowy
- pietruszka naciowa
- rzeżucha
Warzywa kolorowe:
- pomidorki koktajlowe
- papryka
- bakłażan miniaturowy
- cukinia miniaturowa
Zioła:
- bazylia
- majeranek
- kolendra siewna
- mięta
- cząber ogrodowy
- tymianek
- rozmaryn
- szałwia
- melisa
- trawa cytrynowa
Owoce:
- truskawki
- poziomki
- jabłka karłowe
- śliwki karłowe
- morele karłowe
- nektarynki karłowe
- brzoskwinie karłowe
- winogrona
Jeżeli się uprzesz, na balkonie możesz zasadzić nawet… ziemniaki! Jak to zrobić? O tym dowiesz się za chwilę, czytając jak założyć mini warzywnik na balkonie.
Mini warzywnik na balkonie – krok po kroku
1. Wybierz sposób uprawy
Możesz siać warzywa i zioła, albo kupić gotowe rozsady i przesadzić je do skrzynek umocowanych na balustradzie balkonu lub stojących na jego podłodze. Warto zastanowić się także, czy twój balkonowy ogródek pomieści rośliny pnące. Jeśli masz taką możliwość, umocuj do ściany drewniane i metalowe kratki do pnących roślin, po których mogą rosnąć rośliny (np. fasola lub groszek).
Na kratownicy możesz także zamontować kolejne doniczki lub półki na nie. Możesz również zamontować wiszące doniczki – wbijając haki w sufit balkonu. Chcesz zasadzić warzywa korzeniowe, np. ziemniaki? Sadzeniaki możesz wsadzić w plastikowe wiadro lub beczkę, worek, albo dwa garnki ustawione na wzór „potato pot”, czyli specjalnej doniczki na ziemniaki, którą możesz kupić w sklepach ogrodniczych.
2. Zadbaj o dobre stanowisko dla roślin
Twój food forest – mini ogród warzywny na balkonie – potrzebuje światła. Najlepsze jest jasne stanowisko, ale bez ryzyka, że palące promienie słońca poparzą liście. Jeśli masz bardzo nasłoneczniony balkon, rozważ zamontowanie osłon np. z siatki.
Uwaga: nie należy uprawiać roślin jadalnych na balkonach sąsiadujących bezpośrednio z bardzo uczęszczanymi szlakami komunikacyjnymi z dużym nasileniem ruchu ulicznego. Rośliny uprawiane w takich warunkach mogą zawierać „wyłapane” z powietrza zanieczyszczenia.
3. Przygotuj odpowiednie podłoże
Warzywa na balkonie potrzebują do wzrostu dobrej ziemi. Kup uniwersalne podłoża do uprawy roślin dostępne w sklepach ogrodniczych. Na dnie doniczek umieść warstwę keramzytu lub grubego żwiru – zapobiegnie to gniciu korzeni i ułatwi drenaż.
4. Sadź, siej, pielęgnuj i podlewaj
Gdy posadzisz lub posiejesz rośliny, zadbaj o ich odpowiednią pielęgnację. Wraz z wodą wypłukiwane są z doniczek „składniki pokarmowe” dla roślin, nie zapominaj więc o nawożeniu. Zwłaszcza gdy rośliny rosną, należy raz w tygodniu podlewać je nawozem zawierającym azot. Jak podlewać warzywa w doniczkach? Regularnie i tak, by ich ani nie zalać, ani nie przesuszyć. Najlepiej, gdy ziemia w środku doniczki jest wilgotna, a na zewnątrz leciutko przeschnięta.
5. Zbieraj i spożywaj!
Gdy już będziesz mieć pierwsze zbiory, możesz wykorzystać je do przygotowania pysznych i szybkich wege obiadów lub zabrać na piknik i wykorzystać do wegańskiego grilla. Smacznego!
Kiedy siać warzywa do gruntu? To warto wiedzieć!
Jeśli ogrodnictwo balkonowe wciągnie cię tak bardzo, że zapragniesz założyć prawdziwy ogród warzywny, nie musisz przeprowadzać się na wieś. Sprawdź ogródki ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) w twojej okolicy, podpytaj, czy ktoś ze znajomych nie ma zaniedbanej działki pod miastem, gdzie mogłabyś założyć ogród warzywny.
Jeśli uda ci się go stworzyć będziesz pewnie zastanawiać się, kiedy siać warzywa do gruntu. Groch, bób, marchew, pietruszkę, koper, rzodkiewkę i szpinak można siać do gruntu w marcu lub na początku kwietnia. Pod koniec kwietnia warto siać cebulę, sałatę, buraki ćwikłowe, kalarepę i koper. Po „zimnych ogrodnikach” w połowie maja, gdy minie już ryzyko nocnych przymrozków, można wysiewać fasolę, dynię, cukinię i ogórki.
Warzywa na balkonie – to warto mieć!
A co jeśli nie masz nawet balkonu i mini warzywnik na balkonie jest poza twoim zasięgiem? Zawsze możesz uprawiać zioła w doniczkach i nastawiać kiełki w kiełkownicy – znajdujące się w nich składniki pokarmowe świetnie uzupełnią twoje menu!
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, co i jak warto uprawiać we własnym food forest, czyli ogródku warzywnym na balkonie, zaopatrz się w lektury dla początkujących ogrodników – mnóstwo książek o uprawie roślin, a także nasiona do siewu i na kiełki, kiełkownice, a nawet naturalne preparaty do ochrony roślin znajdziesz w Nabea. Zapraszamy na zielone zakupy!