Wcierka na porost włosów – jak wybrać najlepszą?
Spis treści:
- Wcierka do włosów – co to jest?
- Co powinno znaleźć się we wcierce na porost włosów – zdaniem eksperta
- Jak stosować wcierkę na porost włosów?
Wcierka do włosów – co to jest?
Wcierka do włosów (a tak naprawdę do skóry głowy) to płynny kosmetyk o wodnistej konsystencji, który działa miejscowo na skórę głowy. Jak sama nazwa wskazuje, wcierkę należy delikatnie wetrzeć w skalp, co spowoduje, że na na skórę głowy zaczną działać zawarte we wcierce substancje aktywne. Wcierki najczęściej kupuje się w pojemnikach z dozownikiem, który pozwala na zaaplikowanie na skórę odpowiedniej ilości preparatu. Można powiedzieć, że wcierka działa na skórę głowy mniej więcej tak, jak maseczka na skórę twarzy – podobnie jak maseczkę, także wcierkę możesz dobrać odpowiednio do potrzeb skóry głowy.
Jakie są rodzaje wcierek do włosów?
- Wcierka antyłupieżowa
Jak sama nazwa wskazuje, stosuje się ją w przypadku łupieżu. Ma potrójne działanie:
- pomaga w szybszym złuszczaniu martwego naskórka (zazwyczaj dzięki zawartości kwasu migdałowego lub salicylowego);
- działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo pomagając usunąć drożdżaki Malassezia, uważane za jedną z głównych przyczyn powstawania łupieżu. Ich rozwój przyśpiesza produkcję sebum i rozrost wierzchniej warstwy naskórka. Do niedawna uważano, że problemy z łupieżem powodują głównie drożdżaki M. furfur, dziś jednak wiadomo, że odpowiadają za niego głównie drożdżaki M. globosa i M. restricta;
- tonizuje i normalizuje skórę głowy, działając na nią łagodząco.
- Wcierka do włosów przetłuszczających się
Jej zadaniem jest zmniejszenie produkcji sebum i ograniczenie pracy gruczołów łojowych znajdujących się w skórze głowy. Wcierki do włosów przetłuszczających się często zawierają mające antybakteryjne działanie cynk i siarkę, a także łagodzące ekstrakty z szyszek chmielu, pokrzywy czy mięty.
- Wcierka nawilżająca/regenerująca
Działa kojąco i nawilżająco, polecana jest zwłaszcza w przypadku przesuszonej, powodującej uczucie ściągnięcia skóry głowy. Nie powinna zawierać alkoholu, który ma działanie wysuszające, za to dobrze gdy ma w składzie m.in. aloes, pantenol czy glicerynę.
- Wcierka na porost włosów
Idealna na wzmocnienie i przyśpieszenie wzrostu włosów – stymuluje mieszki włosowe do pracy. W jej składzie znajdziesz m.in. kofeinę, imbir, kapsaicynę, wodę brzozową, ekstrakt z kory dębu.
Zdaniem eksperta:
Pielęgnacja skóry głowy jest kluczowa, aby włosy wyglądały zdrowo, a mieszki włosowe pracowały prawidłowo. Przesuszony skalp nie tylko powoduje dyskomfort w postaci uporczywego swędzenia, ale także przyczynia się do powstania stanów zapalnych na skórze głowy. Dlatego dobrze jest do skóry głowy stosować produkty, które pozbawione są SLS-ów i alkoholu. Niestety, część składników aktywnych stymulujących wzrost włosa wymaga użycia alkoholu w formule. Jeśli stosujesz taką wcierkę zalecam ostrożność i obserwację – jeżeli poczujesz swędzenie skóry głowy, odstaw taką wcierkę do czasu, aż dyskomfort minie.
mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych
Co powinno znaleźć się we wcierce na porost włosów – zdaniem eksperta
W sklepach możesz znaleźć wiele wcierek na porost włosów opartych na różnych substancjach aktywnie wpływających na mieszki włosowe. Mogą to być wyciągi roślinne, aminokwasy, peptydy, olejki eteryczne czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Pytamy eksperta, na jakie szczególnie warto zwrócić uwagę?
Zdaniem eksperta:
We wcierkach na porost włosów warto szukać takich składników jak:
- skrzyp polny – bogaty jest w krzem, który jest składnikiem budulcowym włosa (bierze udział w produkcji kolagenu, który buduje strukturę włosa);
- pokrzywa – przywraca równowagę skórze, sprzyja wzrostowi tzw, baby hair i ogranicza wypadanie włosów;
- olejek z brokułu – zmniejsza wypadanie włosów i sprawia, że włosy stają się gęściejsze;
- baobab i nasiona chia – są bogate w aminokwasy biorące udział w produkcji keratyny (białka – budulca włosów);
- karnityna – aminokwas ograniczający wypadanie włosów i wzmacniający strukturę włosa;
- olejek arganowy i masło shea – bogate w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe, odżywiają mieszki włosowe i włosy;
- olejki z bergamotki, lawendy i mięty – stymulują pracę mieszków włosowych, wspomagają wzrost włosów oraz wygładzają powierzchnię włókien włosa;
- sok z czerwonej cebuli – bogaty w siarkę, potas i przeciwutleniacze wspomaga wzrost włosów i ogranicza ich wypadanie;
- echinacea i olejek rozmarynowy – wspomagają krążenie w skórze głowy, wzmacniają mieszki włosowe i stymulują wzrost włosów;
- olej winogronowy – silny przeciwutleniacz, który wspomaga wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu;
- kofeina – skutecznie poprawia aktywność mieszków włosowych i stymuluje wzrost włosów.
- olej konopny – wzmacnia włókna włosów skutecznie przeciwdziałając ich łamliwości, dodatkowo także nawilża skórę głowy niwelując swędzenie skalpu.
mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych
Jak stosować wcierkę na porost włosów?
Wcierki stosuje się przed lub po umyciu włosów. Jedne pozostawia się na skórze głowy, inne spłukuje. Jak je aplikować? Nałóż na dłoń odpowiednią ilość kosmetyku i delikatnie rozetrzyj ją na skórze głowy. Możesz wykonać krótki masaż skalpu (wystarczy 1-2 minuty) – dzięki temu zwiększysz ukrwienie skóry głowy, co ułatwi wnikanie w nią substancji odżywczych, a także pobudzi do pracy mieszki włosowe. Masaż możesz robić palcami lub specjalną szczotką do masażu skóry głowy, której miękkie silikonowe końcówki delikatnie stymulują skalp.
Zdaniem eksperta:
Efekty stosowania wcierek naprawdę potrafią pozytywnie zaskoczyć. Wcierki mają tylko jedną wadę – należy stosować je regularnie i systematycznie, niektóre nawet codziennie. Regularne stosowanie wcierek pomaga przywrócić równowagę skóry głowy, regeneruje mieszki włosowe i daje włosom siłę i witalność.
mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych
Jaką wcierkę na porost włosów wybrać? Nabea poleca!
Chcesz zagęścić i odżywić swoją czuprynę? Wypróbuj naturalne wcierki z roślinnymi ekstraktami dostępne w Nabea. Szczególnie polecamy następujące preparaty:
- Wcierka z ekstraktem z chrzanu i gorczycy – a także z oregano i jałowcem to prawdziwa petarda – poprawia krążenie w skórze głowy i stymuluje wzrost nowych włosów.
- Rewitalizująca wcierka z aloesem, anyżem, lukrecją, ziołami ajurwedyjskimi, ekstraktem z papryki i ashwagandą – silnym adaptogenem. Silnie nawilża i regeneruje.
- Wcierka odżywcza z grzybami shitake – można ją stosować zarówno w przypadku suchej skóry jak i nadmiernie przetłuszczających się włosów. Nawilża, złuszcza naskórek i działa tonizująco na skórę głowy przywracając jej naturalne pH.
Zapraszamy na zakupy!
Bibliografia:
Gliński Z., Żmuda A.: Udział grzybów z rodzaju Malassezia w chorobach ludzi i zwierząt. Życie Weterynaryjne • 2020 • 95(7) 4. p. 414-419.