Sucha skóra: przyczyny, które objawiają się jesienią
Swędzi, piecze, jest podrażniona – jesienią doskwiera Ci sucha skóra? Przyczyny jej suchości mogą być bardzo różne – sprawdź, co wysusza skórę i jak przywrócić jej prawidłowy poziom nawilżenia.
Spis treści:
- Skóra sucha – czym się charakteryzuje?
- Sucha skóra – przyczyny. Co grozi suchej skórze jesienią?
- Cera sucha – kosmetyki, które jej pomogą!
- Wysuszona skóra – co radzi ekspert?
Skóra sucha – czym się charakteryzuje?
Skóra sucha to problem, z którym wiele kobiet i mężczyzn zmaga się przez cały rok, jednak związane z nią dolegliwości często nasilają się jesienią. Jak się wtedy objawiają? Wysuszona skóra jest ściągnięta, silnie napięta, podrażnia ją byle drobiazg – spacer na wietrze, wyjście na deszcz, a nawet spanie na szorstkiej poduszce. Skóra sucha zachowuje się jak chore, rozkapryszone dziecko – to jej za zimno, to za gorąco, to za sucho, ten rodzaj odżywiania właśnie przestał jej się podobać… Nie należy jednak bagatelizować jej potrzeb – jeśli nie zatroszczysz się o nawilżenie i odżywienie suchej skóry, dolegliwości nasilą się i staną się jeszcze bardziej dokuczliwe.
Zdaniem eksperta:
Skórę suchą charakteryzuje nadmierne złuszczanie, szorstkość w dotyku, swędzenie, pieczenie oraz zaczerwienienie. Długotrwałe przesuszenie skóry może wpływać na utratę elastyczności, zwiększa wrażliwość na czynniki zewnętrzne. W najcięższym przebiegu można nawet zaobserwować zliszajowacenia oraz bolesność. Dlatego do każdego przejawu suchości skóry powinniśmy podchodzić z troską i nie bagatelizować nawet wczesnych objawów suchej skory – tak, aby jak najszybciej zahamować proces jej wysuszania.
Mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych
Sucha skóra na czole, policzkach i brodzie oznacza, że twojej skórze brakuje nie tylko nawilżenia i wody, ale także składników tłuszczowych (lipidów). To właśnie przez zaburzenie produkcji lipidów zwiększa się ucieczka wody ze skóry, czego skutkiem jest jej nieprawidłowe rogowacenie, prowadzące do złuszczania naskórka. Wysuszona skóra cechuje się nieszczelną barierą hydrolipidową – to zaś przyczynia się do jej wysokiej podatności na czynniki drażniące. To jeszcze nie wszystkie złe wiadomości – sucha skóra jest bardziej narażona na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, a także jest bardziej predysponowana do powstawania zmarszczek.
Sucha skóra – przyczyny. Co grozi suchej skórze jesienią?
Dlaczego akurat jesienią zaczynają nam dokuczać dolegliwości, jakie daje sucha skóra? Przyczyny tego stanu rzeczy są wielorakie.
Przesuszenie po wakacjach
Jesienią twoim problemem jest sucha skóra twarzy? Przyczyny jej suchości mogą sięgać aż do lata – jedną z nich jest przesuszenie skóry po wakacjach. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (zwłaszcza bez zastosowania kosmetyków do opalania z filtrami) powoduje, że skóra broni się przed słońcem, pogrubiając naskórek. Zgrubieniu ulegają włókna kolagenowe w skórze, które zatrzymują mniejsze niż wcześniej ilości wody. Wystarczy tydzień intensywnego opalania, by naskórek stał się wyraźnie grubszy i bardziej szorstki w dotyku.
Suche powietrze w pomieszczeniach
Klimatyzacja i ogrzewanie (zarówno centralne, jak i te piecami czy kominkami) to wrogowie prawidłowego nawilżenia skóry. Osoby na co dzień mające wrażliwą, skłonną do przesuszeń cerę niekiedy już po pierwszych dniach spędzanych w ogrzewanych pomieszczeniach czują wyraźne, nieprzyjemne napięcie skóry twarzy, czasem objawiające się nawet świądem.
Zbyt mała podaż płynów
Podczas letnich upałów chętnie sięgamy po chłodne napoje i nie trzeba nam przypominać o nawilżaniu się „od środka”. Kiedy jednak nadchodzą zimne, jesienne dni, tracimy ochotę na picie wody, którą zastępują gorąca herbata i kawa. Niestety, nie nawilżają one tak dobrze organizmu jak woda (a kofeina dodatkowo działa odwadniająco). Mniejsza podaż płynów może przyczynić się zatem do mniejszego nawilżenia skóry, co staje się jedną z przyczyn jej suchości.
Gorące kąpiele
Twoim problemem jest sucha skóra na ciele? Przyczyny możesz szukać w niewłaściwej pielęgnacji, czyli… zbyt długich i zbyt gorących kąpielach. Jeśli są Twoim ulubionym sposobem na jesienne rozgrzanie się i relaks, uważaj – już dłuższa niż 20-minutowa kąpiel w bardzo ciepłej wodzie niekorzystnie wpływa na mikrobiom skóry. Może też zwiększyć jej tendencję do przesuszeń.
Nie używanie balsamu do ciała
To banalny powód, ale jeśli jesienią i zimą nie używasz kosmetyków nawilżających, odżywiających i natłuszczających, Twoja skóra ma prawo protestować i demonstrować to nadmierną suchością. Używanie balsamów, maseł i masek do ciała to niezbędny element codziennej jesienno-zimowej pielęgnacji.
Zbyt obcisłe ubrania
Bierzesz tylko szybkie, ciepłe prysznice, a i tak męczy cię sucha skóra na ciele? Przyczyny jej przesuszenia mogą być też inne niż „kąpielowe”. Na przykład mogą to być… zbyt obcisłe ubrania (zwłaszcza te z syntetycznych tkanin). Rajstopy, leginsy, obcisłe topy z długimi rękawami – wszystko te przylegające do ciała ubrania mogą powodować nadmierne tarcie, podrażniać skórę i przyczyniać się do jej przesuszeń.
Cera sucha – kosmetyki, które jej pomogą!
Sucha skóra na czole, policzkach i całej twarzy, a także na ciele może naprawdę solidnie dokuczyć. By ją odpowiednio nawilżyć i odżywić potrzebna jest kompleksowa pielęgnacja cery suchej. Podpowiadamy, jakie kosmetyki mogą pomóc Ci w tym zadaniu.
Nawilżający żel do kąpieli
Lekki, myjący żel Barnängen zawiera delikatne olejki kwiatowe i stworzone przez szwedzką firmę Barnängen serum nawilżające. Dzięki temu żel nie niszczy bariery hydrolipidowej skóry i może być używany przez osoby, dla których ważna jest pielęgnacja cery suchej.
Serum nawadniające z bakuchiolem i skwalanem
Cera sucha – pielęgnacja jej to prawdziwe wyzwanie. Ułatwi je specjalne serum nawadniające Onlybio, które dzięki zawartości 99% składników naturalnych i silnie skoncentrowanej formule silnie wiąże wodę w naskórku, intensywnie nawadniając skórę.
Krem z peptydami do cery suchej i zniszczonej
Ten krem z odżywczymi peptydami firmy Larens to remedium dla przesuszonej, zniszczonej skóry. W składzie znajdziesz m.in. kompleks polipeptydów, wyciąg z miłorzębu japońskiego, kolagen i aloes – czyli składniki, które silnie nawilżają i odżywiają skórę.
Naturalny olej macadamia
To propozycja dla wielbicieli naturalnej pielęgnacji. Olej z orzechów macadamia firmy Etja tłoczony na zimno zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne, witaminy A, B i E oraz olej palmitooleinowy, który jest składnikiem ludzkiej skóry. Taki skład powoduje, że olej macadamiasilnie i skutecznie nawilża przesuszony naskórek, przywraca miękkość i elastyczność skóry.
Nawilżający krem do skóry dłoni
Krem do rąk Mokosh pachnie marakują i zawiera cenne dla nawilżenia skóry oleje: z marakui, jojoba, z baobabu, a także wosk z borówki i sok z aloesu dodatkowo łagodzący podrażnienia. Bajeczny zapach i wysoka skuteczność to jego cechy charakterystyczne.
Wysuszona skóra – co radzi ekspert?
Cera sucha – pielęgnacja jej nie jest łatwa, ale dobry wybór kosmetyków gwarantuje, że będzie skuteczna. O to, co jeszcze możesz zrobić dla cery suchej, pytamy naszego eksperta.
Zdaniem eksperta:
Odbudowie uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego sprzyjają składniki bogate w niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli kwasy omega 3, 6 i 9 oraz ceramidy. Tego typu składniki odnajdziemy między innymi w oleju arganowym, oleju z ogórecznika, oleju lnianym, oleju z opuncji czy oleju z wiesiołka. Jeśli nie lubimy konsystencji olejowej, możemy wybrać produkty zawierające skwalan z oliwek lub trzciny cukrowej. Pamiętajmy, aby po nałożeniu kremu odbudowującego (emolient) nałożyć kolejną warstwę z kremem okluzyjnym. Terapia odbudowująca, w zależności od stopnia zaawansowania zmian w barierze naskórkowej, trwa od 2 tygodni do kilku miesięcy. Warto poświęcić ten czas naszej skórze, bo jest to skuteczna droga do odzyskania promiennego i zdrowego wyglądu.
Mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych
Pełen zestaw kosmetyków niezbędnych w pielęgnacji cery suchej kupisz oczywiście w Nabea. Zapraszamy na zakupy, a jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o naturalnej pielęgnacji – także do lektury naszego bloga. Znajdziesz na nim. m.in. artykuły o japońskich rytuałach urodowych i tym, jak zadbać o suchą skórę dłoni w sezonie grzewczym.