Peeling
Co to jest peeling?
Peeling tozabieg usunięcia z powierzchni skóry martwych, zrogowaciałych komórek. Inaczej bywa nazywany złuszczaniem lub eksfoliacją. Peeling można wykonywać różnymi metodami i kosmetykami — zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym czy też gabinecie medycyny estetycznej.
Wykonywany regularnie peeling usuwa ze skóry zanieczyszczenia, pobudza skórę do regeneracji (produkcji nowych komórek), poprawia ukrwienie, wygładza, dodaje skórze blasku i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, co chroni przed powstawaniem zaskórników. Oczyszczona i złuszczona w ten sposób skóra przyjmuje lepiej składniki kremów, maseczek, ser i innych nakładanych po peelingu kosmetyków. w
Peeling można podzielić na kilka rodzajów: enzymatyczny (najdelikatniejszy, bez drobin, odpowiedni do każdego typu skóry — enzymy w nim zawarte działają złuszczająco), mechaniczny (w tym grubo- i drobnoziarnisty, z ziarenkami, które podczas masażu złuszczają naskórek) oraz chemiczny (peeling z kwasami AHA, BHA i PHA).
Peeling to zabieg, który nadaje się do każdego typu cery - trzeba tylko dopasować jego częstotliwość i rodzaj do skóry. Osoby ze skórą tłustą, mieszaną i normalną mogą stosować go 1-2 razy w tygodniu. W przypadku cery suchej wystarczy jeden zabieg na dwa tygodnie. Z peelingiem należy się wstrzymać w przypadku cery wrażliwej, podrażnionej, z aktywnym trądzikiem i różnymi stanami zapalnymi.
Peeling można stosować nie tylko na twarz, ale również do ciała. Takie peelingi, poza złuszczaniem, często też natłuszczają, nawilżają, ujędrniają i poprawiają ukrwienie skóry, wspierając redukcję cellulitu.