Less waste zamiast zero waste. 15 pomysłów na ekologiczny dom małymi krokami

2022-02-04
Less waste zamiast zero waste. 15 pomysłów na ekologiczny dom małymi krokami

Less waste – co to jest? Nic innego jak sposób, by żyć ekologicznie i mniej śmiecić. Dlaczego lepiej zacząć od życia w duchu zasad less waste niż zero waste? I czym one się właściwie różnią? Odpowiadamy na te pytania i podpowiadamy, jak dzięki 15 pomysłom zmienisz swój dom na bardziej ekologiczny. 

Spis treści:

 1. Less waste – co to i czym się różni od zero waste?
 2. Less waste, czyli ekologia w domu. Konkretne pomysły do wykorzystania!
 3. Od less waste do zero waste – krok po kroku
 4. Produkty w duchu less waste i wielorazowe? Mamy je w Nabea!

 

Less waste – co to i czym się różni od zero waste?

„No waste”, „zero waste”, „less waste” – te angielskie terminy powstały na bazie słowa „waste” oznaczającego odpady. Wszystkie odnoszą się do coraz bardziej popularnych ekologicznych trendów, według których powinniśmy żyć tak, by w jak najmniejszym stopniu eksploatować i zaśmiecać naszą planetę. Ale uwaga – zasada zero waste nie to samo, co bycie less waste. Czym się różnią?

• Less waste

Ideą less waste („mniej marnowania”) jest produkowanie jak najmniejszej ilości odpadów. A także kupowanie mniej i bardziej świadomie. Bycie less waste zakłada stopniowe wprowadzanie w życie zmian. Tak, by na co dzień marnować mniej i prowadzić ekologiczny styl życia – bardziej przyjazny środowisku. 

 Zero waste

To nic innego, jak stosowanie się do zasad less waste w maksymalnym stopniu. Idea zero waste („zero odpadów” – to samo, co „no waste”, czyli bez odpadów) zyskała gorącą propagatorkę w osobie Bei Johnson, autorki bloga i książki „Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas”. 

Bea w 2008 roku życie less waste zmieniła na zero waste – roczne odpady produkowane przez nią, jej męża i dwoje dzieci mieszczą się w 1-litrowym słoiku! Dziś Bea jest globalną ikoną życia „bezodpadowego” i uczy jak żyć niemal nie produkując śmieci. Według niej jest to możliwe dzięki 5 zasadom, które określają styl zero waste:

 1. Odmawiaj (nie kupuj i nie przyjmuj produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, np., ulotek, jednorazowych plastikowych opakowań);
 2. Ograniczaj (kupuj mniej, tylko rzeczy niezbędne, nie kupuj rzeczy ze zbyt dużą ilością opakowania lub szybko ulegających zepsuciu);
 3. Używaj ponownie (nadawaj nowe funkcje przedmiotom – przerób butelkę na wazonik, oddaj stare ubrania potrzebującym);
 4. Recyklinguj (sortuj i utylizuj odpady, jeśli możesz wykorzystuj je ponownie);
 5. Kompostuj (zrób własny kompostownik i utylizuj w nim bioodpady – kompostem zasilaj glebę roślin doniczkowych lub ogrodowych). 

 Less waste – co to i czym się różni od zero waste?

Ekologiczny styl życia do Ciebie przemawia, ale tak radykalne zmiany w życiu, jakich wymaga idea zero waste to dla Ciebie za dużo? Spokojnie – zacznij od małych kroków. Życie w duchu less waste to już ogromna zmiana stylu życia, za którą środowisko naturalne będzie ci wdzięczne! 

Poza tym jest większa szansa, że odniesiesz sukces zmieniając swoje życie małymi krokami. Jeśli od razu postanowisz żyć zero waste, może to radykalnie obniżyć komfort twojego życia, co sprawi, że szybko porzucisz ten pomysł. Zmiany less waste są łatwiejsze do wprowadzenia na początek. 

Less waste, czyli ekologia w domu: konkretne pomysły do wykorzystania!

Jakie działania możesz podjąć, by dołączyć do ludzi prowadzących życie less waste? Wypróbuj nasze podpowiedzi! 

 1. Przemyśl, zanim kupisz. Czy naprawdę tego potrzebujesz? Ile razy w przyszłości wykorzystasz dany produkt? Uważaj na przeceny, promocje i wyprzedaże – nie kupuj czegoś, tylko dlatego, że jest tanie i że „może ci się przyda”. Kupuj rzeczy z drugiego obiegu, wymieniaj się ze znajomymi.
 2. Wprowadź w domu zasady pomagające oszczędzać zasoby energetyczne i zmniejszające ilość odpadów. Zakręcanie wody podczas mycia zębów, prysznic zamiast kąpieli w wannie, segregowanie śmieci, gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, wymiana żarówek na energooszczędne – to podstawy życia w stylu less waste. 
 3. Staraj się wybierać kosmetyki i środki czystości w biodegradowalnych opakowaniach, lub w opakowaniach refill. Szampon w kostce – bez plastikowej butelki, perfumy w kremie w drewnianym pojemniczku, opakowane w szklany słoik tabletki do płukania ust, płyn micelarny refill – w Nabea znajdziesz wiele kosmetyków w duchu less waste oraz zero waste, które mają świetne składy, a przy tym nie generują nadmiaru śmieci w Twojej łazience (wymieniaj je stopniowo).W Nabea znajdziesz wiele kosmetyków w duchu less waste
 4. Pij kranówkę, zamiast kupować wodę mineralną w plastikowych butelkach. Wszystkie badania wskazują, że w Polsce woda z kranu jest zdatna do picia. Gdy wybierasz się na trening czy spacer, zabierz ze sobą wielorazową ekobutelkę, szklaną lub termiczną – działającą jak termos.
 5. Kupuj produkty na wagę. Korzystaj ze specjalnych woreczków na produkty sypkie, kupując warzywa używaj torebek z siatki, zamiast plastikowych jednorazówek. Pamiętaj o noszeniu na zakupy płóciennej torby wielorazowego użytku. Plastikowe opakowania jednorazowe? Powiedz im „nie”!
 6. Kupując kawę na wynos, nie korzystaj z kubków jednorazowych – noś w torbie lekki i poręczny kubek wielorazowyEkologia w domu z produktami wielorazowymi od Nabea
 7. Kupuj lokalnie – wybieraj produkty, które nie musiały przejechać połowy świata, by wylądować na półce w sklepie. W ten sposób przyczyniasz się do ograniczenia emisji C02, jakie generuje transport żywności.
 8. Oszczędzaj i minimalizuj ilość śmieci w kuchni – planuj posiłki na kilka dni do przodu, rób listy zakupów, gotuj z resztek. Zamiast folii spożywczej używaj woskowijek lub np. słoików do przechowywania żywności. 
 9. Zmywając używaj naturalnych myjek zamiast zmywaków z tworzyw sztucznych.
 10. Sprzątaj dom ekologicznymi środkami czystości
 11. Jeśli tylko możesz, korzystaj z transportu publicznego albo roweru
 12. Minimalizuj śmieci w łazience i używaj produktów jak najmniej szkodzących środowisku – wielorazowych płatków kosmetycznych, biodegradowalnych podpasek. Zmień na bambusowe patyczki do uszu i szczoteczkę do zębów. Używaj wielorazowej maszynki do golenia.
 13. Dociepl dom – ogromna ilość ciepła ucieka przez nieszczelne okna. Pozwoli ci to zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.
 14. Nie zostawiaj ładowarek podłączonych do kontaktów, ani urządzeń w trybie standby. Wyłączaj je z kontaktów.
 15. Reperuj, a nie wyrzucaj – znajdź potrzebny serwis naprawczy w twojej okolicy. I kupuj rzeczy dobrej jakości – będą służyć ci dużo dłużej niż te najtańsze. 

Produkty w duchu less waste i wielorazowe? Mamy je w Nabea!

Od less waste do zero waste – krok po kroku

Wprowadzenie w życie powyższych podpowiedzi pomoże ci powoli zmienić nawyki i krok po kroku zacząć żyć w stylu less waste, a przy okazji oszczędzisz sporą część budżetu domowego. Jeśli będziesz czuć się dobrze z takimi zmianami, możesz coraz bardziej ograniczać negatywny wpływ na środowisko naturalne, jaki mają produkowane przez ciebie śmieci – i w końcu żyć zero waste!

Strony i organizacje o tematyce zero waste, które warto znać to na przykład:

 • Śmieciarka jedzie – grupa na Facebooku, w której możesz oddać niepotrzebne rzeczy.
 • Ubrania do oddania – tu pozbędziesz się niechcianych ubrań i wesprzesz wybraną organizację charytatywną.
 • Vinted – używane ubrania online – kupujesz od pierwszego właściciela.
 • Polskie Stowarzyszenie Zero Waste – na ich stronie znajdziesz informacje o ciekawych akcjach less waste.

Produkty w duchu less waste i wielorazowe? Mamy je w Nabea!

Naturalne kosmetyki w ekologicznych opakowaniach refiil, ekologiczne środki czystości, produkty zero waste i less waste – to wszystko znajdziesz w Nabea – i kupisz podczas jednorazowych zakupów! A nasz kurier dostarczy ci zakupy w ekologicznym opakowaniu – karton, papierowa taśma + w 100% biodegradowalny wypełniacz paczki (wystarczy, że rozpuścisz go w wodzie i spłuczesz). To właśnie zakupy w stylu less waste!

Pokaż więcej wpisów z Luty  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4287 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Ok
2024-05-21
kolejne zamówienie. Dziękuję
pixelpixelpixelpixel