Olejek eteryczny – co to i jak działa? Sprawdź, jak pachnie relaks!

2020-05-15
Olejek eteryczny – co to i jak działa? Sprawdź, jak pachnie relaks!

Ludzkość korzysta z ich dobroczynnych mocy od tysięcy lat, a współcześni naukowcy potwierdzają, ich skuteczność. Sprawdź, jak łączyć olejki eteryczne, dlaczego nie powinnaś się z nimi rozstawać i jakie korzyści mogą Ci przynieść.

Spis treści:

  1. Olejek eteryczny — co to i jak się go pozyskuje?
  2. Jak zrobić olejek eteryczny? Czy można zrobić go samodzielnie?
  3. Jak stosować olejki eteryczne? W kominkach i na inne sposoby!

 

Olejek eteryczny — co to i jak się go pozyskuje?

Jesteś zestresowana i zabiegana, w ciągu dnia masz tylko kilka minut spokoju? Brak ci energii, męczy cię znużenie i dobija wizja, że na horyzoncie nie widać wakacji w ciepłych krajach... Chciałabyś zamknąć oczy i przenieść się w tropiki, poczuć słodką woń egzotycznych kwiatów? A może marzysz o górskiej łące i zapachu żywicznego, sosnowego lasu? Choć nie znamy zaklęcia teleportacji, które przeniesie cię na drugi kraniec globu, wiemy jak sprawić, by twój mózg i ciało poczuły się jak na wymarzonych wakacjach. Pomóc w tym może... aromaterapia

Według naukowców używane w niej olejki eteryczne w kosmetyce za pomocą nerwów węchowych znajdujących się w nosie wpływają bezpośrednio na nasz mózg. Ich molekuły dostają się do wnętrza komórek, przekraczając barierę krew-mózg wędrują m.in. do przysadki mózgowej i szyszynki. Przysadka wpływa na nasz układ hormonalny, a za jego pośrednictwem na niemal wszystkie funkcje organizmu. Szyszynka również zaangażowana jest w wytwarzanie kluczowych dla naszego dobrostanu hormonów – wytwarza m.in serotoninę, czyli „hormon szczęścia”, od którego zależy nasz nastrój

Starożytni wierzyli, że w szyszynce mieszka ludzka dusza i uważali ją za miejsce połączenia świata duchowego i fizycznego i najsilniejszy punkt energetyczny w organizmie. Więc niezależnie od tego, czy wierzysz naukowcom, czy mistykom, pewne jest, że aromaterapia dzięki woni olejków eterycznych wpłynie na twoje ciało – i być może także i duszę.

Olejek zapachowy a eteryczny - czy się różnią?

Ludzie wykorzystują dobroczynne działanie olejków eterycznych na zdrowie i urodę od tysięcy lat. U podnóży Himalajów znaleziono ślady manufaktur wyrabiających olejki eteryczne liczące blisko 5 tys. lat! Według starożytnych greckich poetów najlepszą receptą na zdrowie było posmarowanie skroni „olejkiem o wonnym i świeżym zapachu”, a opisy oleistych mieszanin znajdziemy nawet w biblijnej Księdze Wyjścia, według której Mojżesz przygotowywał święty olej do namaszczania z mirry, cynamonu, wonnej trzciny, kasji i oliwy z oliwek. 

Podczas gdy medycy i cyrulicy przez wieki używali olejków eterycznych do leczenia, wielkie damy – bo tylko one miały dostęp do drogich jak złoto roślinnych esencji – używały ich jako perfum, dodawały do balsamów i kąpieli – słynna „Woda Królowej Węgier” Elżbiety Łokietkówny (uważana za pierwsze europejskie perfumy, do dziś w sprzedaży!) nie powstałaby bez olejku rozmarynowego i tymiankowego

Współczesna aromaterapia ma swoje korzenie we francuskim Grasse, do którego w XVI w. Katarzyna Medycejska sprowadziła swoich perfumiarzy i które do dziś jest światową stolicą perfum i królestwem olejków eterycznych. Ich zalety właśnie w Grasse odkrywał chemik Rene-Maurice Gattefosse, który w 1937 wydał książkę „Aromaterapia”, wprowadzając to określenie do literatury naukowej i stając się ojcem współczesnej sztuki terapii olejkami eterycznymi. Te wszystkie pachnące olejki eteryczne do perfum, sklep z kosmetykami może zaoferować Ci również dzisiaj, a tysiącletnią wiedzę i niesamowite właściwości olejków możesz z łatwością wykorzystać dla siebie!

Olejek eteryczny - co to i jak go stosować?

Wtórne metabolity roślin — tym właśnie są olejki eteryczne. Co to dokładnie znaczy? Olejki eteryczne pozyskuje się z mocno pachnących roślin, które zawierają je w swoich kwiatach, liściach, korzeniach czy żywicy. Zamknięte w małych buteleczkach z ciemnego szkła (wpływ ciepła i światła słonecznego może zmieniać skład chemiczny olejków, dlatego przechowuj je w zamkniętej szafce bądź szufladzie!) olejki eteryczne powstają m.in. na drodze destylacji parowej czy wytłaczania (głównie cytrusowe). 

Dla naszego zdrowia bezcenne są zawarte w nich substancje działające antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowe, które pobudzają układ immunologiczny, poprawiają krążenie, a nawet działają przeciwbólowo. Olejki eteryczne na kleszcze również charakteryzują się dużą skutecznością. Jedną z najważniejszych funkcji olejków aromaterapeutycznych jest oddziaływanie na psychikę człowieka. Odpowiednio dobrane przywracają wewnętrzną równowagę, pomagają uporać się ze skutkami stresu, odprężają, niwelują uczucie zmęczenia, ożywiają, wzmagają koncentrację i nawet pomagają w nauce. 

Jak zrobić olejek eteryczny? Czy można zrobić go samodzielnie?

Olejek eteryczny z cynamonowca cejlońskiego, z eukaliptusa czy z tymianku — możliwości jest naprawdę wiele. Jak zrobić olejek zapachowy samodzielnie, aby był skuteczny? Hydrodestylacja pozwala uzyskiwać profesjonalnie olejek eteryczny. Co to jednak oznacza dla miłośników kosmetyków DIY? 

Jeżeli wyposażysz się w odpowiedni aparat, możesz zastosować ją do robienia olejków w domu. Jeśli jednak nie, istnieje również inny sposób, chociaż wymaga on więcej czasu. Możesz umieścić suszone zioła, owocowe skórki czy inne aromatyczne rośliny w słoiczku, zalać je olejem lub oliwą i postawić w jasnym miejscu. Będzie przebiegać w nim łączenie olejków eterycznych.

Aby przyspieszyć ten proces, od czasu do czasu warto potrząsnąć słoiczkiem. Po miesiącu przelej mieszankę przy użyciu gazy do ciemnego słoiczka i ciesz się domowymi olejkami. Warto wiedzieć, że nie będzie to jednak leczniczy olejek eteryczny, a zapachowy.

Jak stosować olejki eteryczne? W kominkach i na inne sposoby!

Jeśli wiesz już jak zrobić olejek eteryczny i zdajesz sobie sprawę z tego, jak łączyć olejki eteryczne, by były skuteczne, warto odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie: jak je stosować? 

Można do inhalacji – wdychaj ich zapach prosto z buteleczki (np. w stresujących sytuacjach poza domem, gdy możesz mieć ze sobą buteleczkę olejku w torebce) lub rozetrzyj kilka kropli na dłoniach (uwaga – nie dla osób o wrażliwej, skłonnej do podrażnień skórze). W pomieszczeniach warto skorzystać z ultradźwiękowego dyfuzora, dzięki któremu w powietrzu unoszą się molekuły esencji olejku o niezmienionej jakości (podgrzewanie olejków eterycznych powyżej 40 °C niszczy ich właściwości terapeutyczne). Ultradźwiękowe dyfuzory pracują tak cicho, że mogą być używane także w nocy.

Dyfuzor Amazona to ultranowoczesny nawilżacz ultradźwiękowy z funkcją dyfuzji olejków eterycznych, bardzo wydajny (wytwarza 60ml/h zimnej mgły), sterowany przez pilota. Wyjątkowo bezpieczny, może być używany w domu z dziećmi – posiada zabezpieczenie wyłączające urządzenie przy braku wody lub przy przypadkowym włączeniu. 

Inne metody na wsparcie zdrowia i urody aromaterapią to m.in. kąpiele z olejkami eterycznymi, używanie ich zamiast perfum, dodawanie do olejów używanych do masażu, balsamów czy kremów. Sprawdź, jakie olejki eteryczne szczególnie polecamy ze względu na ich działanie wspierające siły witalne organizmu.

Jak zrobić olejek eteryczny? Czy można zrobić go samodzielnie?

Jest naprawdę wiele aspektów, w których można wykorzystać olejek zapachowy. Jak stosować różnego rodzaju olejki? Możesz wlać 3-6 kropli olejku lawendowego do wanny napełnionej ciepłą wodą. Aby wykorzystać go na skórę, do masażu – na łyżkę oleju bazowego dodaj 2 krople olejku eterycznego, na przykład miętowego

Do balsamów używanych do ciała możesz zastosować po 1-2 kropli na porcję balsamu. Do aromatyzacji pomieszczeń niezbędne jest ok. 5 kropli na 1 l wody – zależnie od wielkości pomieszczenia. Od tego zależy również to, ile olejku eterycznego do świecy sprawdzi się najlepiej. Tutaj warto wypróbować olejek z oregano lub olejek geraniowy. Olej z cynamonowca kamforowego możesz z kolei zastosować na wszystkie te sposoby lub doustnie jako suplement diety. Zawsze ostrożnie należy stosować olejki eteryczne w ciąży.

Jakie olejki eteryczne sprawdzą się najlepiej?

Pozyskuje się go z naziemnych części palczatki imbirowej, trawy rosnącej dziko w Chinach i uprawianej w Indiach, gdzie był używany w medycynie tradycyjnej m.in. jako środek przeciw gorączce i przy zaburzeniach żołądkowych. Ma działanie odkażające na skórę, przewód pokarmowy i układ oddechowy. 

Posiada właściwości ściągające, nawilżające i pobudzające odbudowę komórkową, wspomaga odprowadzanie limfy. Polecany do pielęgnacji skóry zarówno suchej, jak i tłustej (pomaga regulować pracę gruczołów łojowych), a także dojrzałej – nawadnia ją, stymuluje, pobudza regenerację komórek i wzmacnia. Łagodzi stres i zmniejsza odczuwane napięcie. Za sprawą geraniolu ma słodki, różano-geraniowy zapach. 

Wytwarza się go ze skórek owocu limonki. Ma działanie antyseptyczne i ściągające, wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry. Działa przeciwwirusowo i wspomaga układ odpornościowy. W medycynie naturalnej stosowany jako środek hemostatyczny ze względu na właściwości wspomagające krzepnięcie krwi. 

Ma właściwości pobudzające apetyt, działa tonizująco na skórę, a w połączeniu z olejem bazowym pomaga przywracać jej młodzieńczy wygląd. Zmniejsza bóle stawów i mięśni, działa przeciwdepresyjnie i relaksacyjne, ale jednocześnie pobudza siły witalne organizmu i wspiera pracę narządów wewnętrznych. Warto wykorzystać również inne olejki pochodzenia owocowego, na przykład pomarańczowy.

Uzyskiwany poprzez destylację kwiatów jagodlinu wonnego, tropikalnego drzewa rosnącego w południowo-wschodniej Azji i Australii. Polecany do trądzikowej i tłustej skóry (reguluje produkcję łoju i koi podrażnienia), pobudza także porost włosów i wspomaga pielęgnację włosów przetłuszczających się. 

Ma działanie uspokajające – obniża ciśnienie krwi, zmniejsza napięcie nerwowe, drażliwość i nadpobudliwość. Działa relaksacyjne i regenerująco, ułatwia zasypianie. W tradycyjnej medycynie uważany za afrodyzjak – w Indonezji układa się kwiaty jagodlinu dookoła łóżka zakochanych. Wzmacnia libido i pobudza zmysły (zwłaszcza w połączeniu z olejkiem grejpfrutowym).

W tym produkcie wykorzystano łączenie olejków eterycznych, między innymi: goździkowego, cytrynowego, cynamonowego (z liści i z kory), eukaliptusowego, rozmarynowego. Nazwa związana jest z historycznym pochodzeniem receptury olejku, związanym z epidemią dżumy w XIV-wiecznej Europie. 

Mieszanką tych olejków eterycznych smarowali się podobno złodzieje rabujący domy ofiar dżumy – dzięki jej bakteriobójczemu działaniu sami się nie zarazili. Dziś „olejek złodziei” stosowany jest do poprawy mikroklimatu pomieszczeń i oczyszczania ich z patogenów. Jego zapachu nie lubią meszki i komary. Często wykorzystuje się tego typu olejki eteryczne na kleszcze. Ze względu na właściwości antygrzybicze i antybakteryjne może być stosowany do kąpieli przy skórze tłustej i trądzikowej.

Wątpliwości często budzi to, jak stosować olejki eteryczne w kominkach. Nie jest to jednak skomplikowane. Wystarczy, że zapalisz w kominku podgrzewacz i umieścisz w miseczce na górze wodę, do której wlejesz olejek zapachowy. Jak używać tego typu akcesoria, by przyniosły najlepsze rezultaty? 

Wybierz świadomie jego zapach. Ważne jest również to, ile olejku eterycznego do świecy wykorzystasz. Powinno to być 5-10 kropli. Ostrożnie jednak stosuj olejki eteryczne w ciąży. Przyszłym mamom poleca się olejek eukaliptusowy łagodzący objawy przeziębienia oraz olejek herbaciany. Decyzję jednak zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Olejki eteryczne w kosmetyce i aromaterapii są niezwykle chętnie wykorzystywane. Zawdzięczają to swoim niezwykłym właściwościom. Możesz w codziennej pielęgnacji wykorzystać również olejki do perfum. Sklep internetowy Nabea zapewni Ci dostęp do wielu ekologicznych zapachów.

Ps. Więcej zapachowych inspiracji znajdziesz w artykule: „Aromaterapia w domu? To proste!

Pokaż więcej wpisów z Maj  2020

24h
 Etja - Naturalny olej rycynowy BIO - 50 ml
Etja

Etja - Naturalny olej rycynowy BIO - 50 ml

9,48 zł
pkt.
24h
 Etja − Lawendowy, naturalny olejek eteryczny − 10 ml
Etja

Etja − Lawendowy, naturalny olejek eteryczny − 10 ml

11,86 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4443 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-02
Wszystko w należytym porządku, towar zgodny z opisem Ekspresowa wysyłka i to jeszcze darmowa, nie mogło być lepiej :)
2024-10-01
Polecam !
pixel