Olej z wiesiołka na płodność i nie tylko! Na co pomaga i jak go używać?
Spis treści:
- Co to jest wiesiołek?
- Na co pomaga olej z wiesiołka i jak go przyjmować?
- Olej z wiesiołka na płodność: czy i jak działa?
Co to jest wiesiołek?
W Polsce rośnie około 30 gatunków wiesiołka, jednak najpopularniejszy jest wiesiołek dwuletni [1]. Uważany jest za chwast, choć jest bardzo wartościową i przydatną w kosmetyce rośliną. Letnią nocą przy bezchmurnym niebie możesz zauważyć połyskujące w świetle kwiaty wiesiołka – zastosowanie tego chwasta jest bardzo szerokie, choć skromny wygląd rośliny jest mylący.
Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis) jest rośliną pospolitą. Pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy trafił w XVII wieku. Najczęściej spotkasz go przy nasypach kolejowych, łąkach, polach uprawnych i przydrożach [2].
Roślina osiąga zwykle do 100 cm wysokości, choć zdarza się, że dorasta do 150 cm. Na owłosionej łodydze znajdziesz wydłużone liście o lancetowatym kształcie, zaś liście w części przyziemnej mają odwrotnie jajowaty kształt. Wiesiołek ma liście o czerwonych nerwach, z wyjątkiem roślin jesiennych i rosnących w zacienionych miejscach. Charakterystyczne dla rośliny są intensywnie żółte, zebrane w kwiatostan i zaokrąglone na brzegach kwiaty wiesiołka. Zastosowanie ich jest ozdobne, choć nie tylko. Wiesiołek uprawiany jest również jako roślina lecznicza. [2]
Jak konkretnie działa wiesiołek? Na co pomaga? Czy wiesz, jak wpływa olej z wiesiołka na… płodność? Czym zaskakują jego właściwości? Czytaj dalej!
Na co pomaga olej z wiesiołka i jak go przyjmować?
Wiesz już, co to jest wiesiołek. Najcenniejszym, co można z niego “wyciągnąć”, jest olej. Tłoczy się go z nasion rośliny. Przeżywa on właśnie swoje 5 minut. Do korzystania z jego dobroczynnych właściwości przyznają się gwiazdy, dietetycy, kosmetolodzy i producenci kosmetyków. Jest chętnie stosowany samodzielnie, ale też wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków do twarzy, ciała i włosów.
Na co olej z wiesiołka może Ci pomóc? Co skrywa w sobie wiesiołek? Zastosowanie oleju z tej rośliny nie ogranicza się tylko do pielęgnacji. Możesz też uzupełnić nim swoją dietę – w asortymencie Nabea znajdziesz suplementy z tym składnikiem, np. kapsułki Wiesiołek Evening Primrose Jarrow Formulas lub Evening Primrose Oil marki Solgar.
Śmiało możemy mówić o nim jak o lekarstwie XXI wieku. Jest wszechstronny, bo tak samo dobrze wpływa na proces zrzucania zbędnych kilogramów, jak na uregulowanie ciśnienia krwi czy usprawnienie pracy mózgu.
Olej zawiera kwas gamma-linolenowy (GLA) oraz duże ilości witaminy E i F. Kwas GLA należy do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6, które są ważne w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, wpływa też na dobre odżywienie komórek skóry, chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi, poprawia mikrokrążenie krwi oraz likwiduje stany zapalne [4].
Witamina F z kolei wspiera układ nerwowy, odpornościowy i sercowo-naczyniowy, a także pozytywnie wpływa na płodność [5] i przyspiesza regenerację skóry [6]. Witamina E jest nazywana witaminą młodości – zapobiega starzeniu się skóry, ujędrnia ją, uelastycznia, jest przeciwutleniaczem, przeciwdziała krzepliwości krwi i wpływa na wydajność mięśni [7].
To jednak nie wszystko, na co pomaga olej z wiesiołka. Zwalcza on wolne rodniki, które stanowią jedną z przyczyn powstawania miażdżycy, a do tego obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, jednocześnie podwyższając stężenie cholesterolu HDL.
Tak szerokie spektrum działania ma nasz swojski “chwast” – wiesiołek. Na co zwrócić uwagę przy zakupie oleju? Wybieraj produkty najwyższej jakości, tłoczone na zimno i zawsze pamiętać o właściwym ich przechowywaniu – z dala od źródeł ciepła i światła. Ekologiczny olej z tej cudownej rośliny marki Dary Natury czy Virde znajdziesz chociażby w naszym sklepie, w dziale ze zdrową żywnością. Przyjmuj 1 łyżeczkę oleju 1 do 2 razy dziennie.
Jeśli zastanawiasz się, co cennego da Twojej urodzie wiesiołek, zastosowanie oleju z rośliny w kosmetyce jest jeszcze szersze. W 70% składa się on z kwasu gamma-linolowego, który poprawia pracę tkanek skóry, dba o odpowiedni poziom nawilżenia i zabezpiecza skórę przed przesuszeniem. Z tego względu olej z wiesiołka do twarzy często znajduje się w treściwych kremach do pielęgnacji na jesień i zimę.
Olej z wiesiołka na twarz działa również odmładzająco, ujędrniająco i zmiękczająco – dzięki dużej zawartości wspomnianych już witamin E i F. Kwasy zawarte w oleju z nasion wiesiołka działają detoksykująco i przeciwutleniająco (a to oznacza, że są remedium na wolne rodniki!).
Olej z wiesiołka do twarzy i ciała będzie najlepszy dla:
- skóry problematycznej i trądzikowej (reguluje wydzielanie sebum i usprawnia proces usuwania toksyn z naskórka),
- skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej i atopowej,
- skóry dojrzałej i z pierwszymi oznakami starzenia (regularnie stosowany, działa przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco),
Olej z wiesiołka jest też polecany do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym, w tym czynnikami zewnętrznymi, np. miejskimi zanieczyszczeniami. To jeszcze zdecydowanie nie wszystko, co oferuje wiesiołek. Na co stosuje się go w pielęgnacji włosów? Podobnie jak olej z łopianu, wzmacnia on cebulki i zapobiega wypadaniu włosów. Bardzo dobre efekty daje olejowanie nim włosów.
Dobrym pomysłem będzie też własnoręczne przygotowanie domowych kosmetyków bez chemii z nasionami wiesiołka. Olej z wiesiołka na twarz możesz nakładać samodzielnie, zamiast kremu, jako serum odżywcze i przeciwtrądzikowe na noc [8]. Jest on lekki, łatwo przenika przez warstwy naskórka i nie zapycha porów [9].
Z gotowych produktów dostępnych w naszym sklepie możemy Ci polecić chociażby świetne serum do twarzy marki Iossi. W składzie znajdziesz nie tylko olejek z wiesiołka, ale też z regenerujący olej z dzikiej róży czy odżywczy i przyjazny również dla tłustej skóry jojoba.
Równie znakomite połączenie znajdziesz też w naturalnym mydle polskiej marki Hagi, produkowanym metodą “na zimno”. Olej z nasion wiesiołka uzupełnia tu olej kokosowy, rycynowy i masło kakaowe. To produkt, którym możesz śmiało zastąpić konwencjonalny żel pod prysznic. Mydło zapewnia skórze optymalną ochronę przed wysychaniem i działaniem niesprzyjających czynników zewnętrznych.
Wiesz już, na co olej z wiesiołka świetnie się sprawdza. Zastosowań jest mnóstwo! To nasz europejski skarb kosmetyczny i wszechstronny produkt, który warto mieć pod ręką nie tylko w kuchni, ale też w łazience. Będzie znakomitą bazą domowej roboty masek na twarz czy odżywek do paznokci. Jeśli wolisz wygodniejsze rozwiązania, poszukaj tego cennego składnika w gotowych, ekologicznych produktach znanych i cenionych marek, takich jak Iossi czy Hagi.
Olej z tej rośliny ma jeszcze jedną cenną właściwość, ważną szczególnie dla osób planujących powiększenie rodziny. Sprawdź, jak działa olej z wiesiołka na płodność. Czym jeszcze może Cię zaskoczyć olej z wiesiołka na płodność? Forum Ovufriend na temat płodności poleca je nie tylko kobietom chcącym zajść w ciążę, ale także… już karmiącym! Wg badań dr. inż. Stołyhwy i Urszuli Pytasz z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi olej ten korzystnie wzbogaca pokarm dla niemowląt już po 9-11 godzinach od rozpoczęcia suplementacji u matek, tworząc prawdziwe superfood dla najmłodszych [10].
Olej z wiesiołka na płodność: czy i jak działa?
Piękna skóra czy zdrowie to nie wszystko, co zapewni Ci wiesiołek. Na co pomaga w kwestiach intymnych? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wpływa wiesiołek na płodność, w okresie starań o ciążę.
Olej z wiesiołka a płodność: czy i w czym może Ci pomóc? Jego składniki pomagają produkować większą ilość dobrej jakości śluzu szyjkowego. Jego niedostateczna ilość czy wręcz brak wynikający z problemów hormonalnych, może być jedną z przyczyn niepłodności. Zadaniem śluzu jest pomóc plemnikom utrzymać się w kwaśnym środowisku pochwy. Śluz dodatkowo ułatwia im przemieszczanie się do komórki jajowej i skutecznie je odżywia. przyjmowanie oleju z wiesiołka przed wystąpieniem dni płodnych zwiększa szansę na zajście w ciążę [11].
Jeśli chcesz wybrać olej z wiesiołka na płodność, forum Ovufriend, ForumGinekologiczne, Nasz Bocian, nOvum i inne popularne fora tematycznerozwieją wszelkie wątpliwości. Wypowiadają się na nich użytkowniczki, które suplementowały olej z wiesiołka. Płodność, jeśli jest związana z innymi problemami, np. jakością nasienia, warto jednak konsultować z lekarzem i przejść specjalistyczne badania.
Wiesiołek na płodność ma wpływ wyłącznie jako suplement, nie jest on lekiem. Pomaga on wyregulować cykl i poziom hormonów płciowych u kobiet, co przekłada się na większe szanse na zapłodnienie [12]. Jak go stosować?
Olej z wiesiołka – dawkowanie na płodność
Olej z wiesiołka a płodność: kiedy i jak go zażywać? Jak ważna jest pora, forma suplementu i ilość w pojedynczej dawce?
Do wyboru masz suplement w dwóch formach: płynnej i w kapsułkach. Jeśli zdecydujesz się na olej w butelce, wybierz nierafinowany, tłoczony na zimno i niefiltrowany. Taki jest najbardziej wartościowy. Przygotuj się też na specyficzny smak i zapach. Oprócz tego olej wymaga też przechowywania w chłodnym i ciemnym miejscu i ma ograniczony termin przydatności do spożycia. Nie podgrzewaj go – w ten sposób pozbędziesz się jego cennych właściwości. Zaletą tej formy jest jej wszechstronność: użyjesz go również np. do olejowania włosów.
Kapsułki mają zdecydowanie więcej zalet. Łatwiej je dawkować, nic nie wyleje się w podróży i nie mają żadnego smaku, przez co są wygodniejsze w stosowaniu. Jak stosować olej z wiesiołka? Dawkowanie na płodność wynosi między 1500 – 3000 mg dziennie. Odpowiada to 1,5 – 3 ml oleju w formie płynnej.
W życiu kobiety są też inne momenty, kiedy warto włączyć olej z wiesiołka. Płodność (w tym starania o dziecko) czy karmienie nie są jedynymi okazjami do suplementacji. Olej ten to również sprzymierzeniec wszystkich kobiet skarżących się na bolesny PMS, miesiączki i dolegliwości okresu menopauzy.
Jest tyle ważnych powodów, dla których warto stosować olej z wiesiołka: płodność, karmienie, odporność, układ nerwowy, układ sercowo-naczyniowy, wzmocnienie włosów, piękna i zdrowa skóra, łagodzenie stanów zapalnych, menopauza, PMS… Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do zakupu suplementu w kapsułkach lub oleju z wiesiołka do picia.
W sklepie Nabea oprócz szerokiego wyboru suplementów znajdziesz też zdrową żywność, akcesoria dla dzieci, ekologiczne kosmetyki, produkty higieniczne i ekologiczne środki czystości. Sprawdź naszą ofertę, zadbaj o swoje zdrowie i spraw, by Twój dom się “zazielenił”, stał się bardziej eko i less waste. Ekologiczne produkty dają zdrowie nie tylko Tobie, ale i równowagę naszej zaśmieconej planecie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o innym ważnym składniku kosmetyków, znanym z medycyny ludowej? Sprawdź artykuł “W trosce o zdrowie – właściwości i zastosowanie nagietka!”. Daj się przekonać, że nie trzeba szukać wartościowych składników po całym świecie – mamy je również u nas, w najbliższym sąsiedztwie.
Bibliografia:
[1] Olej z nasion wiesiołka – właściwości oleju z wiesiołka | drmax.pl
[2],[3] WIESIOŁEK DWULETNI, rodzina wiesiołkowate – charakterystyka | Atlas ziół – ekologia.pl
[4] GLA (kwas gamma-linolenowy) – niezwykle ważny kwas tłuszczowy – odzywianie.info.pl
[5] Witamina F – właściwości, działanie, zastosowanie, gdzie znaleźć | WP abcZdrowie
[6] Witamina F – charakterystyka i działanie (biomedical.pl)
[7] Witamina E – właściwości, działanie, objawy niedoboru (heydoc.pl)
[8] Olej z wiesiołka na twarz – leczenie trądziku – Olejarnia Gaja (olejarnia-gaja.pl)
[10] Olej z wiesiołka – który najlepszy? – Aplikacja – interpretacja cykli i wykresów – Forum OvuFriend
[11], [12] Olej z wiesiołka na płodność: jak działa i jak stosować? (sferaintymna.pl)