Odwodnienie skóry – jak je rozpoznać? Daj skórze pić!

2021-01-08
Odwodnienie skóry – jak je rozpoznać? Daj skórze pić!

Twoja skóra jest ściągnięta, łuszczy się, jest podrażniona i ma nierówną strukturę? To znak, że pilnie potrzebuje ona wody. Przesuszenie i odwodnienie skóry możesz opanować. W jaki sposób załagodzić objawy towarzyszące suchej skórze?

 

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać odwodnienie skóry – objawy i przyczyny
  2. Cera sucha i odwodniona – jak jej pomóc?
  3. Jaki krem do skóry odwodnionej? Te kosmetyki warto mieć!

 

Jak rozpoznać odwodnienie skóry – objawy i przyczyny

Dlaczego Twoim problemem jest cera sucha? Prawdopodobnych powodów może być wiele: od czysto środowiskowych, aż po predyspozycje genetyczne. Na całe szczęście w wielu przypadkach masz znaczny wpływ na nawodnienie skóry! Aby jednak poprawić kondycję swojej wysuszonej skóry, najpierw poznaj źródło problemu

Czasami dopiero specjalistyczna pomoc dermatologiczna może okazać się rozwiązaniem problemu. Z reguły są to jednak bardziej trywialne, proste nawyki, których zmiana lub drobna zmiana uchroni Cię przed pogłębiającymi się skórnymi niedogodnościami. Co może wpływać na przesuszanie się cery i jak sobie z tym poradzić? Oto nasz krótki poradnik!

Odwodnienie skóry to efekt uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, przez co skóra ma obniżoną zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Komu szczególnie może dokuczać odwodnienie skóry? Czy są jakieś wyjątkowe predyspozycje i rodzaj cery, na której z czasem pojawia się ten problem? 

Cera sucha występuje często u osób, które zmagają się z cukrzycą, przewlekłą niewydolnością nerek, atopowym zapaleniem skóry, chorobami tarczycy i łuszczycą [1]. Odwodnienie skóry często dotyczy też osób w dojrzałym wieku, u których skóra traci jędrność, elastyczność, włókna kolagenowe, staje się podatna na świąd, infekcje czy pęknięcia i zmniejsza się w niej ilość gruczołów potowych i łojowych [2]. A jeśli jesteś zdrowa i młodsza? Po czym wtedy poznać, że to właśnie skóra odwodniona? Jak wygląda i co pomoże Ci rozwiązać problem?

Jak rozpoznać odwodnienie skóry – objawy i przyczyny

Odwodniona skóra twarzy – objawy

Jak rozpoznać u siebie suchą skórę? Czym cechuje się skóra odwodniona? Objawy, po których ją rozpoznasz to m.in.:

  • poszarzała, ziemista lub żółtawa karnacja,
  • zmęczony wyraz twarzy,
  • matowość,
  • pojawianie się i utrwalanie zmarszczek mimicznych nieadekwatnych do wieku,
  • wiotkość,
  • stany zapalne i nadwrażliwość niewyjaśnionego pochodzenia,
  • tendencja do zatykania się porów,
  • skłonność do wyprysków i trądziku, 
  • bardzo szybkie wchłanianie się kremu – skóra mimo nawilżenia i natłuszczenia błyskawicznie staje się znów sucha [3]. 

Tak właśnie wygląda skóra odwodniona. Objawy towarzyszące są podobne do tych, które cechują skórę suchą, ale skóra sucha i odwodniona to nie do końca to samo. Czym od skóry suchej różni się skóra odwodniona? Jak wygląda wobec tego skóra sucha? 

W przypadku skóry odwodnionej skóra tylko czasami jest ściągnięta, a cera sucha jest ściągnięta praktycznie cały czas. Skóra sucha wymaga kosmetyków natłuszczających i nawilżających (nawadniających), a odwodniona doceni krem do skóry odwodnionej, na bazie wody (a nie olejów). Ponadto skóra odwodniona występuje tylko na twarzy, a skóra sucha występuje na całym ciele [4]. Co więcej, przesuszeniu może ulec nawet skóra tłusta, zbyt intensywnie oczyszczana z nadmiaru sebum.

Odwodniona skóra twarzy – objawy

Odwodnienie skóry – przyczyny

Skąd bierze się odwodniona skóra twarzy? Objawy już znasz, a co z przyczyną? Na początek sprawdź, ile wody dziennie wypijasz. Właściwa ilość to przynajmniej 30 ml wody na kilogram masy ciała – policz, ile powinnaś wypijać. Więcej o nawadnianiu organizmu dowiesz się w tekście na naszym blogu: „Ile wody dziennie powinien wypijać dorosły człowiek? 5 faktów o nawodnieniu organizmu”.

Minimum 2 litry dziennie powinnaś wypijać również zimą, gdy pełną parą działają kaloryfery, które lubią wysuszać skórę, latem, gdy bardziej się pocisz oraz jeśli regularnie i sporo ćwiczysz. Przesuszona skóra jest jedną z pierwszych oznak nieodpowiedniego nawodnienia organizmu. 

Następnie sprawdź, czy nie dbasz o siebie… za bardzo! Jeśli stosujesz peelingi do twarzy zbyt często, mogą one podrażniać i wysuszać skórę, która nie nadąża z regeneracją naskórka. Jeśli masz cerę suchą lub odwodnioną, zamień też peelingi mechaniczne i kwasowe na enzymatyczne, znacznie delikatniejsze.

Nie tylko peelingi mogą wysuszać skórę. Zwróć uwagę również na skład innych kosmetyków, których często używasz. Gdy na półce znajdziesz produkty z alkoholem (INCI: Alcohol denat., Alcohol, Ethanol, Ethyl Alcohol) – szybko się ich pozbądź [5]. Drażniąco i wysuszająco mogą działać również kosmetyki oczyszczające (w tym pianki czy żele) z SLS lub SLeS w składzie. Dokładnie spłukuj tego typu produkty i stosuj je zgodnie z zaleceniami [6]. Jeśli skóra jest nie tylko sucha, ale i nadreaktywna, zastąp je łagodniejszymi masełkami oczyszczającymi i kremami myjącymi do twarzy.

Twoja skóra może przesuszać się także w kontakcie z mroźnym powietrzem, mocnym słońcem czy też klimatyzacją lub ogrzewaniem. W takim wypadku zainwestuj w nawilżacz powietrza (np. Emed). Możesz też kłaść na rozgrzanych grzejnikach mokre ręczniki. 

Odwodnienie skóry – przyczyny

Jeśli odwodnienie skóry nie wydaje Ci się być skutkiem żadnej z tych przyczyn, przeanalizuj temat swojej diety. Być może jest zbyt rygorystyczna, uboga w tłuszcze, witaminy i minerały? Duży wpływ na stan skóry mają kwasy omega-3 i omega-6. Znajdziesz je w tłustych rybach, owocach morza, orzechach włoskich, siemieniu lnianym i olejach roślinnych. Włącz też do swojej diety produkty z witaminą B, C i E, które zapewniają skórze młody wygląd, witaminą A, która wspiera regenerację skóry oraz minerały: cynk, siarkę, miedź, żelazo, selen i wapń [7].

Istnieją też inne przyczyny suchej skóry, które powinnaś konsultować ze specjalistami. Na stan skóry wpływa zażywanie niektórych leków, choroby (np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy) lub zmiany hormonalne (jak chociażby menopauza czy okres ciąży). 

Ostatecznie odwodnienie skóry może się wiązać z predyspozycjami genetycznymi lub po prostu wynikać z wieku i upływu czasu. W związku z tym, gdy poznasz źródło problemu, sięgnij po naturalne kosmetyki, które zregenerują skórę, nawilżą naskórek i przyniosą ulgę odwodnionej skórze twarzy, oraz suchej rąk czy nóg.

Cera sucha i odwodniona – jak jej pomóc?

Jak nawilżyć bardzo suchą skórę i ją nawodnić? Daj skórze pić. Poczuj ulgę i zobacz różnicę. Skóra stanie się tak miękka, gładka i „wypełniona” wodą, jak nigdy. Jak nawilżyć twarz? Oto 5 sposobów Nabea:

1. Hydrolaty i esencje

Skorzystaj z dobrodziejstw azjatyckiej, bogatej w składniki odżywcze i pełnej rytuałów pielęgnacji. Skóra sucha lubi złożone, synergiczne składy, w których jeden składnik wspiera działanie drugiego. W ciągu całego roku, szczególnie latem, nie rozstawaj się z hydrolatem do skóry suchej. Świetnie sprawdzi się hydrolat różany, np. Mohani

Innym przydatnym kosmetykiem na co dzień będzie esencja, np. Hydro Rice Creamy. Stanowi ona idealną bazę pielęgnacji, jest jednocześnie bardziej treściwa niż tonik czy hydrolat. Możesz ją stosować na dwa sposoby – pod krem na bazie oleju lub samodzielnie, jako mgiełkę do twarzy. Esencja przygotowuje skórę na dalszą pielęgnację, “dokarmia ją”, wycisza zmiany skórne i nawadnia skórę dzięki fermentowanej wodzie ryżowej.

Cera sucha i odwodniona – jak jej pomóc?

2. Ceramidy, kwas hialuronowy i emolienty – ważne składniki pomocnicze

Krem do skóry odwodnionej powinien zawierać przynajmniej jeden składnik z każdej tej grupy. Jeśli decydujesz się na kosmetyk z kremem hialuronowym, dopilnuj, by zawierał on kwas o zróżnicowanej budowie cząsteczek. Największe tworzą film ochronny na powierzchni naskórka, który zapobiega utracie wody. Średnie poprawiają jędrność i zwiększają przenikanie substancji czynnych, zaś najmniejsze przenikają najgłębiej i to im zawdzięczamy długotrwały efekt, jaki daje kosmetyk [8].

Ceramidy z kolei są „cegiełkami” budującymi warstwę rogową naskórka i związkami z grupy lipidów, które wypełniają międzykomórkową przestrzeń warstwy rogowej naskórka. Pomagają one odbudowywać szorstki, łuszczący się naskórek, warstwę hydrolipidową i zatrzymać wodę w skórze [9].

Emolienty również należą do grupy lipidów i mogą zawierać m.in. ceramidy. Odpowiadają one za łagodzenie podrażnień, zmiękczanie i wygładzanie skóry, jej odpowiednią elastyczność oraz ochronę naskórka przed ucieczką wody [10]. Emolienty (w tym kremy, emulsje czy inne preparaty emolientowe) stosuj najlepiej na warstwę kosmetyku na bazie wody, by uzyskać jeszcze lepsze nawilżenie – zamkniesz w ten sposób więcej wody w skórze.

3. Jak szybko nawilżyć skórę twarzy? Nocna maseczka

Nocna maseczka do twarzy to odżywczy kompres dla skóry i ostatni, opcjonalny, ale dający dobre efekty element pielęgnacji skóry odwodnionej. Nakłada się ją na skórę pokrytą serum lub zamiast kremu do twarzy na noc, grubszą warstwą. Po nałożeniu odczekaj chwilę, aż maseczka nieco się wchłonie. 

Nocna pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej ma ogromny sens, bo gdy śpisz, dochodzi do najsilniejszych procesów regeneracyjnych w skórze i transportu mikroelementów oraz witamin w skórze. Ukrwienie skóry podczas snu jest lepsze, a komórki skóry produkują więcej kolagenu. Przepuszczalność skóry również jest wówczas większa, co pozwala lepiej i głębiej przeniknąć składnikom aktywnym maseczki [11].

Jak nawilżyć skórę nóg?

4. Jak nawilżyć skórę nóg? Żel aloesowy

W sezonie jesienno-zimowym duży problem może sprawiać skóra nóg, cały czas podrażniana przez ciepłe ubrania, a jednocześnie narażona na dużą utratę wody. Na skórze, zwłaszcza na łydkach, pojawia się wówczas srebrna łuska. Skórę w tym miejscu nawilżysz szybko za pomocą żelu aloesowego. To znany i ceniony humektant, obecny w większości kosmetyków Equilibra. Jest on błyskawiczny w aplikacji i równie szybko się wchłania. Przed nałożeniem żelu w problematycznych miejscach zrób peeling [12]. Żel aloesowy daje też ulgę zmęczonym, obolałym nogom. 

Jaki krem do skóry odwodnionej? Te kosmetyki warto mieć!

W sklepie ekologicznym Nabea znajdziesz szeroki wybór kosmetyków naturalnych, które pomogą Ci zregenerować przesuszoną skórę. Przedstawiamy propozycje bezpiecznych, a przede wszystkim skutecznych produktów!

Gamarde

Kosmetyki marki Gamarde wyróżniają się składem, którego podstawa to nawilżająco-kojąca woda termalna bogata w siarkę i inne minerały, które odżywią skórę. To prawdziwa perełka dla osób zmagających się z suchą cerą. Wśród produktów znajdziesz Krem nawilżający do skóry odwodnionej czy Maskę przywracającą komfort skórze wrażliwej. 

Nie przechodź obojętnie również obok Przeciwzmarszczkowego serum arganowego do skóry suchej i bardzo suchej, w skład którego wchodzi organiczny olej arganowy. To właśnie dzięki niemu (w połączeniu z naturalną witaminą E) zapewnisz cerze odżywienie, nawilżenie, regenerację i młodszy wygląd.

Jaki krem do skóry odwodnionej? Te kosmetyki warto mieć!

Equilibra

Innym superskładnikiem (poza wodą termalną) jest ekstrakt z aloesu. Sięgnij po krem do skóry odwodnionej. Takie kosmetyki oferuje Equilibra. Krem do twarzy z aloesem szybko się wchłania, wspiera w utrzymaniu nawilżonej cery i jednocześnie przeciwdziała oznakom starzenia. Natomiast Krem z nagietkiem Equilibra sprawdzi się doskonale, gdy zmagasz się ze spierzchniętą i skłonną do zaczerwienień skórą. Daje znakomitą ochronę przed uszkodzeniami wywołanymi słońcem, chłodnym wiatrem lub zimnem. Z tego względu doskonale sprawdzi się np. w górach.

Sensum Mare

Jak nawilżyć bardzo suchą skórę twarzy oraz okolic oczu, gdzie skóra jest najcieńsza? Kosmetyki Sensum Mare na bazie wody lodowcowej będą w tym doskonałe. Woda z lodowca jest w ich składzie nie tylko nośnikiem ekstraktów roślinnych, ale również sama w sobie świetnie nawilża i dzięki krystalicznej czystości, wycisza stany zapalne podrażnionej skóry. Kosmetyki zawierają też kompleksy peptydów, wyciągi z alg oraz ekstrakty roślinne i oleje.

Instytut Aromaterapii

Instytut Aromaterapii to sprawdzona marka dyfuzorów, olejków eterycznych oraz olejów do pielęgnacji twarzy i ciała. Wśród nich można wymienić olej z opuncji figowej o silnych właściwościach odmładzających czy też tłoczony na zimno i nierafinowany olej jojoba. Budową przypomina on ludzkie sebum, dlatego świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, której bariera hydrolipidowa jest naruszona. Będzie on świetnym dodatkiem do kremu, możesz też stosować go jako serum do twarzy

Olej jojoba dzięki zawartości przeciwzapalnego kwasu mirystynowego pomaga łagodzić podrażnienia wywołane łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry czy trądzikiem.

Kosmetyki naturalne, które pomogą Ci zregenerować przesuszoną skórę

Odwodnienie skóry czy cera sucha może mieć różne prawdopodobne przyczyny. Naturalne i ekologiczne kosmetyki dostępne w Nabea skutecznie i na długo nawodnią skórę, zapewniając jej ulgę i komfort. Skóra przestanie być ściągnięta, a z czasem zyska gładkość i zdrowy koloryt. Pomóż swoim kosmetykom i zawsze miej pod ręką butelkę wody – pij przez cały dzień małymi porcjami

Bezpieczne, łagodne, a jednocześnie skuteczne produkty, nie dość, że pomogą zwalczyć problemy związane z przesuszoną skóra, dodatkowo przyspieszą sam proces naprawczy. Natura najlepiej wie, czego Ci trzeba – polegaj na jej mądrości i sprawdzonych składnikach. Koniecznie sprawdź nasze kosmetyki do skóry odwodnionej i suchej!

 


Bibliografia:

[1] https://www.oillan.pl/przyczyny-odwodnienia-i-nadmiernego-wysuszenia-skory

[2] https://leki.pl/poradnik/zmiany-skorne-zwiazane-ze-starszym-wiekiem/

[3] https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/masz-odwodniona-skore-zobacz-w-jaki-sposob-mozesz-zwalczyc-ten-problem,277.html

[4] https://apteline.pl/artykuly/skora-sucha-czy-odwodniona-jakie-sa-roznice-jak-dbac-o-cere-sucha-i-odwodniona

[5] https://triny.pl/blog/alkohol-w-kosmetykach-poznaj-dobre-i-szkodliwe-alkohole/

[6] https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/skladniki-kosmetykow/czy-sls-i-sles-wysuszaja-skore/

[7] https://dietly.pl/blog/wplyw-diety-na-skore-zima

[8] https://bioup.pl/jak-wybrac-dobry-kwas-hialuronowy/

[9] https://www.doz.pl/czytelnia/a16259-Ceramidy__czym_sa_Jakie_maja_wlasciwosci_Dla_kogo_kosmetyki_z_ceramidami

[10] https://ziololek.pl/klub-zdrowej-skory/co-to-sa-emolienty/

[11] https://wizaz.pl/pielegnacja/maska-do-twarzy-na-noc-jak-dziala-ranking-10370-r3/

[12] https://kosmetykomania.pl/pl/blog/zel-aloesowy-dzialanie-i-wlasciwosci-1537998003.html

Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2021

 EMED UM1450 Nawilżacz ultradźwiekowy
EMED

EMED UM1450 Nawilżacz ultradźwiekowy

208,22 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4451 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-07
Szybka dostawa
2024-10-03
Oliwa super do smażenia
pixel