Męski problem: nadmierne pocenie w nocy – przyczyny i skuteczne sposoby
Nadmierne pocenie w nocy u mężczyzn to nie tylko problem estetyczny, ale także przypadłość skutecznie utrudniająca nocny wypoczynek. Nadmierna potliwość w nocy może być także objawem różnych schorzeń. Sprawdź, kiedy warto wypróbować domowe sposoby na potliwość, a kiedy należy skonsultować nocne poty z lekarzem.
Spis treści:
- Nadmierne pocenie w nocy u mężczyzn – jakie są przyczyny?
- Jak się nie pocić? Domowe sposoby na potliwość
- Przyczyny nadmiernego pocenia – kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?
Nadmierne pocenie w nocy u mężczyzn – jakie są przyczyny?
Pocenie się to naturalny mechanizm termoregulacji, w jaki wyposażony jest ludzki organizm. Pocimy się, gdy jest nam za gorąco – zarówno w dzień, jak i w nocy. Kiedy występuje nadmierna potliwość?
Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy nocne poty są tak obfite (przy normalnej temperaturze w sypialni), że śpiący się przez nie wybudza, nie może spokojnie przespać nocy, musi zmienić piżamę lub nawet pościel. Szacuje się, że na ogólną nadpotliwość cierpi 1% populacji (zarówno mężczyzn, jak i kobiet), z czego 90% przypadków ma charakter emocjonalny, a 10% objawowy.
Nocne pocenie – naturalne czy nie?
Nadmiernie pocenie się w nocy u mężczyzny może mieć naturalne przyczyny – zbyt wysoką temperaturę w sypialni, zbyt grubą kołdrę czy piżamę. Sporadyczne nocne pocenie mogą powodować także nadmierne emocje (np. przeżywane podczas szczególnie realistycznych snów, lub wskutek emocjonujących przeżyć za dnia).
Nadmierna potliwość może być także skutkiem spożycia alkoholu, narkotyków bądź innych substancji psychoaktywnych. Co jednak jeśli te powody są wyeliminowane, a nocne poty i tak się pojawiają?
Jakie mogą być inne przyczyny nadmiernego pocenia się nocą u mężczyzny? Na przykład:
- zbyt wysoka masa ciała – nadmierna potliwość występuje często u osób chorujących na otyłość;
- infekcja (zwłaszcza przebiegająca z gorączką);
- zażywanie niektórych leków (napotnych i przeciwgorączkowych, przeciwdepresyjnych, leków sterydowych;
- nadczynność tarczycy – nocne poty mogą być przez nią powodowane, występują wtedy także: drżenie rąk, kołatanie serca, nerwowość, utrata masy ciała;
- andropauza (m.in. zmiany hormonalne obejmujące spadki testosteronu);
- niski poziom glukozy we krwi (hipoglikemia);
- bezdech senny;
- zaburzenia neurologiczne/krążenia obwodowego/endokrynologiczne.
Jak się nie pocić? Domowe sposoby na potliwość
Jeżeli nocne poty pojawiają się sporadycznie i nie wiążą się z poważnymi zaburzeniami pracy organizmu, można próbować poradzić sobie z nimi domowymi metodami. Jakie są domowe sposoby na potliwość?
- Zadbanie o niską temperaturę w sypialni i przewiewną piżamę z naturalnych włókien (bawełna, len) – nie z materiałów syntetycznych, które utrudniają odparowanie wilgoci.
- Dieta oparta na warzywach i owocach (jedzenie dużych ilości mięsa wzmaga potliwość), unikanie przyprawiania potraw cebulą, czosnkiem, imbirem, chili, kminem, pieprzem czy cynamonem. Przyprawy te mogą wzmagać nocne poty.
- Unikanie gorących kąpieli przed snem (lepszy będzie letni prysznic) i zadbanie o wieczorny relaks. Pomóc mogą również ciepłe (ale nie gorące) kąpiele z dodatkiem ziół o działaniu ściągającym (szałwia, melisa, kora dębu).
- Picie ziołowych naparów i herbat, które zwalczają nadmierną potliwość. Szałwia, melisa i kora dębu to zioła tradycyjnie stosowane w problemach z nadmiernym poceniem się. Warto wypróbować także herbatki będące mieszanką ziół, np. Herbatkę Ziołową Przeciwpotną z szałwią, hyzopem lekarskim i płucnicą islandzką, lub Mieszankę owocowo-ziołową Deo Gryk – z szałwią, miętą, bzem czarnym, aronią, skrzypem, rumiankiem, kminkiem i łuską gryki.
- Zażywanie naturalnych suplementów zmniejszających nadmierną potliwość. Dostępne są np. tabletki z szałwi i naturalne blokery potu, zawierające m.in. wyciągi z pokrzywy, mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, melisy lekarskiej i szałwii.
- Spanie na poduszkach z gryki – dzięki termoregulacyjnym właściwościom łusek w trakcie snu skóra oddycha lepiej, niż gdy śpimy na poduszkach z syntetycznym wypełnieniem.
- Używanie antyperspirantu przed snem. Tak, dokładnie – należy aplikować go po wieczornym myciu, a nie rano. Najlepiej 20-30 minut po wieczornych ablucjach, by skóra na pewno już wyschła. Warto wypróbować naturalne antyperspiranty, takie jak np. Super Deo z ałunu, czyli krystalicznej skały będącej naturalnym minerałem, niezawierającym sztucznych barwników, konserwantów, alkoholu i substancji zapachowych. Inną opcją jest dezodorant magnezowy, który jest naturalnym blokerem potu bez aluminium, na bazie magnezu i innych minerałów.
Przyczyny nadmiernego pocenia – kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?
Nadmierne pocenie się w nocy u mężczyzny nie powinno niepokoić, jeśli zdarza się sporadycznie. Jeżeli jednak powtarza się systematycznie i/lub towarzyszą mu inne dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli w Twoim przypadku nocne poty nie mają podłoża chorobowego i szukasz domowych sposobów, które pomogą ci się uporać z nadmierną potliwością, sprawdź ofertę Nabea. Znajdziesz u nas naturalne produkty (od suplementów, przez kosmetyki, po akcesoria sypialniane), które ułatwią Ci zwalczenie tej utrudniającej nocny wypoczynek dolegliwości. Zajrzyj też na naszego bloga, gdzie znajdziesz więcej ciekawych porad, np. w artykule „Golenie pach u mężczyzn – jak uniknąć podrażnień skóry?”.