Jak przygotować naturalne domowe lemoniady?
Historia lemoniady
Lemoniada ma zaskakująco długą historię. Już 1000 lat temu w Egipcie delektowano się napojem z cytrusów z dodatkiem rozgniecionych daktyli lub miodu. Często zawierał on również pieprz oraz miętę. W średniowieczu do przygotowania lemoniady używano prawdopodobnie cytronu – owocu uprawianego dziś głównie w Azji. Lemoniadę składającą się z soku z cytryny, miodu i wody gazowanej opatentowano w XVII wieku we Francji. Sprzedawano ją głównie na ulicy. Popularyzacja napoju sprawiła, że pojawił się on w ofercie marek z różnych krajów, a wkrótce zaczęto go butelkować. Do Ameryki Północnej lemoniada trafiła w XVIII wieku za pośrednictwem Brytyjczyków i była początkowo traktowana jako środek leczniczy. Z czasem napój zaczęto wzbogacać o różne dodatki, a obecnie jego różne warianty produkowane są przez największe koncerny specjalizujące się w napojach gazowanych. W Polsce lemoniada pojawiła się w XIX wieku, a z powodu ograniczonego dostępu do cytrusów z wodą mieszano inne składniki, np. truskawki czy ogórki.
Ciekawe dodatki i dekoracje do lemoniady
Przepisy na domowe, naturalne lemoniady powinny uwzględniać korzystne dla zdrowia składniki. Bazę do przyrządzenia napoju stanowią: woda, sok z owocu oraz słodzik. Bardziej wartościową alternatywą dla cukru będzie miód, ksylitol, erytrol bądź stewia. W ten sposób można uzyskać nie tylko pyszny, ale również zdrowy napój. Jego smak zostanie wzbogacony dzięki dodaniu owocowych syropów bio bazujących na naturalnych składnikach. Owocowa lemoniada może zostać udekorowana właśnie owocem, z którego sok się w niej znajduje. Nie tylko poprawi to walory estetyczne, ale również będzie stanowiło okazję do spożycia cennych witamin. Tak podany napój z chęcią wypiją najmłodsi, a rodzice nie będą musieli obawiać się o to, że pociechy spożywają produkt ze składnikami wątpliwego pochodzenia. To także świetny sposób na urozmaicenie letniego przyjęcia – w końcu goście będą pili też napoje bezalkoholowe. Warto zaopatrzyć się w piękne szklanki oraz dzbanki, w których napój będzie prezentował się jeszcze bardziej efektownie. Przed jego rozlaniem dobrze jest umieścić w naczyniach kostki lodu.
Klasyczna lemoniada cytrynowa
Lemoniada cytrynowa to najbardziej klasyczny wariant tego orzeźwiającego napoju. Po poznaniu kilku podstawowych przepisów można zacząć bez obaw eksperymentować i tworzyć własne kompozycje z różnymi owocami. Najlepiej by lemoniada była przed podaniem przechowywana przez kilkanaście godzin w lodówce, a w miarę możliwości warto umieścić w niej nie tylko zwykłe kostki lodu, ale również te kruszone w blenderze. Przepis na domową, naturalną lemoniadę cytrynową obejmuje 4 cytryny, 4-5 łyżek wybranego słodzika, 10 listków mięty, litr zimnej wody, pół szklanki gorącej wody, 2 dodatkowe cytryny do dekoracji oraz lód według upodobań. Cytryny należy wyszorować, a miętę opłukać. Sok z 4 cytryn trzeba wycisnąć, a resztę owoców pokroić w plastry. W osobnym naczyniu musi zostać roztarta mięta z cukrem lub innym słodzikiem i zalana gorącą wodą. Całość należy wymieszać i poczekać do ostygnięcia płynu. Do dzbanka wkłada się lód, wlewa sok i przestudzony syrop miętowy. Następnie całość trzeba zalać zimną wodą i dokładnie wymieszać. Można podawać po 10 minutach.
Lemoniada pomarańczowa
Do przygotowania lemoniady pomarańczowej potrzebne są 3 soczyste pomarańcze, cytryna, 3-4 łyżki wybranego słodzika, litr zimnej wody, pomarańcza do dekoracji i 10 kostek lodu. 3 pomarańcze i cytrynę należy obrać i pozbawić twardych błonek, a następnie pokroić na kawałki. Obrane owoce przekłada się do kielicha blendera, zalewa ¼ wody i umieszcza się w nim kostki lodu. Blendować trzeba do momentu pokruszenia lodu oraz zmiażdżenia cytryny i pomarańczy. Do dzbanka wkłada się pokrojoną w plastry pomarańcze, wlewa zawartość blendera i resztę wody. Taką cytrusową lemoniadę można podawać po dokładnym wymieszaniu i po upływie około 10 minut.
Lemoniada arbuzowa
By przyrządzić lemoniadę arbuzową należy przygotować 0,5 kg arbuza bez pestek, 2 cytryny, 3 łyżki wybranego słodzika, litr zimnej wody i lód według upodobań. Arbuza kroi się w kostkę i zamraża. Po odpowiednim czasie należy wyjąć go i zblendować razem z sokiem z 1 cytryny oraz wybranym słodkim składnikiem. Drugą cytrynę kroi się w plastry i przekłada do dzbanka. Zawartość blendera należy wlać wraz z zimną wodą i wymieszać. Arbuzową lemoniadę można podawać po około 10 minutach.
Lemoniada truskawkowa
Do lemoniady truskawkowej wykorzystuje się 0,5 kg mrożonych truskawek, 2 cytryny, 3 łyżki wybranego słodzika, litr zimnej wody oraz lód według upodobań. Warto dodać też do napoju syrop truskawkowy zrobiony z owoców, a nie z koncentratu. Wzbogaci on smak lemoniady. Sok z 2 cytryn wyciska się i przelewa do karafki. Mrożone truskawki należy zblendować razem ze słodzikiem na gładki mus. Przelewa się je do soku z cytryny, zalewa zimną wodą i dokładnie miesza. Napój można podawać po 10 minutach.
Lemoniada ogórkowa
Orzeźwienie w upalne dni przyniesie lekka lemoniada ogórkowa. Do jej przyrządzenia potrzebny jest jeden ogórek szklarniowy, 2 cytryny, 2 gałązki mięty, 4 łyżki dowolnego słodzika, pół szklanki gorącej wody, litr zimnej wody (najlepiej gazowanej) oraz lód według upodobań. Sok z ogórka i cytryn należy wycisnąć za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej bądź sokowirówki. Słodzik rozpuszcza się w gorącej wodzie i czeka do jego ostygnięcia. Do dzbanka trzeba włożyć lód, gałązki mięty i wlać soki z ogórka, cytryny oraz słodki syrop. Całość zalać zimną wodą i dokładnie wymieszać. Tak przyrządzony napój można podawać po około 10 minutach.