Jak prać pieluszki tetrowe? Z tą wiedzą pokochasz „wielopielo”!

2022-04-14
Jak prać pieluszki tetrowe? Z tą wiedzą pokochasz „wielopielo”!

Czy naprawdę stosowanie pieluch wielorazowych to zdrowsza, tańsza i bardziej ekologiczna alternatywa niż „jednorazówki”? Jak prać pieluszki tetrowe – by się przy tym nie zamęczyć? Podpowiadamy co kupić i jak postępować, by „wielopielo” ułatwiło życie całej twojej rodziny.

Spis treści:

  1. Pranie pieluch wielorazowych, czyli nie taki diabeł straszny
  2. Jak prać pieluszki tetrowe?
  3. Jak prać pieluszki wielorazowe? Te produkty ułatwią ci zadanie

 

Pranie pieluch wielorazowych, czyli nie taki diabeł straszny

Gdy słyszysz „pielucha wielorazowa” przed oczami staje ci obraz poszarzałej, wielokrotnie pranej tetrowej pieluchy, jaką umęczone mamy w czasach PRL-u gotowały i prały w pralce Frania? No cóż, kiedyś rzeczywiście tak to wyglądało. Ale dziś „wielopielo”, czyli używanie pieluch tetrowych zamiast „pampersów”, to coraz bardziej popularny trend w pielęgnacji niemowląt. Jak prać pieluszki tetrowe, by ich pranie nie było przykrym obowiązkiem? Zacznij od wyboru pieluch wielorazowych wysokiej jakości, które są wytrzymałe, bezpieczne dla maluszka i łatwe do uprania.

Już w tej chwili możesz w Polsce kupić pieluszki wielorazowe ponad 200 marek – w dziesiątkach wzorów i kolorów. Do wyboru masz pieluszki tetrowe, bawełniane, lub z bawełny bio, bambusowe, czy z mikrofibry. Składające się z wkładu i otulacza, AIO (od angielskiego „all in one”, czyli „wszystko w jednym”, z zaszytym wkładem), SIO (od angielskiego „snap in one”, z wkładem wpinanym na napy). Są jeszcze polecane na noc tzw. formowanki (całe z chłonnego wkładu), na które zakłada się dziecku gatki z wełny lub materiału PUL, dobrze odprowadzającego wilgoć – jak widać „wielopielo” niejedno ma imię! 

Jeśli jednak dopiero zaczynasz poznawać jego tajniki, na początek najlepsze będą wielorazowe pieluchy tetrowe – jako wkłady – i założony na nie otulacz. Takie pieluszki nadają się już dla noworodka. Dlaczego „wielopielo” to ciekawa alternatywa dla pieluch jednorazowych? Z kilka względów. 

Jak prać pieluszki tetrowe?

Dlaczego warto zdecydować się na pieluchy wielorazowe?

Powodów, dzięki którym „wielopielo” zyskuje sobie coraz to nowych zwolenników jest kilka. Pieluszki wielorazowe są:

  • bezpieczniejsze dla skóry maluszka

Skóra noworodka i niemowlęcia jest o wiele bardziej delikatna i chłonna niż skóra dorosłego człowieka (zaczyna być do niej podobna dopiero ok. 2-3 roku życia). Substancje bezpieczne dla dorosłego dla dziecka mogą być toksyczne – przez niedojrzałą skórę mogą przeniknąć do krwiobiegu malucha. Jak wynika z testów przeprowadzonych przez polską Federację Konsumentów, w pieluchach jednorazowych znajdują się np. stosunkowo wysokie zawartości niklu (6,5 ÷53,4 mg/kg). Nikiel uważany jest za metal coraz częściej powodujący zmiany alergiczne u dzieci. 

Pieluszki wielorazowe, uszyte z certyfikowanych, naturalnych materiałów, nie zawierają metali ciężkich ani substancji syntetycznych takich jak kleje, polimery, PP czy PET, które znajdują się w pieluchach jednorazowych. Do tego pieluszki wielorazowe o wiele lepiej przepuszczają powietrze, co zmniejsza ryzyko odparzeń. Wspierają także prawidłowy rozwój stawów biodrowych dzieci i ułatwiają trening nocnikowy (dzieci używające pieluch wielorazowych zaczynają korzystać z nocnika średnio pół roku wcześniej niż ich rówieśnicy siusiający w jednorazówki).

  • bardziej ekologiczne 

Jak wynika z brytyjskiego raportu dla programu „Real Nappies for London”, jednorazowe pieluchy zużyte przez jedno dziecko do momentu odpieluchowania ważą ok. 734 kg. Pieluchy jednorazowe to ok. aż 50% śmieci produkowanych przez gospodarstwa domowe, w których żyją dzieci. To jeszcze nie koniec problemów – pielucha jednorazowa rozkłada się od 200 do około 500 lat! Gdy stosujesz pieluchy wielorazowe postępujesz w duchu less waste – produkujesz dużo mniej śmieci, które szkodzą środowisku. A jeśli kupisz pieluszki wełniane, gdy się zniszczą możesz je skompostować.

  • tańsze

Nie da się ukryć – pieluchy jednorazowe kosztują majątek. „Wielopielo” wychodzi znacznie taniej (średnio przynajmniej o ok. 40%) – nawet uwzględniając koszty prania pieluch. Pamiętaj też, że przynajmniej część pieluchowej wielorazowej wyprawki (np. pieluszki dla noworodka) możesz odsprzedać, gdy maluch z niej wyrośnie.

Ostatni argument? Od liczby wzorów i kolorów wielorazowych pieluszek może zakręcić się w głowie – wielorazowe otulacze pieluchowe są naprawdę śliczne! 

 

Tydzień Pieluchy Wielorazowej 2022 – co to za inicjatywa?

Od 4 kwietnia 2022 roku Stowarzyszenie Pieluchy Wielorazowe Polska i ogólnopolska społeczność rodziców pieluchujących wielorazowo już po raz siódmy świętowało Tydzień Pieluchy Wielorazowej. To wydarzenie online, podczas którego można posłuchać historii rodziców stosujących „wielopielo”, poczytać wpisy instruujące, jak rozpocząć przygodę z pieluchowaniem wielorazowym (oraz m.in. jak prać pieluszki tetrowe) i uczestniczyć w spotkaniach live ze specjalistami od używania pieluszek wielorazowych. Więcej informacji o tej inicjatywie znajdziesz na stronie Stowarzyszenia Pieluchy Wielorazowe Polska, które tworzą mamy zakochane w idei „wielopielo” i propagujące ją jako ekologiczny i zdrowy sposób dbania o potrzeby dziecka. 

Jak prać pieluszki tetrowe? 3 kroki do sukcesu!

Pora na pytanie, które zadają wszyscy rodzice, którzy chcą uniknąć stosowania pieluch jednorazowych – jak prać pieluszki wielorazowe? Pranie pieluch tetrowych (bo te są najczęściej stosowane w „wielopielo”) naprawdę nie jest szczególnie skomplikowane, ani szczególnie czasochłonne, nawet, gdy najmłodszy członek rodziny regularnie dostarcza materiału do prania.

Wystarczy, że zastosujesz się do poniższego schematu:

1. Zdejmij wypełnioną pieluszkę

Usuń z niej kupkę – niech wyląduje w toalecie lub wiadrze (spłucz ją silnym strumieniem wody z prysznica). Jeśli to niemożliwe (gdy np. jesteście w podróży) sytuację uratują specjalne papierki/bibułki do wyłapywania kupki. Jeśli to tzw. mleczna kupa (gdy maluch pije tylko mleko i nie rozszerzasz mu jeszcze diety), pieluszkę najlepiej zaprać, by nie zaplamiła się nieodwracalnie.

2. Zużytą pieluszkę umieść w worku/wiadrze

Przechowuj brudne pieluchy maksymalnie przez 2-3 dni, tak by miały dostęp powietrza, bo inaczej zapleśnieją (odpada zawiązywanie ich w reklamówce).

3. Upierz zebrane pieluchy

Gdy nazbiera ci się pełen wsad pralki pora na pranie pieluch wielorazowych. 

W jakiej temperaturze prać pieluchy tetrowe?

W jakiej temperaturze prać pieluchy tetrowe?

W ilu stopniach prać pieluchy tetrowe? Najlepiej w 60 stopniach. Można także prać je w 40 stopniach używając dodatkowo płynu odkażającego, ale to raczej opcja awaryjna. Najlepiej, gdy pranie trwa 2-3 godziny. Nie używaj do prania pieluszek programów EKO – ponieważ oszczędzają wodę, mogą nie do końca doprać pieluchy. Najlepsze są standardowe programy do bawełny, przeznaczone do silnych zabrudzeń. 

Uwaga – przed praniem zasadniczym warto nastawić pralkę na cykl płukania z odwirowaniem (nie musisz tego robić, jeśli twoja pralka robi wstępne pranie z odwirowaniem). Chodzi o to, by przed zasadniczym praniem pralka pozbyła się „pierwszej” wody zabrudzonej zawartością pieluch. Nie używaj płynów zmiękczających – oblepiają włókna pieluch i zmniejszają ich chłonność. Na koniec możesz ustawić opcję dodatkowego płukania, by mieć pewność, że z pieluszek wypłukane zostały wszystkie resztki detergentów. Pieluchy tetrowe odwirowywuj na 800-1000 obrotów i susz na suszarce, kaloryferze lub w suszarce bębnowej. 

Wielopieluchowanie - co to?

Jak prać pieluszki wielorazowe? Te produkty ułatwią ci zadanie

Trudne zadania (a codzienne mierzenie się ze stertą brudnych pieluch nie należy do najłatwiejszych) wymagają specjalnych środków. Wybraliśmy więc produkty, które sprawią, że pranie pieluch wielorazowych stanie się dla ciebie rutyną – i nie będzie trudniejsze niż zwykłe „nastawienie” pralki.

Oto nasi agenci specjalni do zadań, jakie stawia przed tobą „wielopielo” - gotowa odpowiedź na pytanie o to, jak prać pieluszki tetrowe. 

Dodatek do proszku do prania pieluch wielorazowych (a także np. ręczników, bielizny, pościeli i podpasek wielorazowych). Czyści i usuwa plamy uwalniając aktywny tlen, co działa bakteriobójczo. Nie zawiera substancji petrochemicznych, enzymów ani syntetycznych substancji zapachowych. Skuteczny już w 40 stopniach.

Produkt zawiera nadwęglan sodu (naturalny wybielacz) i czyste mydło roślinne. Soda skutecznie zlikwiduje zabrudzenia na pieluchach tekstylnych – usunie wszelkie „trudne plamy”, także te po jedzeniu dla dzieci czy niemowlęcym ulewaniu. Formuła oparta wyłącznie na roślinnych i mineralnych składnikach, dzięki czemu proszek jest delikatny i bezzapachowy. 

Zapinana na suwak torba, która może ci służyć poza domem jako przenośny pojemnik na zabrudzone pieluszki, a w domu może być alternatywą dla kosza na pieluszki, które czekają na pranie. Pomieści ok. 5 pieluszek.

Uniwersalny, nieprzemakalny, dwuczęściowy worek na pieluszki, który możesz zabrać ze sobą na spacer – można łatwo przypiąć go do wózka. Wyróżnia go przemyślane i praktyczne zapięcie na taśmę – po włożeniu pieluszki do worka wywijasz taśmę i zapinasz ją klipsem. 

Przekonaliśmy cię, że „wielopielo” nie jest takie straszne – a wręcz, że jego stosowanie może przynieść wiele korzyści zarówno twojemu dziecku, jak i domowemu budżetowi? Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z pieluchowaniem wielorazowym zapraszamy do Nabea – u nas znajdziesz wszystkie produkty niezbędne do „wielopielo”.

 


Bibliografia:

  1. Kulawik-Pióro A., Skóra dziecka – budowa, właściwości i pielęgnacja.
  2. [dziecisawazne.pl], Metale ciężkie w pieluchach jednorazowych.
  3. Wigier K., Promocja stosowania pieluch wielorazowych jako sposobu ograniczania ilości odpadów komunalnych.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-22
Szybko i sprawnie wczoraj zamówiona dzisiaj odebrana Super
2024-11-16
Łatwość złożenia zamówienia. Była taka forma płatności, jaka mnie interesowała. Polecam robić zakupy w tym sklepie.
pixel