Czy erytrol jest zdrowy? Przekonaj się!

2024-06-11
Czy erytrol jest zdrowy? Przekonaj się!

Erytrol – co to jest?

Erytrol to naturalna substancja słodząca, która bez kłopotu może zastąpić nam cukier i słodziki. Erytrytol charakteryzuje się słodyczą sięgającą 60-80% sacharozy, dzięki czemu z pewnością okaże się dobrym zamiennikiem – jednak chcąc zastąpić cukier, musimy używać go stosunkowo więcej. Po erytrol mogą bez kłopotu sięgać osoby na diecie.  Z chemicznego punktu widzenia, erytrol to słodzik należący do alkoholi wielowodorotlenowych, inaczej mówiąc – polioli. W skład tej samej grupy wchodzą również inne zamienniki cukru, czyli ksylitol, mannitol i sorbitol. Sam erytrytol jest krystaliczną substancją, dobrze rozpuszczalną w wodzie. Zdecydowanie ciekawą cechą erytrolu jest sposób jego trawienia i wydalania z organizmu. Zwykły cukier jest metabolizowany i „odkładany”, a erytrytol wydalany w formie niezmienionej. Dzięki temu nawet duże jego spożycie nie przyczyni się do przybrania na wadze. Mogą bez obaw sięgać po niego także osoby borykające się z nietolerancją glukozy.A ile kosztuje erytrytol? Cena za kilogram to około 14 złotych. Jest to znacznie więcej niż za kilogram zwykłego cukru, jednak zalety erytrolu, są nieporównywalnie większe. Erytrol – z czego produkowany jest ten zamiennik cukru?Znasz już poniekąd zalecenia dotyczące stosowania erytrolu – teraz warto dowiedzieć się, jak w ogóle jest on pozyskiwany. Wytwarzanie go nie jest procesem skomplikowanym. Polega ono na fermentacji sacharozy i glukozy przez specjalne drożdże.Właściwości i skład erytrolu to sama dobroć dla naszego organizmu – oczywiście w rozsądnych ilościach. Mimo prostego składu i wielu aspektów, które sprawiają, że erytrol jest lepszy od cukru – nie należy spożywać go w ogromnych ilościach. 

Czy erytrol jest zdrowy?

Jeśli chcielibyśmy porównywać erytrol a cukier – zwycięzca jest dość oczywisty. Badania jasno wskazują na to, że erytrytol nie wywołuje żadnych negatywnych konsekwencji dla naszego organizmu. Ciało toleruje go naprawdę dobrze. Zarówno erytrytol w tabletkach, jak i erytrytol w pudrze wchłaniają się błyskawicznie z przewodu pokarmowego i nie ulegają żadnym przemianom metabolicznym. Dzięki natychmiastowemu wydalaniu w niezmienionej postaci nie musimy obawiać się o poziom glukozy czy insuliny we krwi. Dzięki tym niesamowitym zaletom z powodzeniem w żywności dla diabetyków może znaleźć się erytrol. Słodzik ten nawet „przedawkowany” nie będzie miał na nas toksycznego wpływu, a wystąpić mogą tylko drobne działania niepożądane.Erytrol a zdrowie jamy ustnej to również ważny temat, który warto poruszyć. Ten substytut cukru nie przyczynia się do rozwoju próchnicy, a ponadto zmniejsza ilość płytki nazębnej. Z tego powodu jest polecany przede wszystkim dzieciom, lecz przed rozpoczęciem wprowadzania go do diety malucha najlepiej skonsultować taki plan z lekarzem.   

Erytrytol w ciąży 

Erytrol a stosowanie u dzieci i kobiet w ciąży to niezbyt zawiły temat. Ciężarne mogą przyjmować go bez większych ograniczeń, ponieważ nie wykazuje on właściwości teratogennych. Jeżeli nie masz jednak pewności i wolisz zasięgnąć porady specjalisty – omów swoje obawy z lekarzem. Warto jednak na ten czas postarać się zastąpić cukier innym słodzikiem, ponieważ pozwoli Ci on utrzymać dobrą wagę oraz indeks glikemiczny.Czy erytrol jest zdrowy i nadaje się dla najmłodszych? Co do podawania erytrytolu dzieciom – tu odpowiedź jest niejednoznaczna. Rozpoczęcie stosowania tego zamiennika cukru w przypadku maluchów powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Erytrol a wpływ na poziom cukru we krwiCzy erytrytol jest bezpieczny dla diabetyków? Jak najbardziej! Dzięki temu zamiennikowi cukru możesz bez kłopotu słodzić herbatę czy przyrządzać posiłki wzbogacone o nieco słodyczy. Bezpieczne stosowanie erytrolu dla diabetyków niemal nie ma ograniczeń. Ten słodzik zawiera bardzo małą ilość kalorii i dba o utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Ma on zerowy indeks glikemiczny, dlatego niemożliwe jest, by po jego spożyciu doświadczyć tak zwanego „wyrzutu” stężenia cukru we krwi.Czy erytrol jest bezpieczny dla osób z nietolerancją laktozy?Wcześniej poznałeś cały proces powstawania erytrolu, dlatego odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Erytrytol jest całkowicie bezpieczny dla osób, które nie tolerują laktozy. Jeśli jednak zastanawia Cię, czy erytrol może powodować efekt przeczyszczający – o tym dowiesz się więcej w akapicie o skutkach ubocznych, lecz od razu powiemy, że jest to możliwe. Nie ma to jednak żadnego związku z tolerancją laktozy.Erytrol a dieta ketogenicznaCzy erytrol jest zdrowym i dobrym wyborem dla osób, które chcą zgubić kilka kilogramów? Erytrol jest często akceptowanym składnikiem w diecie ketogenicznej, ponieważ nie ma wpływu na poziom cukru we krwi i kaloryczność. Niemniej, jak w przypadku każdego składnika diety, umiarkowanie i indywidualne dostosowanie są kluczowe, aby osiągnąć najlepsze rezultaty w kontekście diety keto. Zawsze warto konsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia przed wprowadzeniem nowych elementów do swojej diety.Zaobserwować można jednak dość niekorzystny wpływ erytrolu na układ trawienny, jeśli przesadzimy z jego ilością. Mimo tego stosowanie erytrolu podczas jakiejkolwiek diety to znakomity wybór. Ma on niski indeks glikemiczny i zawiera niewielką ilość kalorii w porównaniu do cukru.

Erytrol a erytrytol

Pewnie od początku tego artykułu zastanawiasz się, czy coś nam się nie pomyliło, stosując zamiennie „erytrol” i „erytrytol” – nie, ponieważ oba wyrażenia oznaczają dokładnie to samo. Oprócz tych określeń ten słodzik opisywany jest jako E968.Nie ma więc żadnej różnicy między erytrolem, a erytrytolem – jednak stosunkowo częściej spotkać się możemy z określeniem „erytrytol”. Oba słodziki to ten sam czterowęglowodorowy alkohol cukrowy, czyli poliol. 

Erytrytol a cukier

Poznałeś już niemal od A do Z bezpieczeństwo erytrolu jako substytut cukru. Tu zbierzemy wszystkie te informacje, aby jeszcze raz wskazać cechy, które znacznie bardziej skłaniają do wyboru erytrytolu zamiast cukru.Erytrol to lepszy wybór przede wszystkim dlatego, że:nie wpływa on na poziom cukru we krwi,jest on niskokaloryczny,hamuje rozwój próchnicy i zmniejsza ilość płytki nazębnej,przedawkowanie erytrolu nie ma na nas toksycznego wpływu,nie wpływa on na poziom insuliny we krwi,jest łatwo wydalany z organizmu,mogą bezpiecznie stosować go kobiety w ciąży, diabetycy i osoby nietolerujące laktozy.Jedynymi polami, na których z erytrolem wygrywa cukier, jest cena oraz dostępność. Zakup słodzika nie jest możliwy w zupełnie każdym sklepie, a koszt za jedno kilogramowe opakowanie wynosi niemal dwukrotność ceny cukru. Oprócz tego, aby uzyskać tę samą słodycz, musimy użyć więcej erytrolu – jednak mimo to możemy na przykład bez zastanowienia wybrać erytrytol zamiast cukru do ciast.

Ksylitol a erytrytol – który słodzik lepszy?

Zastanawiasz się, na który słodzik postawić i wciąż nie masz pojęcia? Erytrol jako niskokaloryczna alternatywa zarówno dla cukru, jak i ksylitolu to strzał w dziesiątkę. O ile ksylitol również jest doskonałym zamiennikiem, to jego kaloryczność jest tylko o około 40% niższa niż cukru. Jednocześnie erytrol w ogóle nie ma kalorii, dzięki czemu tę bitwę wygrywa bezdyskusyjnie.Czy erytrol jest zdrowy jak ksylitol? Potencjalne korzyści zdrowotne erytrolu, jak i ksylitolu są stosunkowo podobne. Oba słodziki nie przyczyniają się do rozwoju próchnicy, dbają o szkliwo, a także nie wywołują „wyrzutu” stężenia cukru we krwi. W zależności, czy zależy Ci na słodszym smaku, a przy tym wyższej kaloryczności – wybierz ksylitol, a jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z kalorii – wybierz erytrol. Warto także i w tym przypadku pochylić się nad ceną obu produktów – ksylitol w wielu przypadkach jest znacznie droższy nawet od erytrytolu, co również może przechylić Twoją decyzję na rzecz erytrolu. 

Czy erytrol ma kalorie? 

Tak jak już kilkakrotnie wspomnieliśmy – erytrol jest niemal pozbawiony kalorii. Wartość energetyczna tego słodzika wynosi 0,2 kcal/1 g, lecz dla wielu najważniejsze jest to, że jego indeks glikemiczny jest zerowy.Erytrol jako niskokaloryczna alternatywa jest wykorzystywany w szczególności przez osoby przechodzące na dietę. Ograniczenie spożywania wysokokalorycznego cukru bywa naprawdę kluczowa wtedy, gdy chcemy zgubić kilka kilogramów.

Skutki uboczne erytrolu i ograniczenia

W artykule poznałeś właściwości zdrowotne erytrolu, a także zalecenia co do jego stosowania. Na koniec warto poznać możliwe skutki uboczne erytrolu, ponieważ nawet i one mogą Ci się przydarzyć wtedy, gdy spożyjesz go o wiele za dużo.Zacznijmy od tego, że erytrol jest substancją całkowicie nietoksyczną. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa go jako składnik całkowicie bezpieczny, dlatego obawy dotyczące jego spożywanie są bezcelowe. Co więcej, dzięki temu, że organizm ludzki nie metabolizuje tego słodzika i każda jego ilość zostaje wydalona z moczem – nie ma się o co nazbyt obawiać.Bezpieczeństwo erytrolu dla zdrowia jest całkowicie sprawdzone. Czasem jednak zbyt duże spożycie może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Zaobserwować można je w układzie trawiennym – w postaci biegunki lub wzdęć. Zdarza się również, że przedawkowanie objawia się w postaci bólu głowy. 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4625 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-02-18
Expresowa wysylka
2025-02-18
Bez zastrzeżeń
pixel