Sposoby na łagodzenie skutków oparzeń słonecznych
Sposoby na łagodzenie skutków oparzeń słonecznych
Wysokie temperatury i słoneczna pogoda zachęcają do wielogodzinnego przebywania na zewnątrz. Niestety u osób, które nie zapewniły sobie należytej ochrony, może pojawić się problem, jakim jest poparzenie słoneczne. W jaki sposób załagodzić objawy jego wystąpienia?
Jakie są przyczyny wystąpienia oparzeń słonecznych?
Oparzania od słońca podobnie, jak oparzenia po solarium pojawiają się w wyniku nadmiernego oddziaływania promieniowania ultrafioletowego w tym wypadku występującego w postaci promieni słonecznych na niezabezpieczoną skórę. Pojawiają się one po wielogodzinnej ekspozycje na intensywne słońce.Oparzenia słoneczne - objawy
Typowe objawy oparzenia słonecznego, które można zauważyć na skórze to:
- intensywne zaczerwienienie,
- przesuszenie,
- złuszczenie,
- podrażnienie,
- obrzmienie.
Ból, pieczenie i swędzenie to inne charakterystyczne dolegliwości związane z pojawieniem się poparzenia.
Oparzenie słoneczne - pęcherze
Pęcherze, w których wnętrzu znajduje się płyn surowiczy, są charakterystycznym objawem opatrzenia słonecznego II. stopnia. Bąble mogą nie znikać przez nawet 3. tygodnie od momentu pojawienia się oparzenia. W sytuacji występowania takich objawów należy skontaktować się z lekarzem. Aby nie doprowadzić do ewentualnego zakażenia, należy pamiętać o to, by nie rozdrapywać, czy przekuwać takich pęcherzy.
Oparzenie słoneczne - ile trwa?
Czas trwania oparzenia zależy od jego rodzaju i stopnia, w jakim skóra została uszkodzona. W przypadku oparzenia I stopnia okres ten jest stosunkowo krótki. W tym wypadku objawy mogą występować przez 2-3 dni, po czym powinny całkowicie zniknąć. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku poparzeń II. stopnia. Wtedy czas utrzymywania się ich skutków może trwać przez kilka tygodni.
Jak złagodzić ból po oparzeniu słonecznym?
Pierwszym remedium na oparzenie słoneczne będzie zimna woda, w której należy schłodzić wszystkie obszary objęte poparzeniem, a gdy nie ma możliwości skorzystania z takiego prysznica, czy kąpieli, pozostaje wykonać zimne okłady. W przypadku wynikających z poparzenia utrzymujących się silnych dolegliwości bólowych zasadne będzie skorzystanie z leków, które zawierają m.in. ibuprofen.
Co stosować na oparzenia słoneczne? - produkty, na które warto zwrócić uwagę
Najlepszy sposób na oparzenia słoneczne to regularne smarowanie uszkodzonej skóry sprawdzonym środkiem."Czym posmarować oparzenie słoneczne?" to kwestia, nad którą musi zastanowić się każda osoba zmagająca się z tą dolegliwością. Przy doborze środka na oparzenia słoneczne warto zwrócić uwagę na skład produktów dostępnych w aptekach. Najbardziej pożądane są składniki, które dzięki swoim właściwościom ukoją, wspomogą regeneracje oraz dobrze nawilżą podrażnioną skórę. Są to m.in. aloes, pantenol, alantan, kwas hialuronowy, olej lniany, a także takie witaminy, jak A, E, czy F.
Co na oparzenia słoneczne twarzy sprawdzi się najlepiej?
Tuż po jego wystąpieniu warto sięgnąć po zimy okład. W następnej kolejności należy stosować wysokiej jakości produkty do twarzy o właściwościach regenerująco-łagodzących. Jednym z takich specyfików jest np.:. Żel aloesowy.
Oparzenia słoneczne - leczenie
Spalona skóra w przypadku łagodniejszego oparzenia I. stopnia może być z powodzeniem leczona w domowych warunkach za pomocą okładów, produktów dostępnych w aptece, jak i z wykorzystaniem naturalnych metod. Natomiast w przypadku zauważenia objawów typowych dla oparzeń II., a zwłaszcza III. stopnia konieczna będzie konsultacja lekarska.