Sebum
Co to jest sebum?
Sebum to inaczej łój skórny wydzielany przez gruczoły łojowe. Ich ujścia znajdują się przy mieszku włosowym. Intensywność pracy gruczołów łojowych różni się w zależności od wieku i konkretnego obszaru ciała. Ilość wydzielanego sebum może być wrodzona lub uzależniona od czynników hormonalnych. W okresie niemowlęcym gruczoły łojowe produkują dużo łoju. Następnie ich praca nieco zwalnia, by w okresie pokwitania znów przyspieszyć. Gruczoły łojowe działają wolniej w okresie przekwitania. Intensywność wydzielania sebum i jego wygląd zmienia się również w okresie ciąży i może różnić się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.
W skład sebum wchodzą kwasy tłuszczowe, glicerydy, woski, skwalen, estry steroli oraz cholesterol. Proporcje poszczególnych składników różnią się między sobą indywidualnie — są one zależne od wieku, płci i gospodarki układu hormonalnego.
Główną funkcją sebum jest natłuszczanie skóry człowieka, a także ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, w tym grzybami i bakteriami. Sebum odpowiada też za miękkość skóry oraz ochronę przed przesuszeniem.
Nadmierne wydzielanie sebum jest charakterystyczne zwłaszcza w okresie dojrzewania, gdy gruczoły łojowe pracują najintensywniej. Nadmiar sebum powoduje problemy charakterystyczne dla cery tłustej, w tym świecenie się skóry, zaskórniki, wypryski i inne niedoskonałości. Produkty do oczyszczania takiej skóry powinny przywracać skórze naturalną równowagę, a jednocześnie nawilżać ją i nie wysuszać. Niewskazane są produkty z mydłem i alkoholem w składzie. Równie skuteczne, a zarazem znacznie bezpieczniejsze i łagodniejsze będą naturalne roślinne surfaktanty.