Pokrzywa zwyczajna - właściwości i zastosowanie
Pokrzywa zdecydowanie nie należy do lubianych przez nas roślin. Wręcz przeciwnie – nie zachwyca ona swoim wyglądem, a dotknięcie jej liści boleśnie parzy. Warto zatem pamiętać o drugiej stronie medalu – odmiana ta jest chętnie wykorzystywana w ziołolecznictwie. Jakie właściwości ma pokrzywa? Dowiedz się tego i przeczytaj nasz artykuł.
Pokrzywa – właściwości i zastosowanie
Pokrzywa zwyczajna to gatunek należący do rodziny pokrzywowatych; okazy te można znaleźć na dzikich uprawach całego świata, w tym w szczególności w Europie oraz Ameryce Północnej. Preferuje ona miejsca wilgotne oraz żyzną glebę. Powszechnie kojarzy się ją jako roślinę, które powoduje bolesne oparzenia. Warto jednak zwrócić uwagę na zastosowanie lecznicze pokrzywy zwyczajnej.
Pokrzywa zwyczajna – działanie
Jeśli chodzi o pozytywne działanie pokrzywy na organizm człowieka, zwraca się uwagę przede wszystkim na takie korzyści jak między innymi:
- zapobieganie krwawieniom – preparaty przygotowane na bazie tej rośliny mogą być ciekawym rozwiązaniem, jeśli chcesz zapobiec różnego rodzaju krwawieniom. Krwiomocz, hemofilia, krwioplucie, wymioty krwotoczne to tylko niektóre z problemów, których skalę można ograniczyć właśnie dzięki umiejętnemu wykorzystaniu pokrzywy zwyczajnej. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej nie zwalczają samej choroby, ale jej objawy;[1]
- niwelowanie objawów anemii oraz wzmocnienie osłabionego organizmu,
- łagodzenie skutków oparzeń – może wydawać się to zaskakujące, jeśli zwrócimy uwagę na fakt, że włoski pokrywające liście oraz łodygę rośliny powodują porażenie skóry. Tymczasem, do właściwości pokrzywy do picia zalicza się właśnie łagodzenie podrażnień. Oczywiście, w przypadku poważniejszych poparzeń konieczna będzie konsultacja z lekarzem lub wizyta w szpitalu. Jeśli jednak nie masz do czynienia z problemem zagrażającym Twojemu zdrowiu lub życiu, wyciąg powstały na bazie tej rośliny powinien dobrze się sprawdzić.[2]
Jeśli chodzi o właściwości zdrowotne pokrzywy zwyczajnej, wyżej wymienione korzyści to tylko niektóre spośród wszystkich pozytywnych efektów, na jakie można liczyć dzięki stosowaniu preparatów i wyciągów stworzonych na jej bazie.
Oprócz tego gatunek jest pomocny w zwalczaniu takich dolegliwości jak na przykład wypadanie włosów, afty czy nawet grzybica skóry. Jak widać, właściwości leczniczych pokrzywy zwyczajnej jest znacznie więcej. Tymczase, to jeszcze nie wszystko, ponieważ jej regularne stosowanie może sprawić, że przebieg stanów zapalnych pęcherza, nerek czy stawów będzie znacznie łagodniejszy i powodujący mniejsze uczucie dyskomfortu.
Warte uwagi jest zastosowanie pokrzywy we fryzjerstwie i kosmetyce – preparaty ją zawierające mogą wzmocnić włosy oraz zapobiec wypadaniu cebulek włosów.[3]
Właściwości odżywcze pokrzywy
Naszej uwagi nie powinno ujść również zastosowanie pokrzywy w kuchni. Jest tak z uwagi na jej cenne właściwości odżywcze. Roślina ta zawiera duże ilości witamin (w tym w szczególności duże ilości witamin, A, B, C oraz K), a także takich minerałów jak np. żelazo, wapń czy magnez. Dzięki temu można złagodzić przebieg przeziębienia czy chorób układu pokarmowego.[4]
Podsumowanie
Pokrzywa zwyczajna to niepozorny gatunek, który w rzeczywistości ma jednak wiele cennych właściwości. Tym, co szczególnie zwraca uwagę w przypadku tej rośliny, jest jej uniwersalny charakter. Sprawdza się ona zarówno w leczeniu i łagodzeniu objawów całej palety chorób, jak i znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce, fryzjerstwie czy kuchni. Taki stan rzeczy sprawia, że warto zaopatrzyć się różnego rodzaju preparaty, suplementy diety i wyciągi, które mają w swoim składzie pokrzywę zwyczajną. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele korzyści możemy dzięki temu osiągnąć.
Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że pokrzywa może być traktowana jak remedium na wszystko. Wręcz przeciwnie – leczenie schorzeń powinno się odbywać w oparciu o konsultacje z lekarzem. Wyciągi i ekstrakty powinny być uzupełnieniem zdrowego trybu życia, nie jego alternatywą.
[1] Karolina Jakubczyk, Katarzyna Janda, Sylwia Szkyrpan, Izabela Gutowska, Jolanta Wolska, Pokrzywa zwyczajna (urtica dioica l.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, s. 196.
[2] B. Kasprowicz, Pokrzywa – właściwości lecznicze i kulinarne wykorzystanie,
[3] Pieszak M., Mikołajczak P.Ł.: Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.). Postępy Fitoterapii 2010, 4, s. 199–204.
[4] Ibidem.