Peeling chemiczny
Co to jest peeling chemiczny?
Peeling chemiczny to zabieg usunięcia martwego naskórka z wykorzystaniem substancji chemicznych nałożonych na skórę. Wśród nich są kwasy alfa-hydroksylowe (AHA), beta-hydroksylowy kwas BHA (salicylowy), poli-hydroksykwasy PHA (laktobionowy, glukonolakton oraz glukoheptanolakton), a także TCA (kwas trójchlorooctowy). Są to przygotowane przez kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej mieszanki o dopasowanych do skóry stężeniach, których celem jest poprawa kondycji skóry twarzy.
Stosowany regularnie peeling chemiczny działa oczyszczająco, przeciwstarzeniowo, redukuje zmarszczki, przebarwienia, a także zmniejsza widoczność blizn (w tym blizn potrądzikowych). Pobudza on też komórki skóry do odnowy, poprawia ukrwienie skóry i pomaga zwiększyć produkcję odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność kolagenu i elastyny.
Peeling chemiczny można podzielić według intensywności działania na peeling powierzchowny, średniogłęboki oraz głęboki, w którym używane są kwasy o najwyższym stężeniu.
Wskazaniem do peelingu chemicznego, poza chęcią poprawy kondycji skóry, są przebarwienia i plamy posłoneczne, trądzik, zmarszczki i blizny, w tym potrądzikowe. Zabieg na skórze trądzikowej można wykonywać tylko w okresie wyciszenia zmian skórnych.
Najlepszym okresem na peeling chemiczny jest jesień, zima i wczesna wiosna, gdy słońca jest mniej niż latem. Po zabiegu skórę należy zabezpieczać kremem z wysokim filtrem UV. Peeling kwasowy stosowany bez ochrony przeciwsłonecznej może wywoływać na skórze podrażnienia i przebarwienia.