Olejki eteryczne
Co to są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to ciekłe, lotne substancje zapachowe wykorzystywane w kosmetyce i aromaterapii. Mają one charakter lipofilowy. Pod względem budowy chemicznej olejki eteryczne są mieszaniną wielu aktywnych substancji chemicznych. Wytwarza się je z owoców (w tym ze skórek i liści), kwiatów, korzeni, drewna czy kory (żywicy). Produkcja odbywa się metodami fizycznymi — najczęściej poprzez ekstrakcję lub destylację z użyciem pary wodnej.
Wybrane rodzaje olejków eterycznych można stosować zewnętrznie (na skórę), po rozcieńczeniu w oleju bazowym (nośnikowym) wewnętrznie, a także jako składnik kosmetyków, do kąpieli, do kominka zapachowego, sauny, dyfuzora lub do przeprowadzenia zdrowotnej inhalacji.
Olejki eteryczne różnią się między sobą pod względem właściwości i przeznaczenia. Wiele z nich działa prozdrowotnie, w tym antybakteryjnie i antyseptycznie (olejek z drzewa herbacianego i ze skórki gorzkiej pomarańczy czy cytryny). Kojąco działa olejek lawendowy — łagodzi on podrażnienia po depilacji lub goleniu. Ma on też właściwości przeciwgrzybicze, hamuje potliwość i pobudza krążenie krwi i limfy. Olejek eteryczny cynamonowy pobudza krążenie, a przeciwbólowo działa olejek miętowy z chłodzącym mentolem oraz goździkowy. Na choroby górnych dróg oddechowych polecane są inhalacje i nebulizacje z wykorzystaniem olejku tymiankowego, sosnowego czy świerkowego. Silnym olejkiem przeciwzapalnym jest olejek eteryczny z oregano.
Olejki eteryczne można stosować nie tylko zdrowotnie, ale również na poprawę nastroju. Olejek eteryczny z paczuli lub lawendy działa uspokajająco, pomarańczowy — relaksacyjnie i wyciszająco, zaś olejek z wetywerii, bazyliowy i z mięty pieprzowej dodadzą energii i pomogą się skoncentrować, np. podczas pracy.