Olej tamanu - właściwości i zastosowanie
Wyciągi z egzotycznych gatunków drzew oraz roślin mogą być skutecznym sposobem na pielęgnację skóry ciała. Dobrym przykładem jest tu . Jak się okazuje, ma on cenne właściwości, dzięki którym możliwa jest poprawa stanu ludzkiej skóry. Bez wątpienia warto zainteresować się tym specyfikiem, tym bardziej że jest on jeszcze w Polsce dość słabo rozpowszechniony.
Olej tamanu - właściwości i zastosowanie
Drzewo tamanu (czasem określane również jako kameni) to drzewo, które można spotkać na terenie Madagaskaru oraz subkontynentu indyjskiego. Roślina ta zwraca na siebie uwagę z powodu charakterystycznych, błyszczących liści, ale to nie wygląd jest powodem, dla którego poświęcamy nasz tekst temu gatunkowi.[1]
Znacznie ważniejsze jest dla nas możliwe wykorzystanie preparatu, jakim jest naturalny olej tamanu. Olejek z tamanu uzyskuje się w ramach tłoczenia orzechów drzewa. Jak się okazuje, ten płyn o zielonym kolorze daje wiele korzyści, w tym w szczególności istotnych z punktu widzenia pielęgnacji skóry. O jakich właściwościach konkretnie mowa?
Jeśli chodzi o olej z tamanu, właściwości, na które szczególnie zwraca się uwagę, pozwalają m.in. na uporanie się z chorobami skóry. W dużej mierze wynika to ze składu tego preparatu - można w nim znaleźć np. takie substancje jak:
- kwas linolowy,
- kwas oleinowy - jest to najważniejszy składnik oleju, stanowiąc niemal połowę zawartości płynu,
oprócz tego w preparacie tym można znaleźć również laktonę, sterole czy kumarynę. Jak dowiesz się z dalszej części tekstu, ich obecność w organizmie również jest pożądana i może przynieść liczne korzyści (w szczególności dla skóry).[2]
Olejek tamanu - zastosowanie.
Olejek z tamanu, to produkt, którego stosowanie sprawdza się głównie podczas pielęgnacji skóry. Ma on kompleksowy, pozytywny wpływ na jej funkcjonowanie. Warto go stosować w przypadku właściwie każdego rodzaju skóry, w tym szczególnie wśród osób, których naskórek jest mocno przetłuszczony i z tendencjami do trądziku, grzybicy oraz szeroko pojętych stanów zapalnych.
Kolejną zaletą omawianego specyfiku jest to, że dobrze łączy się on z innymi preparatami pochodzenia roślinnego, w tym np. z wyciągiem z malin, porzeczek czy czarnuszki. Na rynku są dostępne produkty pitne powstałe na bazie tamanu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by środek ten stosować również miejscowo, tzn. poprzez wcieranie w te obszary skóry, na których występują defekty, a także stany zapalne. Preparat ten, jeśli jest stosowany już od dłuższego czasu, pomaga w nawilżeniu i natłuszczeniu skóry. Dzięki temu staje się ona bardziej miękka oraz wygładzona.[3]
Olej tamanu - działanie na skórę
Pozostałe składniki zawarte w oleju z drzewa tamanu również pozytywnie wpływają na ludzką skórę. Jest tak na przykład w przypadku substancji kallofilloidynowych, które mają cenne właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu można zwalczać stany przeciwzapalne skóry oraz przyspieszyć jej regenerację.[4]
Z kolei kwas linolowy zawarty w oleju sprawia, że regularne aplikowanie oleju na skórę może ją odpowiednio nawilżyć, a także usunąć przebarwienia itp.
Olej z tamanu - cenne właściwości. Podsumowanie
Jak widać, systematyczne korzystanie z tego wyciągu może korzystnie przełożyć się w korzystny sposób na stan ludzkiej skóry (w tym także skóry twarzy). Oczywiście, olejek tamanu na włosy czy skórę nie powinien być wybierany jako jedyny specyfik podczas kuracji skóry czy cery. Wręcz przeciwnie, olej tamanu do picia należy stosować go raczej jako uzupełnienie dla pozostałych zabiegów, a w przypadku poważniejszych problemów - wizyty u lekarza dermatologa. Specjalista ten doradzi, co należy zrobić, by móc utrzymać skórę w odpowiedniej formie.
[1] http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.524.2485&rep=rep1&type=pdf (dotęp: styczeń 2023 ).
[2] P. Raharivelomanana, Jean-Luc Ansel and others, 2018, Tamanu oil and skin active properties: from traditional to modern cosmetic uses.
[3] P. Raharivelomanana, Jean-Luc Ansel and others, op. cit.
[4] http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.524.2485&rep=rep1&type=pdf (dotęp: styczeń 2023 ).