Okluzja nieciągła
Co to jest okluzja nieciągła?
Okluzja nieciągła to wytworzenie na powierzchni skóry półprzepuszczalnego filmu, który umożliwia skórze oddychanie i odprowadzanie wody z naskórka w niewielkim stopniu. Okluzja nieciągła wytwarza się na skórze w warstwie hydrolipidowego płaszcza.
Okluzję nieciągłą tworzą na skórze kosmetyki z naturalnymi i syntetycznymi woskami, kwasy i alkohole tłuszczowe oraz silikony. Warstwa okluzyjna nieciągła naśladuje na powierzchni skóry naturalny płaszcz hydrolipidowy człowieka, wspierając jego odbudowę i regenerację.
Okluzja nieciągła w przeciwieństwie do ciągłej działa na skórę łagodnie i jest bezpieczna nawet dla skóry problematycznej i wrażliwej: nie wywołuje zaburzeń naturalnego procesu odparowywania wody z naskórka (TEWL), syntezy lipidów i keratynizacji (złuszczania się naskórka).
Okluzja nieciągła zwiększa przenikanie składników aktywnych. Z tego względu częstym zabiegiem kończącym pielęgnację w gabinecie kosmetycznym jest właśnie maseczka o działaniu okluzyjnym. Chcąc jeszcze bardziej poprawić przyswajalność substancji aktywnych, przed aplikacją kosmetyków i maski zaleca się wykonać peeling. Złuszczanie naskórka wzmacnia efekt i wchłanialność składników pozostałych kosmetyków.
Okluzję nieciągłą można wywołać nie tylko przy użyciu kosmetyków. Zjawisko to występuje również w naturze. Przykładem warstwy okluzyjnej u człowieka jest płaszcz hydrolipidowy na skórze. W skład płaszcza wchodzą wydzieliny gruczołów potowych i łojowych.