Okluzja ciągła

2022-06-17

Co to jest okluzja ciągła?

Okluzja ciągła to stworzenie na powierzchni skóry nieprzepuszczalnego filmu (powłoki), który podczas zabiegów pielęgnacyjnych zabezpieczy naskórek przed ucieczką wody (uniemożliwi jej wyparowanie z naskórka). Taka powłoka zwiększa ponadto przyswajalność składników aktywnych obecnych w kosmetyku. 

Okluzja ciągła jest tworzona m.in. przez wazelinę, oleje mineralne, parafinę, wosk parafinowy, skwalan, skwalen i woski ziemne, w tym cerezyna i ozokeryt. 

Zabiegi pielęgnacyjne z zastosowaniem okluzji ciągłej (głównie maski nakładane na twarz, które, po zastygnięciu, zmywa się lub ściąga) nie są zalecane dla wszystkich. Osoby ze skórą tłustą, trądzikową czy problematyczną powinny w ramach zabiegów pielęgnacyjnych stosować okluzję nieciągłą, która pozwala skórze oddychać i nie zapycha porów skóry.

Okluzja ciągła nie powinna być stosowana za często i zbyt długo. Taka warstwa okluzyjna powinna zostać usunięta po kilku - kilkunastu minutach. W przeciwnym wypadku skóra pozbawiona możliwości „oddychania”może zareagować wypryskami i zaskórnikami. 

Głównym celem okluzji ciągłej jest zmiękczenie i wygładzenie skóry. Zbyt często przeprowadzana okluzja ciągła może powodować odwodnienie i przesuszenie skóry. Podczas okluzji ciągłej skóra otrzymuje mylący komunikat, że jest właściwie nawilżona i odżywiona. Skutkuje to zahamowaniem naturalnego procesu TEWL (przeznaskórkowej utraty wody w naskórku), co z kolei z czasem może prowadzić do nadmiernego odparowywania wody.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4604 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-02-04
Super, super i bardzo szybko ,serdecznie dziękuję
2025-01-31
Szybka profesjonalna
pixel