Melony - rodzaje, odmiany i właściwości
Melony to pyszne owoce, które można wykorzystać np. podczas przygotowywania domowych sałatek owocowych. My jednak zastanowimy się nie tyle nad przepisami kulinarnymi, ale nad tym, jakie są właściwości melona. Przejdź do dalszej części tekstu, by poznać niezbędne informacje.
Jakie są rodzaje melonów?
Melon (łac. Cucumis melo) to roślina wywodząca się z rodziny dyniowatych, która zwraca na siebie uwagę m.in. z powodu twardych owoców o okrągłym kształcie. Naturalnie rośnie ona na kontynentach: afrykańskim oraz azjatyckim, aczkolwiek jej pyszne owoce są dostarczone na rynki całego świata. Jeśli chodzi o odmiany melona, to wyróżnia się m.in. warianty: miodowy, ananasowy oraz Kantalupa. Poszczególne odmiany różnią się między sobą pod względem wyglądu czy smaku owoców.
Melon - właściwości zdrowotne
Składniki znajdujące się w owocach sprawiają, że obiektem naszego zainteresowania są coraz częściej właściwości lecznicze melona. Jedzenie tych owoców może przynieść korzyści w postaci poprawy kontroli ciśnienia krwi u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze.
Z kolei beta-karoten pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy, oraz chorób nowotworowych (choć oczywiście tego zagrożenia nie eliminuje w całości). Mniej znanym, choć również bardzo ważnym efektem regularnego spożywania melonów może być poprawa funkcjonowania wzroku.
Oprócz powyższych zwraca się uwagę również na takie korzyści zdrowotne dla organizmu jak np. pozytywny wpływ na pracę nerek czy osłabienie symptomów choroby reumatycznej.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ regularnie spożywane melony zasadniczo mają korzystny wpływ na stan naszych włosów, cery czy nawet paznokci.[1]
Melon - właściwości odżywcze
Jak się okazuje, melony są istną bombą odżywczą. Owoce te mają w swoim składzie całą gamę minerałów oraz witamin, których potrzebuje ludzki organizm. W zależności od odmiany można znaleźć w owocach m.in. takie składniki jak:
- potas (K), magnez (Mg), Miedź (Cu), witaminy należące do grupy - jest tak szczególnie w przypadku owoców m. kantalupa,
- wapń (Ca), fosfor (P), żelazo (Fe), witamina B - składniki te znajdują się w m. miodowym.[2]
Melon - właściwości odchudzające. Melon a kalorie
Kolejną korzyścią, z której warto zdawać sobie sprawę, jest znaczenie opisywanych owoców z punktu widzenia dietetyki. Ponieważ mają one cenne właściwości pozwalające na pozbycie się zbędnych kilogramów.
Ile kalorii ma melon? Co ciekawe, poziom kcal w melonie nie różni się znacząco w przypadku poszczególnych odmian. Zasadniczo, 100 gram tego owocu ma wartość energetyczną na poziomie wynoszącym około 35 kilokalorii (kcal). W takiej ilości miąższu można znaleźć około 7-10 gram węglowodanów, a także niecały 1 g białka, taką samą ilość błonnika oraz ok. 0,2 g tłuszczu.
Z kolei jeśli chodzi o miąższ, to w zdecydowanej większości składa się nań woda (w przypadku niektórych odmian jest to nawet 90 proc. całego miąższu). Dzięki temu zjedzenie nawet dużej ilości melonów nie powinno przełożyć się na wzrost wagi.
Ile kalorii ma melon? Czy ma wysoki indeks glikemiczny?
Melon kalorie dostarcza w bardzo niewielkich ilościach, dlatego określić go można owocem niskokalorycznym. Miąższ melona w około 90 proc. składa się z wody. Niezależnie od odmiany w 100 gramach miąższu znajduje się około:
- 35 kcal,
- 8,6 g węglowodanów,
- 0,9 g białka,
- 0,2 g tłuszczu.[3]
Melony. Podsumowanie
Jak widać, melony mogą być nie tylko ciekawym dodatkiem w naszej kuchni, ale także cennym elementem zdrowej diety. Tak czy inaczej, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zdrowy tryb życia nie powinien (a nawet nie może!) ograniczać się wyłącznie do jedzenia tych owoców.
Wręcz przeciwnie - konieczne są bardziej kompleksowe aktywności, w tym także regularny wysiłek oraz badania lekarskie. Dopiero połączenie profilaktyki z aktywnością fizyczną i pełnowartościową dietą (nie samymi owocami człowiek się żywi…) zwiększa szanse na to, że przejdziemy przez życie w dobrym zdrowiu. Melon - surowy, w formie suplementu lub kosmetyku do ciała - może być ciekawym dodatkiem, choć oczywiście nie wystarczy.
[1] Bartosz Kulczyński, Anna Gramza-Michałowska, Dominik Kmiecik, Joanna Kobus-Cisowska, Właściwości zdrowotne gorzkiego melona, Katedra Technologii Żywienia Człowieka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, s. 233-239.
[2] Ibidem, s. 233-236.
[3] SWISS CONTRIBUTION, Co powinniśmy wiedzieć o wartości odżywczej żywności, s. 4.