"Lewoskrętna" witamina C - wszystko, co warto wiedzieć
Z pewnością każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości witaminy C. Ta kluczowa dla zdrowia substancja odżywczą, stanowi główny składnik wielu leków czy suplementów diety. Naturalnie występuje w warzywach takich jak papryka, kalafior, brukselka czy brokuły, owocach cytrusowych, a także kiszonkach. W ostatnich latach sporą popularność zyskał termin, jakim jest "witamina C lewoskrętna". W niniejszym artykule omówimy wszelkie istotne kwestie związane z tym zagadnieniem.
Witamina C lewoskrętna - co to znaczy?
Witamina C zwana inaczej kwasem askorbinowym lub L-askorbinowym, jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, gdyż bierze ona udział w procesach w nim zachodzących. Z tego względu powinna być ona codziennie dostarczana wraz z pożywieniem, dzięki optymalnie zbilansowanej diecie. Jej niedobory często uzupełniane są przez suplementy diety, które występują w postaci wygodnych tabletek czy proszku. Zainteresowanie suplementacją witaminy C doprowadziły do powstania wielu niejasności.
Na rynku w ostatnim czasie pojawiły się informacje wg których kwas L-askorbinowy to witamina lewoskrętna. Litera “L” w nazwie kwasu wcale nie oznacza lewoskrętności i bez względu na to, czy występuje on naturalnie, czy też zawarty jest w suplementach diety, cechuje się zawsze prawoskrętnością, a każda inna jego forma to nie jest witamina C. Fakty i mity, które się pojawiły i zostały rozpowszechnione czy to wskutek nieporozumienia marketingowego, czy też zamierzonych działań sugerują, iż witamina lewoskrętna jest bardziej wartościowa od tej prawoskrętnej. Prawda o witaminie C jest jednak taka, iż klient zawsze otrzymuje witaminę C prawoskrętną, gdyż występuje ona jedynie w takiej opcji.
Wszystko o witaminie C
Dużą popularnością wśród osób zainteresowanych suplementacją i zdrowym stylem życia cieszy się naturalna witamina c lewoskrętna w proszku. Jest to bardzo wygodna alternatywa dla popularnych tabletek, ponieważ pozwala łatwo odmierzyć potrzebną ilość specyfiku. Jednakże podkreślmy kolejny raz - suplement o nazwie witamina c lewoskrętna właściwości ma dokładnie te same, co każdy kwas askorbinowy dostępny na rynku i jego forma jest zawsze prawoskrętna.
O niewiedzy i dezorientacji świadczą także liczne hasła wpisywane w wyszukiwarkę, takie jak np. "witamina c lewoskrętna na co pomaga". Wiele osób bowiem wciąż sądzi, iż istnieją dwa rodzaje kwasu L-askorbinowego - prawo- oraz lewoskrętny.
Witamina c lewoskrętna prawda czy fałsz?
Podkreślmy to jeszcze raz - witamina lewoskrętna to mit. Możemy się na niego natknąć nie tylko w sieci, ale także jest on często głoszony zarówno przez dietetyków, lekarzy, a nawet niektórych naukowców. Dlatego pojawiają się artykuły wyjaśniające i obalające mity, które zaznaczają, iż kwas L-askorbinowy występuje jedynie w formie prawoskrętnej i jednocześnie mówiące o ważnych funkcjach, jakie spełnia witamina C. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że w przypadku niedoborów absolutnie nie należy rezygnować z suplementacji, gdyż skutki odczuwalne są bardzo szybko i obejmują m.in.: ogólne osłabienie organizmu, częste występowanie infekcji, skłonność do pojawiania się siniaków, trudne gojenie się ran, krwawienie dziąseł czy też ból stawów i mięśni.
Czy da się przedawkować witaminę C?
O tym, że niedobór witaminy C może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, doskonale jest poinformowany każdy z nas. Czy można natomiast ją przedawkować? Na ten temat powszechnie krąży kolejny mit. Zgodnie z nim, przyjmowanie witaminy C w zbyt dużych dawkach nie może prowadzić do żadnych poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, gdyż nadmiar kwasu L-askorbinowego wydalany jest wraz z moczem. Należy jednak pamiętać, że pomimo faktu, iż substancja ta nie kumuluje się w organizmie, w przypadku przedawkowania, możemy spotkać się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak bóle brzucha, biegunka, wymioty czy wzdęcia.