Kwas salicylowy
Co to jest kwas salicylowy?
Kwas salicylowy (łac. Acidum Salicylicum) jest organicznym związkiem chemicznym, który należy do grupy beta-hydroksykwasów (BHA). Kwas salicylowy naturalnie znajduje się w korze wierzby białej i w liściach roślin zimozielonych, choć w kosmetyce wykorzystuje się kwas pochodzenia syntetycznego, wytwarzany w laboratorium.
Kwas salicylowy laboratoryjnie pozyskano po raz pierwszy w drugiej połowie XIX wieku. Początkowo był on używany głównie do dezynfekcji i jako antyseptyk. Obecnie jest szeroko wykorzystywany nie tylko w medycynie, ale również w farmacji i kosmetyce. W farmacji jest on wykorzystywany m.in. do produkcji aspiryny.
Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w oleju, dzięki czemu świetnie oddziałuje na skórę tłustą, wydzielającą nadmiar sebum i przedostaje się do głębszych warstw naskórka. Działa on złuszczająco, oczyszczająco, a ponadto pozwala odetkać zatkane pory, wygładza i poprawia teksturę skóry. Zapobiega też powstawaniu nowych zaskórników i wyprysków. Kwas salicylowy działa też przeciwzapalnie, dzięki czemu jest pożądany jako składnik kosmetyków i dermatologicznych preparatów na różne rodzaje trądziku (młodzieńczy, pospolity i różowaty). Kwas salicylowy pomaga też rozjaśnić przebarwienia, piegi i plamy posłoneczne.
Preparaty z kwasem salicylowym są bezpieczne dla każdego typu skóry pod warunkiem odpowiedniego stężenia. Do użytku domowego rekomendowane są kosmetyki i preparaty z kwasem salicylowym o stężeniu 1-2%. W gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej stosuje się preparaty w stężeniu do 30%. Kwasu salicylowego nie należy stosować przy uczuleniu na aspirynę i salicylany, w ciąży, w trakcie kuracji izotretynoiną i przy czynnych stanach zapalnych skóry.