Kwas glikolowy
Co to jest kwas glikolowy?
Kwas glikolowy (inaczej zwany kwasem hydroksyoctowym) to prosty związek organiczny o najmniejszej masie cząsteczkowej, który należy do grupy alfa-hydroksykwasów. Jest on uniwersalnym, higroskopijnym, najbardziej aktywnym – i najczęściej stosowanym kwasem w kosmetologii. Kwas glikolowy otrzymuje się przeważnie z trzciny cukrowej w procesie fermentacji, choć pozyskać go można również z jabłek, winogron, buraków cukrowych czy agrestu.
Dzięki swojej budowie i masie kwas glikolowy podczas kuracji bardzo łatwo i głęboko wnika w skórę, przez co ma dużą skuteczność działania. Jest on bezbarwny i bezwonny, dodatkowo nie wywołuje alergii, dzięki czemu w odpowiednim stężeniu, jest tolerowany przez każdy rodzaj skóry. Jest on składnikiem nawilżającym i złuszczającym.
Efekt stosowania kwasu glikolowego zależy od jego stężenia. Kuracja kwasem glikolowym w wyższych stężeniach (50%-70%) ma charakter mocno złuszczający i może podrażnić skórę oraz wywołać tymczasowy rumień. Kwas glikolowy w niskim stężeniu (do 15%) stosowany jest w kosmetykach do użytku domowego o właściwościach mikrozłuszczających i nawilżających. Średnie stężenie kwasu (20%-35%) stosowane jest w gabinetowych kuracjach oczyszczających, do cery problematycznej i tłustej, ale wymagającej jednocześnie nawilżenia.
Kwas glikolowy najczęściej można spotkać w peelingach, kremach nawilżająco-regenerujących (w niewielkim stężeniu) oraz w serum do twarzy i żelach do głębokiego oczyszczania skóry. W gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej można skorzystać z peelingu chemicznego na bazie tego kwasu w stężeniach od średniego (20%) do dużego (70%). Odpowiednie stężenie dobiera specjalista wykonujący zabieg.