Jak wybrać odpowiedni szampon?

2020-10-23
Jak wybrać odpowiedni szampon?

Regenerujący, rewitalizujący, nadający objętość? A może szampon nawilżający? Ilość dostępnych na rynku szamponów do włosów może zawrócić w głowie. Jak dobrać szampon do włosów i czym się kierować? Jaki powinien być skład szamponu odpowiedni dla Ciebie? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Jak dobrać szampon do włosów? Rozpoznaj ich potrzeby! 
  2. Jak dobrać szampon do skóry głowy i rodzaju włosów?
  3. Uważaj na skład szamponu! Nie każdy robi to, co obiecuje!
  4. Najlepszy szampon to… kilka szamponów?

 

Jak dobrać szampon do włosów? Rozpoznaj ich potrzeby!

Najważniejszym aspektem, na jaki powinieneś zwracać uwagę wybierając szampon, nie są same włosy, ale skóra głowy. W rzeczywistości – wbrew powszechnej opinii – szampony służą do mycia nie włosów, ale właśnie skóry głowy. Jej stan ma kluczowy wpływ na kondycję naszych włosów. Zadbana, nawilżona i odżywiona skóra głowy skutkuje pięknymi włosami. 

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać szampon do skóry głowy, zwróć uwagę na to, czy jest ona sucha, łuszcząca się, czy może łatwo się przetłuszcza i jest wrażliwa np. na wysokie temperatury. Jeśli Twoja skóra pod wpływem wysokich temperatur (latem lub pod czapką) wydziela zwiększoną ilość sebum, oznacza to, że jest ona tłusta. Wówczas nie obejdzie się bez szamponu do włosów tłustych. Jeśli Twoja skóra jest zaczerwieniona, nadwrażliwa i swędzi, sprawdzą się szampony hipoalergiczne, do skóry z AZS. 

W pielęgnacji samych włosów bardziej istotnymi kosmetykami będą odżywki i maski. Nakładaj je na włosy, omijając skórę głowy, chyba że producent rekomenduje również nakładanie kosmetyku na skalp. Najlepiej sprawdź na własnej skórze, jak zareaguje ona na taką pielęgnację i zdecyduj, czy dany kosmetyk nie ma zbyt ciężkiej formuły. Jeśli włosy po kilkukrotnej aplikacji danego produktu na skórę głowy i poprawnym spłukaniu produktu stracą witalność (oklapną, zmatowieją, a skóra głowy zacznie się przetłuszczać), oznacza to, że nie nadaje się on do Twojej skóry głowy. 

Jak wybrać szampon do włosów? Poza skórą głowy istotna jest porowatość włosów (inaczej: poziom rozchylenia łusek). Włosy dzielą się w tej kategorii na wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Wszystkie typy potrzebują zrównoważonej pielęgnacji (równowagi PEH – proteinowo-emolientowo-humektantowej). Niektóre z nich dla utrzymania najlepszej kondycji wymagają jednak często lekkiej przewagi danego składnika w szamponie czy odżywce. 

Co powinien zawierać skład szamponu do poszczególnych typów włosów i jak dobrać szampon do włosów ze specyficznymi potrzebami? 

Jak dobrać szampon do skóry głowy i rodzaju włosów?

Jak wybrać szampon do włosów spośród mnóstwa dostępnych na rynku? Dopasuj kosmetyk do swoich potrzeb, uwzględniając nie tylko typ włosów, ale i konkretne problemy, jakie szampon powinien pomóc rozwiązać. 

  • Włosy wysokoporowate

Wysokoporowate włosy zwykle są suche, cienkie i puszące się. Często mają dużą objętość, są matowe i lubią się elektryzować. Bardzo szybko schną i tracą nawilżenie. Świetnie reagują na olejowanie – dosłownie spijają odżywcze oleje (emolienty). Wygładzają i kondycjonują one wysokoporowate włosy. 

Jak dobrać odpowiedni szampon do włosów wysokoporowatych? Polubią one odżywcze szampony o bogatych w oleje składach, w tym np. Odżywczy szampon do włosów Vianek z olejem z pestek moreli i nawilżającym miodem. Składniki tego delikatnego szamponu delikatnie oczyszczają włosy, przy okazji je odbudowując. 

  • Włosy średnioporowate

Średnioporowate włosy z kolei często wyglądają zdrowo, ale brakuje im blasku lub objętości. Łatwo poddają się zabiegom stylizacyjnym jednak nieodpowiednia pielęgnacja (brak równowagi PEH) może je łatwo przesuszyć i zmienić ich typ na wysokoporowate lub nadmiernie obciążyć. Mogą mieć przesuszone, rozdwajające się końce i przetłuszczać się u nasady. Są one najczęściej falowane, kręcone lub z tendencją do powstawania loków. 

Jak dobrać szampon do włosów średnioporowatych, które bywają kapryśne? Tutaj może sprawdzić się kilka rodzajów używanych na zmianę. Włosy tego typu szybko przyzwyczajają się do określonej formuły i przestają na nią reagować. Wystarczy też np. choćby zmiana wilgotności powietrza, by ich kondycja się zmieniła. Postaw np. na Delikatny szampon oczyszczający Gamarde na bazie wody termalnej Gamarde i wody lawendowej. Oczyści on skórę głowy bez naruszania jej równowagi fizjologicznej. 

Możesz stosować go na zmianę z mocniej oczyszczającym produktem, np. Wzmacniającym szamponem z henną Fitokosmetik, który nadaje objętości, nawilżenia i puszystości włosom bez puszenia i elektryzowania ich. 

  • Włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate rozpoznasz najłatwiej: są grube, zwykle proste, dociążone, błyszczące śliskie i gładkie. Nie potrzebują zbyt treściwej pielęgnacji i nie lubią kosmetyków o bogatych konsystencjach. Z trudem poddają się modelowaniu czy stylizacji, po krótkim czasie wracają do pierwotnego wyglądu. 

Jak dobrać szampon do rodzaju włosów, który łatwo przeciążyć? Wybieraj produkty z niewielką ilością olejów – niech zastąpią je w składzie wartościowe roślinne ekstrakty i wody roślinne. Taki jest Szampon do włosów Objętość i zdrowy wygląd Receptury Agafii. Nie zawiera on drażniącego SLS ani SLeS, które odpowiadają za spienianie się szamponu. Zastępują go roślinne saponiny z 5 roślin (lukrecji uralskiej, amarantu, gipsówki syberyjskiej, białej i czerwonej mydlnicy). Ekstrakt z podbiału zapobiega przetłuszczaniu się, a proteinowy ekstrakt z otrębów odżywia włosy, nadaje im blask i miękkość. 

Skóra głowy z tendencją do przesuszania się

Suche płaty, swędzenie, nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i braku nawilżenia, a nawet przesuszone, „sianowate” włosy mogą być oznaką przesuszonej skóry głowy. Tu sprawdzi się szampon nawilżający, np. z miodem lub aloesem. Jak dobrać szampon do włosów suchych w Nabea? Taki jest np. bardzo łagodny Szampon Brzoskwinia & Kolendra w piance Anwen do suchej i wrażliwej skóry głowy. Dodatek siemienia lnianego i prawoślazu delikatnie nawilża suchą skórę głowy. 

Sprawdź też koniecznie wegański Szampon ziołowy Fitomed do włosów suchych z nawilżającą gliceryną. Zawiera on też wzmacniający wyciąg ze skrzypu polnego i antybakteryjny oraz przeciwgrzybiczy ekstrakt z szyszek chmielu, który zapobiega powstawaniu łupieżu. 

Skóra głowy z AZS

Jak dobrać odpowiedni szampon do włosów, kiedy masz Atopowe Zapalenie Skóry? Skład szamponu powinien być hipoalergiczny – nie powinny znajdować się w nim składniki drażniące skórę głowy, w tym SLS czy SLeS (substancje myjące i spieniające) szampon. Naruszają one warstwę hydrolipidową skóry. Jeśli zależy Ci na pieniącym się szamponie, szukaj w składzie substancji z końcówką Glucoside lub Glutamate, w tym np.:

  • Capryl Glucoside, 
  • Coco Glucoside, 
  • Lauryl Glucoside,
  • Disodium Cocoyl Glutamate,
  • Sodium Cocoyl Glutamate. 

Są to niejonowe środki powierzchniowo czynne najmniej agresywne wobec skóry z AZS. Delikatny, nawet niepieniący się szampon nawilżający lub emolientowy złagodzi świąd i ukoi zmiany skórne. 

Jak dobrać szampon do rodzaju włosów, które przetłuszczają się jeszcze tego samego dnia po umyciu?

Skóra głowy z tendencją do przetłuszczania się

Jak dobrać szampon do rodzaju włosów, które przetłuszczają się jeszcze tego samego dnia po umyciu? Zbyt szybko przetłuszczające się włosy to problem, którego przyczyna leży w skórze głowy. W tym przypadku unikaj nadmiernego stosowania emolientów, czyli wszelkiego rodzaju olejów w szamponach (takimi składnikami są na przykład olej arganowy lub kokosowy). 

W zamian stosuj naturalne szampony z dodatkami ziół lub protein (np. mleka), które będą regulować produkcję sebum i unosić włosy u nasady. Niekiedy szampony z tymi składnikami oznaczone będą również jako szampony dodające objętości.

Doskonałym produktem jest Szampon ziołowy do włosów przetłuszczających się Fitomed. Zawiera on antyseptyczną i ściągającą szałwię oraz rozmaryn. Zioła te świetnie sprawdzają się w walce z łojotokiem.

Zwróć też uwagę na szampony z glinkami, które świetnie, a zarazem łagodnie oczyszczają skórę głowy. Glinki ponadto świetnie pochłaniają nadmiar sebum. Takim produktem jest Szampon z niebieską glinką Fitokosmetik

Skóra głowy z tendencją do łupieżu

Łupież jest chorobą skóry głowy i trzeba go leczyć. Odpowiednie kosmetyki mogą jednak znacznie wpłynąć na stan skóry głowy i zapobiec nawrotom łupieżu. W przeciwłupieżowych szamponach szukaj naturalnych składników jak rozmaryn, neem, rumianek czy cynk.

Głównym składnikiem aktywnym w przeciwłupieżowym szamponie Khadi jest wyciąg z neem, od lat stosowanym jako skuteczny i naturalny środek do walki z łupieżem.

Nadmierne wypadanie włosów

Jak wybrać szampon do włosów osłabionych i wypadających? Tutaj podobnie, jak w przypadku łupieżu, leczenie zacznij od znalezienia przyczyny wypadania włosów. Odpowiednio dobrane naturalne kosmetyki mogą jednak pobudzić cebulki włosów do wzrostu i wzmocnić je. Aloesowy wzmacniający szampon Equilibra z keratyną roślinną łagodnie oczyszcza wypadające, łamiące się włosy.

Na wypadające włosy korzystnie wpływa też ekstrakt z łopianu, który wzmacnia i odżywia cebulki włosowe. Jest on obecny w Łopianowym szamponie przeciw wypadaniu włosów Floresan

Włosy zniszczone, farbowane, przesuszone

Zniszczone (działaniem temperatury, chloru, farbowania itp.) lub przesuszone włosy są pozbawione blasku, szorstkie w dotyku, często też przerzedzone na końcach. Jak dobrać odpowiedni szampon do włosów po wielu zabiegach fryzjerskich, w tym rozjaśnianiu, które zawsze narusza łuski włosa i przesusza włosy? 

Takim włosom potrzebne jest odbudowanie i solidne nawilżenie. Tak działa choćby keratyna, która odbudowuje strukturę włosa wewnątrz. Dzięki zawartości keratyny roślinnej szampon odbudowuje strukturę włókna włosów, dzięki czemu stają się widocznie mocniejsze, miękkie i sprężyste.

Innymi regenerującymi, wzmacniającymi składnikami są henna (w wersji bezbarwnej – rzadko rozpatrywana jako składnik typowo odżywczy), wygładzający ekstrakt z jedwabiu, kolagen i prowitamina B5. Wszystkie te składniki oraz wspomnianą keratynę, zawiera Bioaktywny szampon z henną Fitokosmetik. Daje on efekt bio-laminacji na całej długości włosów, dzięki czemu wyglądają one zdecydowanie zdrowiej. 

Rzuć okiem również na Szampon wzmacniający Eco Laboratorie, którego butelka po brzegi wypełniona jest odbudowującymi olejkami i ekstraktami. Szampon wspiera odbudowę włosów kruchych, łamliwych, a także skutecznie regeneruje i wzmacnia zniszczone włosy.

Włosy cienkie

Szampony oznaczone jako te do włosów cienkich nie pogrubią włosów. Zawarte w nich składniki (np. proteiny) mają za zadanie unieść włosy u nasady tak, aby wyraźnie zwiększyć ich objętość. Nie myl jednak włosów cienkich z włosami rzadkimi.

Zawarte w szamponie Equilibra zwiększającym objętość białka roślinne naturalnie unoszą włosy u nasady, nadając im wyraźnej objętości. 

Włosy kręcone

Włosy kręcone lub falowane często utożsamiane są z włosami zniszczonymi. Nierzadko zdarza się, że rozczesane naturalne loki, którym nie dostarczasz wystarczająco dużo składników nawilżających, mogą dawać wrażenie włosów w fatalnej kondycji. Falowane i kręcone włosy potrzebują dużo nawilżenia, dlatego myj je szamponami do włosów suchych. Podkreślisz w ten sposób ich strukturę. Ostatnie płukanie wykonuj chłodną wodą. Dzięki temu nadasz im połysk. 

Uważaj na skład szamponu! Nie każdy robi to, co obiecuje!

Nie każdy sztuczny dodatek jest w rzeczywistości tak niebezpieczny, jak go malują. Szampony z silikonami stosowane od czasu do czasu pomogą w “trybie awaryjnym” uzyskać gładką taflę włosów. Doraźnie pomogą one włosom wysoko- i średnioporowatym, które potrzebują akurat dociążenia i wygładzenia. 

Niezależnie od tego, jak często myjesz włosy i skórę głowy oraz czego oczekujesz od szamponu, jest jednak co najmniej kilka składników, których lepiej unikać. Na czele “czarnej listy” są SLS oraz SLeS. Są to detergenty syntetyczne, które odpowiadają za tworzenie piany. Niestety długotrwale stosowane prowadzą do przesuszenia skóry głowy i uszkodzenia struktury włosów. Szampony mocno oczyszczające (właśnie z SLS lub SLeS jako bazą myjącą) stosuj nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu. 

Wśród szkodliwych składników szamponów znajdują się też: 

  • EG, 
  • GMO, 
  • parabeny, 
  • oleje mineralne
  • fosforany,
  • formaldehydy. 

Trzymaj się z dala również od wysuszającego alkoholu oraz drażniących środków perfumujących. Naturalne szampony zwykle pachną bardzo delikatnie. Nie zawierają też sztucznych barwników, które również drażnią skalp i mogą wywoływać świąd. 

Uważaj na skład szamponu! Nie każdy robi to, co obiecuje!

Najlepszy szampon to… kilka szamponów?

Często zdarza się, że pozornie idealny szampon po jakimś czasie po prostu przestaje dawać tak spektakularne efekty, jak na początku. Szczególnie widoczne jest to w przypadku szamponów do włosów przetłuszczających się lub cienkich. Skóra przyzwyczaja się do konkretnych składników. 

Co więcej, co jakiś czas włosy potrzebują dokładnego zmycia kosmetyków zarówno do pielęgnacji, jak i stylizacji. Dlatego raz na kilka tygodni warto zafundować jej “reset” silnie myjącym szamponem z SLS. Prawidłowy zestaw kosmetyków do mycia włosów powinien więc zawierać 3 szampony, których będziesz używać na zmianę. Aktywne składniki uzupełniają się wówczas wzajemnie i pozwalają Twojej skórze i włosom od siebie odpocząć. 

Szukając szamponu do włosów dla siebie, dobrze jest wybierać te jak najbardziej naturalne. Na szczęście na rynku jest co najmniej kilka marek, które produkują naturalne kosmetyki: np. Fitokosmetik, BasicLab, Gamarde, Lavera czy Only Bio. Zatem testuj, poszukuj i zmieniaj szampony – włosy Ci za to podziękują.

Jeśli skóra Twojej głowy nie ma specjalnych wymagań, możesz przebierać w szamponach do woli. Zawsze lepiej jednak sięgać te naturalne, pozbawione składników drażniących czy wysuszających włosy. O szamponach wiesz już wszystko. 

Sprawdź bogaty asortyment szamponów w sklepie Nabea, wybierz właściwe produkty i ciesz się wspaniałym efektem! 

Pokaż więcej wpisów z Październik  2020

24h
 Orientana, Ajurwedyjski szampon do włosów, neem i zielona herbata, 210 ml
Orientana

Orientana, Ajurwedyjski szampon do włosów, neem i zielona herbata, 210 ml

32,86 zł
pkt.
24h
 Sylveco - Odbudowujący szampon pszeniczno-owsiany - 300 ml
Sylveco

Sylveco - Odbudowujący szampon pszeniczno-owsiany - 300 ml

32,99 zł
pkt.
 Aquafarina Fermenti - Szampon chlebowy - 400 ml
Aquafarina

Aquafarina Fermenti - Szampon chlebowy - 400 ml

42,79 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4511 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-20
Mimo kłopotów, szybkie rozwiązanie problemu i wysłanie paczki. Dziękuję serdecznie.
2024-11-01
Wszystko odbywa się bardzo sprawnie.
pixel