Jak przygotować macerat?

2023-02-27
Jak przygotować macerat?

Maceraty razem z naparami i odwarami są definiowane w farmakologii jako świeżo przygotowane wodne wyciągi surowców roślinnych. Mogą stanowić zarówno samodzielny lek, jak i składnik innych preparatów. Wykazują silne działanie terapeutyczne i profilaktyczne, kompleksowo wspierając funkcjonowanie organizmu.[1] W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak powstaje macerat ziołowy stosowany w kosmetologii.

Czym są maceraty roślinne?

Maceraty to wodne i olejowe wyciągi roślinne, które wykonuje się z surowców zawierających składniki wrażliwe na wysoką temperaturę. Dawniej według tradycyjnych zaleceń farmaceutycznych przygotowywało się go wyłącznie z korzenia prawoślazu oraz nasienia lnu. Maceraty, odwary oraz napary odznaczają się przy tym niską trwałością, przez co powinny być stosowane jedynie przez 3 dni od dnia wykonania. Ekstrakt wodny należy przechowywać w lodówce. Macerowanie ziół najczęściej polega na zalaniu wybranej rośliny zimną lub letnią wodą w temperaturze pokojowej i pozostawieniu jej na noc w celu wytrącenia ważnych dla zdrowia substancji.[2] Obecnie wyciąg przygotowuje się z różnorodnych roślin w celach kosmetologicznych.

  • Naturalność

Jak przygotować macerat olejowy?

Maceracja ziół może być przeprowadzana także na zimno i ciepło przy wykorzystaniu oleju. W pierwszym przypadku należy umieścić rozdrobniony surowiec w słoiku i zalać go olejem roślinnym. Tak przygotowaną mieszankę można odstawić do ciepłego miejsca na okres około dwóch tygodni. Aby zapobiec rozwojowi bakterii, każdego dnia trzeba pamiętać o potrząsaniu naczyniem. Po upływie określonego czas, należy zlać ekstrakt.[3]

Jeśli zdecydujesz się na macerowanie ziół na ciepło, zacznij od rozdrobnienia surowca, aby łatwiej uwalniał substancje czynne, oraz umieszczenia go w słoiku. Całość zalej olejem i podgrzewaj w kąpieli wodnej w temp. od 60 do 80 stopni przez 30 min. Następnie odstaw go na noc. Procedurę należy powtarzać przez 3 dni. Ostatni etap pracy polega na przecedzeniu ekstraktu oraz przelaniu go do szklanej butelki, które może być przechowywana w ciemnym miejscu.[4] Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie maceratu, skorzystaj z gotowych rozwiązań dostępnych w naszym sklepie Nabea.

Jaki macerat wybrać?

W kosmetologii ogromną popularnością cieszą się maceraty z nagietka, które można stosować bezpośrednio na blizny oraz podrażnienia skóry. Świetnie sprawdza się także w naturalnej maści powstałej z połączenia ekstraktu z woskiem pszczelim. Taka mieszkanka może być wykorzystywana podczas masażu oraz leczenia otarć, zadrapań i niewielkich siniaków.[5] Ciekawym rozwiązaniem jest także macerat z marchwi, który odznacza się bogatą zawartością retinolu oraz karotenu. Dodawany do kosmetyków nie tylko pozytywnie wpłynie na utrzymanie opalenizny, ale także wzmocni funkcje ochronne skóry. Silne właściwości przeciwzapalne, nawilżające, odżywcze i regenerujące posiada natomiast macerat z zielonej kawy.[6] Ziołowe ekstrakty stanowią doskonały sposób wzbogacenia codziennej pielęgnacji każdego miłośnika naturalnych kosmetyków.

 

 



[1]Elżbieta Rutkowska, Techniki sporządzania odwarów (decocta), naparów (infusa) i maceracji (macerationes) w świetle podręczników do receptury z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku, Kwartalnik Historii Nauki i Techniki, Rocznik 60, nr 1/2015, 231.

[2]Jolanta Kamecka-Krupa Wybrane rośliny lecznicze i przyprawowe stosowane w pielęgnacji i diecie małego dziecka, [w]: Rośliny w naukach medycznych i przyrodniczych - przegląd i badania, [red.] M. Janiszewska, s 206-207; Elżbieta Rutkowska, Techniki sporządzania odwarów (decocta), naparów (infusa) i maceracji (macerationes) w świetle podręczników do receptury z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku, Kwartalnik Historii Nauki i Techniki, Rocznik 60, nr 1/2015, s. 232.

[3]Karolina Kiewlicz, Rośliny zielarskie w gospodarstwie domowym, Barzkowice, 2017 s. 25-26.

[4]Karolina Kiewlicz, Rośliny zielarskie w gospodarstwie domowym, Barzkowice, 2017 s. 25-26.

[5]Jolanta Kamecka-Krupa Wybrane rośliny lecznicze i przyprawowe stosowane w pielęgnacji i diecie małego dziecka, [w]: Rośliny w naukach medycznych i przyrodniczych - przegląd i badania, [red.] M. Janiszewska, s. 216.

[6]Natalia Kulik-Witowska, Ziołowe maceraty olejowe w pielęgnacji skóry, https://biotechnologia.pl/kosmetologia/ziolowe-maceraty-olejowe-w-pielegnacji-skory,17397 (dostęp 19.02.2023).

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

24h
 Olandia - Ekologiczny olej z zarodków rzepaku do smażenia - 500 ml
Olandia

Olandia - Ekologiczny olej z zarodków rzepaku do smażenia - 500 ml

20,95 zł
20.95 pkt.
 Olej rzepakowy tłoczony na zimno BIO 1 l
EkoWital

Olej rzepakowy tłoczony na zimno BIO 1 l

23,98 zł
pkt.
 Jules Brochenin − Olej słonecznikowy Virgin BIO − 750 ml
JULES BROCHENIN (oleje i oliwy)

Jules Brochenin − Olej słonecznikowy Virgin BIO − 750 ml

19,84 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-29
Szybka profesjonalna obsługa. Towar zgodny z zaleceniem. Collagen bardzo dobry skład. Pozdrawiam serdecznie
2024-11-18
Szybko sprawnie. Jestem bardzo zadowolona
pixel