Jak prawidłowo myć zęby? Sprawdź, czy robisz to dobrze [QUIZ]
Co to za pytanie! Robisz to codziennie od lat, więc wiesz, jak prawidłowo myć zęby! Ale… czy na pewno? Sprawdź się w naszym quizie i przeczytaj artykuł – być może podpowiemy Ci kilka trików, które sprawią, że codzienna higiena jamy ustnej będzie jeszcze bardziej skuteczna!
Spis treści:
- Jak myć zęby? Niby oczywiste, a jednak…
- Jak myć zęby z aparatem?
- QUIZ – jak prawidłowo myć zęby? Sprawdź, czy robisz to dobrze!
Jak myć zęby? Niby oczywiste, a jednak...
Jak myć zęby? To przecież proste! Bierzesz w dłoń szczoteczkę z twardym włosiem, zwilżasz ją pod strumieniem wody, nakładasz na nią pastę do zębów. Potem wkładasz ją do ust i szorujesz zęby w różnych kierunkach, żeby dobrze je oczyścić. I tak rano i wieczorem.
Niestety, musimy cię rozczarować! To, że tak robisz, wcale nie oznacza, że wiesz, jak prawidłowo myć zęby! I nie jesteś w tym sama – jak wynika z badań przeprowadzonych w 2018 roku w ramach akcji „Po pierwsze zdrowie”, Polacy o myciu zębów wiedzą niewiele, a część rodaków kompletnie lekceważy tę czynność. Aż 7% Polaków nie myje zębów wcale, a 15% robi to tylko raz w tygodniu! 25% szczotkuje je tylko raz dziennie, co jest zdecydowanie za mało, a 40% z nas nie używa nici dentystycznej. Nie mówiąc już o tym, że myjemy zęby za krótko i za szybko.
To nie tylko błąd, ale i zaniedbanie, które prowadzi do powstania próchnicy (a tę według badań ma aż 90% polskiego społeczeństwa!) i zwiększa ryzyko chorób przyzębia. To wszystko może odbić się na zdrowiu całego organizmu, a zwłaszcza na układzie krążenia, na który najmocniej wpływa stan jamy ustnej. Zatem jak poprawnie myć zęby i nie popełniać najczęstszych błędów? Od nich zacznijmy – sprawdź, czy Ty też masz je na sumieniu!
9 błędów najczęściej popełnianych przy myciu zębów
1. Niewłaściwa technika szczotkowania
Czyli robienie szczoteczką „kółeczek” na zębach. Takim okrężnym ruchem myje się zęby w dzieciństwie, bo tylko taki ruch jest w stanie opanować dziecko. Dorośli powinni myć zęby ruchami wymiatającymi, pionowymi.
2. Zbyt krótkie szczotkowanie
Jak myć zęby? Nie wystarczy kilka ruchów szczoteczką – 2 minuty szczotkowania to minimum!
3. Nieużywanie lub nieprawidłowe używanie nici dentystycznej
Nitkowanie powinno się wykonać przed myciem zębów. Zapobiega ono zapaleniom dziąseł, próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych i odkładaniu się kamienia nazębnego. Niestety, wiele osób używa nici według zasady „im głębiej wejdzie między zęby, tym lepiej”. Czyli źle, bo należy tylko lekko przesuwać ją po obwodzie i wypukłości zęba. Jeśli wciśniesz nić w przestrzeń międzyzębową, możesz uszkodzić brodawkę międzyzębową (mały różowy trójkącik pomiędzy zębami). Tylko prawidłowo przylegająca brodawka zabezpiecza przestrzenie międzyzębowe przed wnikaniem resztek pokarmowych i kolonizacją bakterii.
4. Używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu
Pamiętaj, że szczoteczka to główny element czyszczący zęby, pasta to tylko dodatek pomocniczy. A więc najlepsza będzie taka o twardym włosiu? Błąd! Dentyści przekonują, że większość osób powinna używać szczoteczek miękkich. Te średnio twarde są wyłącznie dla stomatologicznych orłów – tych, którzy naprawdę wiedzą, jak poprawnie myć zęby i nie zrobią sobie krzywdy zbyt twardą szczoteczką.
5. Trzymanie szczoteczki pod złym kątem
Jak prawidłowo myć zęby? Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45 stopni w stosunku do powierzchni zębów. Wiele osób robi to zaś pod kątem 90 stopni.
6. Płukanie ust wodą po myciu zębów
Nie należy płukać ust wodą po umyciu zębów! Wystarczy wypluć nadmiar pasty – wtedy w ustach zostanie jej tyle, by otoczyła zęby cienką warstwą, dostarczającą im wapnia i fluoru.
7. Mycie tylko zębów – bez mycia języka
Czyszczenie języka znacząco zmniejsza ilość bakterii, które podczas jedzenia kolonizują nasze brodawki językowe. Możesz robić to szczoteczką, ruchami wymiatającymi, od najgłębszej części w stronę warg, lub użyć specjalnej skrobaczki do języka.
8. Mycie zębów zaraz po skończeniu posiłku
To ogromny błąd, który może kosztować Cię uszkodzenie szkliwa! Po jedzeniu obniża się pH w jamie ustnej, co powoduje czasowe „rozmiękczenie” szkliwa. Gdy wtedy zaczniesz szczotkować zęby, wywołasz mechaniczne uszkodzenie struktury szkliwa. Jeśli zrobisz tak raz, nic wielkiego się nie stanie. Jednak w przypadku, gdy mycie zębów tuż po posiłku jest wieloletnim nawykiem, mikrourazy szkliwa się skumulują i spowodują jego trwałe uszkodzenia.
9. Nieprawidłowa higiena szczoteczki do zębów
O szczoteczkę do zębów trzeba dbać – nie wystarczy odłożenie jej na umywalkę. Po umyciu zębów opłucz ją dokładnie wodą z pozostałości pasty i resztek jedzenia. Potem osusz ją ręcznikiem papierowym i odłóż do kubka – niech dosycha w pozycji pionowej.
Jak prawidłowo myć zęby – to musisz wiedzieć!
- Zmieniaj szczoteczkę co 3 miesiące – nawet jeśli nie wykazuje śladów zużycia, to po tym czasie jej włoski przestają dobrze czyścić płytkę nazębną.
- Myjąc zęby, wykonuj szczoteczką ruchy wymiatające, od dziąsła w górę lub w dół po szczyt zęba. Oczyszczaj trzy powierzchnie zębów: policzkową, od strony podniebiennej i żującą. Jeśli szczotkowanie w pionie sprawia Ci trudność, zamiast szczoteczki manualnej wypróbuj elektryczną lub soniczną.
- Myj zęby częściej niż 2 razy dziennie – najlepiej po każdym posiłku. Ale uwaga – w trosce o szkliwo rób to 10-15 minut po jedzeniu. Jeżeli jesz cytrusy czy kiszonki, przepłucz usta wodą, a zęby umyj dopiero godzinę później.
- Jeśli w nocy zasycha Ci w gardle i budzisz się, by czegoś się napić, postaw przy łóżku szklankę z czystą wodą lub niesłodzoną herbatą ziołową. W nocy Twój organizm wydziela mniej śliny, która działa osłaniająco, antybakteryjne i remineralizująco. Dlatego picie w nocy słodkich napojów (zwłaszcza tych z kwaśnym pH, a takie ma większość napojów gazowanych i wód smakowych) bardzo źle wpływa na zdrowie zębów. Jeśli nie masz skłonności do tworzenia osadów na zębach, możesz także pić w nocy czarną herbatę – choć ma właściwości osadotwórcze, zawiera jednocześnie duże ilości działającego przeciwpróchniczo fluoru.
Jak myć zęby z aparatem?
Prawidłowe mycie zębów, na których zainstalowano aparat ortodontyczny, jest bardzo ważne – nieprawidłowe czynności mogą wydłużyć czas kuracji ortodontycznej lub nawet wpłynąć na jej przerwanie. Jak myć zęby z aparatem?
- Wybierz odpowiednią szczoteczkę – stomatolodzy polecają szczoteczkę elektryczną lub soniczną (m.in. ze względu na bardziej miękkie włosie niż w szczoteczkach manualnych). Kolejnym ułatwieniem będzie użycie końcówki ortodontycznej z główką w kształcie litery V. Dzięki takiemu kształtowi końcówki ortodontyczne mogą dokładniej doczyścić zęby pod i nad drucikami oraz zamkami aparatu stałego.
- Przed czyszczeniem zębów zdejmij elementy ruchome aparatu stałego. W przypadku wersji ruchomej wyjmij ją i osobno wyczyść. Podczas szczotkowania części pozostających w jamie ustnej pamiętaj o wszystkich miejscach wokół aparatu ortodontycznego.
- Użyj nici dentystycznej i wyczyść przestrzenie pomiędzy zębami. Następnie myj każdy z zębów przez ok. 10 sekund, trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni względem dziąseł i delikatnie ją dociskając. Poruszaj nią, wykonując krótkie ruchy – w przód i tył. Czyść wewnętrzne, zewnętrzne, żujące i tylne powierzchnie zębów.
- Użyj płynu stomatologicznego, który pomoże wypłukać ostatnie pozostałości resztek pożywienia spomiędzy zębów.
Jak myć zęby z aparatem? Nie tylko prawidłowo, ale i często. Myj zęby 4 razy dziennie – nie tylko rano i wieczorem, ale także po powrocie z pracy i po obiedzie.
QUIZ – jak prawidłowo myć zęby? Sprawdź, czy robisz to dobrze!
Sprawdź, czy już wiesz, jak prawidłowo myć zęby. Przeczytaj stwierdzenia i pod każdym z nich wybierz PRAWDA lub FAŁSZ.
Jeśli choć raz zaznaczyłaś PRAWDA, najlepiej jeszcze raz przeczytaj nasz artykuł – wszystkie twierdzenia z quizu są fałszywe! Miękka szczoteczka, mycie języka, odczekanie z myciem kwadrans po posiłku i niepłukanie zębów wodą po myciu – to ABC prawidłowego mycia zębów. W odpowiednim dbaniu o zęby pomogą ci także naturalne preparaty do higieny jamy ustnej, które kupisz w Nabea. Znajdziesz u nas m.in. naturalne pasty, proszki i tabletki do zębów, które nie zawierają drażniących składników i bazują na łagodnych dla zębów substancjach roślinnych. Mamy także ekologiczne szczoteczki do zębów, m.in. z bambusa, drewna buku i włókien kukurydzy, płyny do płukania ust, które przywracają naturalne pH w jamie ustnej i uzupełniające właściwą pielęgnację nici dentystyczne. Z Nabea dbanie o piękny uśmiech jest naturalne, ekologiczne i bardzo proste!