Hialuronidaza
Co to jest hialuronidaza?
Hialuronidaza to enzym, który wykazuje zdolność do depolimeryzacji, czyli rozkładu cząsteczek. Hialuronidaza jest wytwarzana przez niektóre komórki ludzkiego organizmu oraz bakterie, a ponadto znajduje się w jadzie zwierzęcym. Hialuronidaza znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny – ortopedii, okulistyce, onkologii, ginekologii czy dermatologii. Jest też wykorzystywana w medycynie estetycznej, gdzie używa się jej przede wszystkim do rozbijania kwasu hialuronowego.
Hialuronidaza jest stosowana w sytuacjach, w których konieczne jest pozbycie się nadmiernej ilości kwasu lub rozpuszczenie nieprawidłowo dobranego wypełniacza. Ze względu na swoje właściwości enzym jest w stanie rozbić guzki i nierówności podskórne spowodowane zaaplikowaniem zbyt dużej ilości wypełniacza, płytkim wstrzyknięciem kwasu lub jego przemieszczaniem się. Co istotne, hialuronidaza rozkłada kwas hialuronowy podawany nie tylko w postaci wypełniacza, ale także ten naturalnie występujący w skórze. Cały proces zajmuje około 3 tygodni – po tym czasie ubytek jest stopniowo odbudowywany.
Efekty działania hialuronidazy najczęściej są widoczne od 24 godzin do 7 dni od zabiegu. Hialuronidazę aplikuje się za pomocą bardzo cienkiej igły bezpośrednio w miejscu powstania grudki lub nierówności. U niektórych osób po podaniu hialuronidazy mogą pojawić się drobne siniaki lub obrzęk, ale szybko zanikają. Hialuronidaza jest metabolizowana przez organizm i zostaje wydalona w ciągu około tygodnia od momentu zastosowania.