Eksfoliacja
Co to jest eksfoliacja?
Eksfoliacja to inaczej proces złuszczania i wygładzania naskórka (zwany również peelingiem lub abrazją). Powszechną, najpopularniejszą metodą eksfoliacji są peelingi - mechaniczne (fizyczne), enzymatyczne lub chemiczne, w tym kwasowe. W gabinetach medycyny estetycznej wykonuje się też peelingi metodą laserową lub krioterapią. Eksfoliacja dzieli się też według stopnia zaawansowania zabiegu na: bardzo powierzchowny, powierzchowny, średniogłęboki oraz głęboki.
Zabieg eksfoliacji może być wykonywany zarówno w gabinecie kosmetycznym, pod kontrolą specjalisty, jak i w domu, na wszystkich rodzajach skóry, w tym również na suchej i naczynkowej czy wrażliwej.
Metodą abrazji, która zdobywa coraz większą popularność, jest peeling kwasowy. Do zabiegu używa się kwasów AHA (siedmiu alfa-hydroksykwasów, w tym migdałowego czy mlekowego), BHA (kwasu salicylowego), poli-hydroksykwasów PHA (laktobionowego, glukonolaktonu oraz glukoheptanolaktonu) oraz TCA (kwasu trójchlorooctowego).
Dużą zaletą eksfoliacji są natychmiastowe efekty w postaci wygładzenia naskórka i usunięcia martwej jego warstwy. Systematycznie przeprowadzana eksfoliacja daje dodatkowe rezultaty takie jak rozjaśnienie blizn i przebarwień, poprawa nawilżenia i kolorytu skóry, spłycenie blizn, rozświetlenie skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek, zmniejszenie porów skóry oraz regulację wydzielania sebum. Peeling pobudza również naskórek do produkcji kolagenu i elastyny, przyspiesza gojenie się trądziku oraz ułatwia przenikanie do głębszych warstw naskórka substancji odżywczych z innych kosmetyków.