Dzika róża - właściwości i zastosowanie
Dzika róża to jeden z tych gatunków, które już od setek lat cieszą się zainteresowaniem z uwagi na swoje cenne właściwości lecznicze. Warto zatem raz jeszcze przytoczyć podstawowe informacje na temat tego gatunku. W jaki sposób owoce dzikiej róży mogą wpłynąć pozytywnie na Twój organizm? W naszym artykule znajdziesz garść cennych informacji na ten temat. Powodzenia!
Dzika róża - kwiaty. Podstawowe informacje
Dzika róża jest dużym krzewem należącym do rodziny różowatych. Nie ma ona wprawdzie tak cennych atutów estetycznych w porównaniu z Rosa Linnaeus, co jednak absolutnie nie powinno jej przekreślać.[1] Dzika róża jest ceniona przede wszystkim z uwagi na swoje szerokie możliwości wykorzystania w takich dziedzinach jak:
- ziołolecznictwo i medycyna ludowa,
- farmaceutyka,
- kosmetologia.
Stanowi ona cenny składnik suplementów diety oraz kosmetyków do pielęgnacji ciała.[2]
Dzika róża - właściwości lecznicze
Gatunek ten może cieszyć oczy, ale warto zwrócić uwagę również na cenne właściwości lecznicze dzikiej róży. A tych nie sposób nie docenić. Regularnie spożywany sok z dzikiej róży ma właściwości, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Nie byłoby to możliwe, gdy nie fakt, że w owocach tej rośliny znajdują się cenne składniki odżywcze i minerały, a wśród nich między innymi:
- cała paleta witamin, w tym na przykład: C, A, B, E, oraz K,
- kwasy organiczne,
- pektyny,
- flawonoidy.
Tak bogaty skład sprawia, że jeśli poszukujesz naturalnych środków o działaniu przeciwzapalnym, odpowiednim rozwiązaniem jest właśnie dzika róża. Zastosowanie znajduje ona również w sytuacji, gdy potrzebujesz preparatu o działaniu moczopędnym. Z tego też powodu preparaty przygotowane na bazie tej rośliny są wykorzystywane jako środek wspomagający w walce z odchudzaniem.
Na tym nie wyczerpuje się jeszcze lista właściwości prozdrowotnych. Jeśli weźmiemy pod uwagę substancje znajdujące się w dzikiej róży, nie powinno zaskakiwać, że ekstrakt z rośliny wykorzystuje się w celu uzupełnienia niedoborów witamin. Dzięki temu chętnie wykorzystuje się wyciągi z dzikiej róży na przeziębienie - preparat ten pomaga we wzmocnieniu odporności organizmu, co odgrywa ważną rolę szczególnie w okresie jesienno-zimowym.[3]
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest dzika róża na stawy; dotyczy to w szczególności osób w podeszłym wieku, które potrzebują rekonwalescencji i mają osłabiony organizm, w tym m.in. stawy. Wyciąg ma silne działanie przeciwzapalne, co stanowi ważny atut podczas zwalczania negatywnych skutków np. schorzeń o podłożu reumatoidalnym. Regularne stosowanie ekstraktu z dzikiej róży pomaga w zwiększeniu ruchomości stawów.[4]
Nie tylko ziołolecznictwo. Gdzie jeszcze można wykorzystać wyciąg z dzikiej róży?
Wysoki poziom zawartości karotenu oraz witaminy C to czynnik, który sprawia, że chętnie wykorzystuje się dziką różę w kosmetologii, w tym w szczególności w preparatach pielęgnacyjnych do skóry. Dzięki ekstraktowi z dzikiej róży można ożywić cerę, a także podkreślić jej naturalny kolor. Z tego powodu ekstrakt można znaleźć w kremach, żelach pod prysznic czy tonikach do twarzy.
Dzika róża - przeciwwskazania
Wyciągu z dzikiej róży powinny unikać przede wszystkim osoby borykające się z chorobami układu krążenia, a w szczególności ludzie, którzy w swoim życiu przeszli zwał. Wynika to stąd, iż ekstrakt może spowodować zakrzepy krwi.
Co ciekawe, nie ma większych przeciwwskazań, jeśli chodzi o stosowanie wyciągu z dzikiej róży w przypadku kobiet w ciąży, a także Pań karmiących piersią. Mimo to warto skonsultować się z specjalistą prowadzącym ciążę lub lekarzem rodzinnym, by skonsultować tą kwestię.
Podsumowanie
Regularnie stosowane suplementy z wyciągiem z dzikiej róży mogą korzystnie wpływać na ludzki organizm. Co ważne, działają one w kompleksowy sposób. Można użyć ich w np. charakterze środka przeciw zapaleniu czy przeziębieniom. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że nie należy podejmować innych działań w celu ochrony zdrowia. Wręcz przeciwnie - suplementy diety czy herbaty ziołowe to nie lekarstwa; należy traktować je raczej jak uzupełnienie zdrowego trybu życia.
[1] E. J. Kucharz, Zastosowanie preparatów z dzikiej róży w leczeniu chorób reumatycznych, Świat medycyny i farmacji, kwiecień 2010, s. 38.
[2] Andrzej Cendrowski, Stanisław Kalisz, Marta Mitek, Właściwości i zastosowanie owoców róży w przetwórstwie spożywczym, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2012, 4 (83), 26-30.
[3] Andrzej Cendrowski, Stanisław Kalisz, Marta Mitek, Właściwości i zastosowanie owoców róży w przetwórstwie spożywczym, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2012, 4 (83), 26-28.
[4] E. J. Kucharz, Zastosowanie preparatów z dzikiej róży w leczeniu chorób reumatycznych, Świat medycyny i farmacji, kwiecień 2010, s. 38-41.