Domowe sposoby na odparzenia u dzieci – jak pielęgnować wrażliwą skórę malucha?

2022-02-16
Domowe sposoby na odparzenia u dzieci – jak pielęgnować wrażliwą skórę malucha?

Zdejmujesz maluszkowi pieluchę i widzisz czerwoną, odparzoną skórę? Spokojnie, odparzona pupa u niemowlaka to problem, któremu można zaradzić! Podpowiadamy, jakie domowe sposoby na odparzenia u dzieci są sprawdzone i kiedy jednak należy odwiedzić lekarza. 

Spis treści:

  1. Odparzona pupa u niemowlaka – jak rozpoznać problem? 
  2. Domowe sposoby na odparzenia u dzieci przyniosą ulgę maluchowi! 
  3. Odparzona pupa noworodka? Kosmetyki do zadań specjalnych! 
  4. Zapalenie skóry u dziecka – co musisz wiedzieć?

 

Odparzona pupa u niemowlaka – jak rozpoznać problem?

Odparzona pupa noworodka czy niemowlaka to koszmar, który wielu rodzicom spędza sen z powiek. Także dosłownie, bo odparzona skóra pupy malucha może mu dokuczać i powodować płacz. Jak rozpoznać, że twoje dziecko ma odparzoną skórę? 

  • Naturalność

Czym tak naprawdę jest odparzenie skóry?

Odparzenie to nazwa, jakiej potocznie używa się do określenia zmian zapalnych, które pojawiają się na skórze dziecka. Możesz zetknąć się też z określeniem odparzenia pieluszkowe, które trafia w sedno. Zmiany na skórze maluszka pojawiają się bowiem w okolicy pupy dziecka – najczęściej w fałdach skórnych pachwin i na pośladkach. Czyli tam, gdzie do jego ciała przylega pielucha. 

Odparzona skóra jest czerwona, później pojawia się obrzęk. W miejscu odparzenia mogą pojawiać się też sączenie, krostki i grudki. Odparzenie swędzi, piecze i boli więc maluch ze stanem zapalnym skóry jest rozdrażniony i płaczliwy. Niestety, pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka to częsty problem, z którym borykają się rodzice. Jakie są jego przyczyny?

Odparzona pupa u niemowlaka – jak rozpoznać problem?

Skąd się biorą odparzenia pupy u niemowląt?

Najczęstszą przyczyną powodującą pieluszkowe zapalenie skóry jest zbyt rzadka zmiana pieluszek. Dlaczego to tak ważne, by jak najczęściej zmieniać dziecku pieluchę? Z kilku względów:

  • Skóra noworodków i niemowląt nie jest w pełni dojrzała. Jej warstwa rogowa jest bardziej przepuszczalna, gruczoły łojowe i potowe są mało aktywne. Do tego pH skóry niemowlęcia jest zbliżone do neutralnego (6,2–7,5 pH po narodzinach) co zwiększa ryzyko nadkażeń. Wraz z wiekiem pH skóry się obniża do 5,0–5,5 pH – a wtedy kwaśny odczyn zapobiega rozwojowi mikroorganizmów na skórze.
  • Wielogodzinne opatulenie pupy dziecka pieluszką sprawia, że do skóry nie dochodzi powietrze. Pod pieluszką zbiera się wilgoć – od potu dziecka. Wilgoć + nieustanne ocieranie materiału pieluchy o skórę powoduje podrażnienia, następnie stany zapalne.
  • Drażniąco na skórę dziecka działają enzymy z moczu i kału, jak również silnie drażniący amoniak zawarty w moczu rozkładanym przez bakterie w pieluszce. 
  • Powstawaniu odparzeń sprzyja zakładanie dziecku tetrowej pieluchy, a na to ceratowych majtek – takie połączenie powoduje szybkie przegrzanie skóry i brak jej wentylacji. 

Ryzyko, że pojawią się odparzenia pupy zwiększają częste biegunki. Mogą sprzyjać mu także detergenty i zmiękczacze do wody używane do prania ubranek i pieluch, lub niektóre substancje zawarte w kosmetykach stosowanych do skóry dziecka. W tym wypadku może pojawić się tzw. alergiczny wyprysk pieluszkowy. 

Odparzenia pieluszkowe – jak możesz im przeciwdziałać?

  1. Zmieniaj pieluszkę co 2-3 godziny – nawet jeśli jest sucha.
  2. Przy zmianie pieluchy zawsze przecieraj pupę dziecka specjalnymi chusteczkami lub ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego mydła. Nim założysz nową pieluchę, dokładnie osusz ciało dziecka.
  3. Stosuj wietrzenie pupy dziecka – co najmniej na kilkanaście minut dziennie zdejmuj mu pieluchę.
  4. Myj pupę dziecka – dokładnie po każdej kupie.
  5. Stosuj kosmetyki zapobiegające odparzeniom.
  6. Codziennie kąp dziecko w wodzie z dodatkiem nawilżających emolientów i nawilżaj jego skórę oliwką. 

Domowe sposoby na odparzenia u dzieci przyniosą ulgę maluchowi!

Domowe sposoby na odparzenia u dzieci przyniosą ulgę maluchowi!

Jeśli problem z odparzeniami dopiero się pojawił, zanim zaczniesz leczyć odparzenia pieluszkowe w gabinecie pediatry, wypróbuj sprawdzone domowe sposoby na odparzenia u dziecka. Na przykład: 

  • Kąpiel w nadmanganianie potasu

Nadmanganian potasu to nieorganiczny związek chemiczny, który ma właściwości utleniające. Używały go nasze babcie i prababcie wiedząc, że ma on działanie bakteriobójcze, przyspiesza gojenie się ran i wspomaga leczenie stanów zapalnych. W przypadku gdy problemem jest zapalenie skóry u niemowlaka, kąpiel w nadmanganianie potasu złagodzi podrażnienia i odparzenia pupy dziecka. Zminimalizuje także ryzyko nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. 

Jak przygotować kąpiel? Rozpuść 2-3 kryształki nadmanganianu potasu (kupisz go w aptece) w szklance wody, następnie płyn wlej do przygotowanej w wanience kąpieli dla dziecka. Płyn musi mieć jasnoróżową barwę (ciemniejszy oznacza zbyt wysokie stężenie nadmanganianu, które może podrażnić skórę dziecka), kąpiel w nim powinna trwać kilka minut. 

  • Kąpiel w krochmalu

Stosowana jest w pielęgnacji niemowląt od dziesięcioleci. Kąpiel w krochmalu z mąki ziemniaczanej świetnie łagodzi podrażnienia skóry i sprawdza się gdy twoim problemem jest odparzona pupa noworodka czy niemowlęcia.

Jak przygotować kąpiel? Przygotuj 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej i 6 l wody. Rozpuść 2 łyżki mąki w 2 szklankach zimnej wody. Następnie dolej wrzątku intensywnie mieszając, by nie powstały grudki. Gorąca woda z mąką utworzy śliski krochmal. Dolej go do wanienki pełnej wody o temperaturze 37-38 st.C. 

Włóż dziecko do takiej kąpieli na 5 minut. Nie spłukuj krochmalu ze skóry niemowlęcia, wystarczy, że delikatnie osuszysz ją ręcznikiem. Po kąpieli nie trzeba nawilżać skóry emolientem. 

Odparzona pupa noworodka? Kosmetyki do zadań specjalnych!

Jeśli pojawi się zapalenie skóry u dziecka podstawą jest ich odpowiednia pielęgnacja. Należy bezwzględnie stosować się do zasad opisanych wyżej przy profilaktyce odparzeń i wprowadzić kilka dodatkowych: 

  • częstsze wietrzenie pupy – kilka razy dziennie po pół godziny, 
  • mycie pupy dziecka wodą z mydłem – chusteczki do mycia są przy odparzeniach niewskazane, mogą zwiększyć podrażnienia,
  • delikatne osuszanie skóry po umyciu za pomocą ręczników jednorazowych – przykładaj je do skóry dziecka, ale jej nimi nie pocieraj,
  • stosowanie odpowiednich kosmetyków. Najlepsze będą kosmetyki naturalne przeznaczone dla dzieci, które nie zawierają szkodliwych substancji, mogących podrażniać naskórek malucha. 

Jakie kosmetyki są szczególnie polecane w pielęgnacji odparzeń pieluszkowych?

Sprawdź także Ochronny krem przeciw odparzeniom z wodą termalną Gamarde, który zawiera wosk pszczeli, masło shea i oleje arganowy i rzepakowy, witaminę E i wyciąg z kwiatów nagietka. Łagodzi napięcie skóry, wzmacnia jej barierę hydrolipidową, wysusza wypryski i przyśpiesza regenarację naskórka.

  • Preparaty ochronne/barierowe, zawierające substancje łagodzące i chroniące skórę przed działaniem czynników drażniących, takie jak d-pantenol, lanolina, alantoina, masło shea, gliceryna roślinna, aloes, olejek ze słodkich migdałów. Wypróbuj Naturalny krem pod pieluszkę z olejem konopnym, który dzięki wysokiej zawartości d-pantenolu i żelu z aloesu wspomaga łagodzenie podrażnień i nawilża skórę. 

W pielęgnacji odparzonej pupy dziecka sprawdzi się także Łagodzący krem do pielęgnacji pupy z baobabem, którego formuła wzbogacona o ekstrakt z baobabu i olej słonecznikowy sprawia, że okolice okołopieluszkowe są chronione przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń.

Zapalenie skóry u dziecka – co musisz wiedzieć?

Czasami, nawet pomimo starannej pielęgnacji, dochodzi do nadkażenia bakteryjnego lub drożdżakowego odparzonej skóry. Objawiają się one pojawieniem się na skórze niemowlęcia wypukłych, zaczerwienionych lub białawych guzków otoczonych czerwoną obwódką. To sygnał, że domowymi metodami już sobie nie poradzisz i konieczna jest wizyta u pediatry, który najczęściej przepisuje maść z antybiotykami. 

Poznaj skuteczne sposoby na odparzenia u dzieci!

Odparzenia pieluszkowe to dolegliwość dotykająca wiele maluchów (zwłaszcza, choć nie tylko, pomiędzy 7 i 12 m.ż. – w okresie rozszerzania i zmiany diety dziecka). Jednak staranna pielęgnacja i stosowanie kosmetyków ochronnych, jak również naturalnych, hipoalergicznych pieluszek znacząco zmniejsza ryzyko, że i u Twojego malucha pojawią się odparzenia pupy. 

By im przeciwdziałać, już dziś zaopatrz się w pieluchy i naturalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka – pełen ich wybór znajdziesz na nabea.pl!

 


 

Bibliografia:

  1. https://forumpediatrii.pl/artykul/pieluszkowe-zapalenie-skory-i-odparzenia-skory-u-dzieci
  2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory
  3. P.J. Durrant, B. Durrant: Zarys współczesnej chemii nieorganicznej, Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1965.
  4. http://dermatologdzieciecy.com.pl/pieluszkowe-zapalenie-skory.html
Pokaż więcej wpisów z Luty  2022

PROMOCJA
24h
 Alphanova Bebe, Krem przeciw odparzeniom, 50 g
Alphanova

Alphanova Bebe, Krem przeciw odparzeniom, 50 g

21,99 zł
pkt.
21,99 zł - najniższa cena
23,15 zł - cena regularna
 Bingospa Sól Do Stóp Odparzenia 550 G
Bingo SPA

Bingospa Sól Do Stóp Odparzenia 550 G

12,51 zł
pkt.
 Coslys, Krem na odparzenia, 75 ml
Coslys

Coslys, Krem na odparzenia, 75 ml

51,90 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4577 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-16
Produkty świeże I wysokiej jakości. Mimo problemów z jednym zakupem , szybka interwencja i pomoc ze strony sklepu Nabea. Mam bardzo pozytywne doświadczenia ze sklepem i napewno zrobię jeszecze nie jedne zakupy.
2025-01-14
Idealne
pixel