Dni płodne - obliczanie
Regularny cykl miesięczny jest jednym z podstawowych wskaźników zdrowia reprodukcyjnego kobiet. Obserwacje własnego ciała pozwalają tym samym zaobserwować nieprawidłowości funkcjonowania podwzgórza, przysadki mózgowej oraz jajników. Na przebieg cyklu może mieć wpływ szereg czynników, takich jak dieta, wysiłek fizyczny oraz używki.[1] W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak wyliczyć dni płodne i dlaczego regularne liczenie dni płodnych jest tak ważne.
Kalendarzyk płodności - jakie są fazy cyklu menstruacyjnego?
Aby prawidłowo wyznaczy, kiedy są dni płodne u kobiety, należy dobrze poznać 3 fazy cyklu menstruacyjnego: folikularną, owulację i fazę lutealną. Pierwsza z nich rozpoczyna się wraz z początkiem miesiączki, która trwa od 4 do 8 dni. Pierwsze krwawienie miesięczne przypada na okres dojrzewania i występuje co miesiąc aż do menopauzy. Prawidłowy cykl trwa od 24 do 38 dni, z czego pierwsza faza cyklu około 13-14 dni.[2]
Następnie ma miejsce wzrost hormonów luteinizujących prowadzących do uwolnienia pęcherzyków. Ile trwają dni płodne? Sama owulacja trwa przeciętnie od 16 do 32 godzin. Następnie organizm wchodzi w fazę lutealną, kiedy zmniejsza się poziom hormonu luteinizującego i folikulotropowego. W tym czasie organizm przygotowuje się do ewentualnej ciąży.[3] Odpowiedzmy teraz na pytanie, kiedy przypadają dni płodne.
Jak wyznaczyć cykl dni płodnych?
Aby określić, ile jest dni płodnych, warto pamiętać o tym, iż owulacja kończy się w chwili uwolnienia komórki jajowej, która może być zapłodniona jedynie w ciągu 12 godzin. Zasadniczo jednak w każdym cyklu występuje około 6 dni, podczas których kobieta może zajść w ciąże. Okres ten uwzględnia długość życia plemników, rozpoczynając się 5 dni przed owulacją i kończąc się dobę po uwolnieniu jajeczka.[4] Z powodu różnić w długości trwania menstruacji oraz zmiennej długości cyklu, nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile dni po okresie są dni płodne. Konieczne jest prowadzenie regularnych obserwacji cyklu.
Na co dzień warto posiłkować się narzędziami wyznaczającymi dni płodne. Obliczanie ułatwiają dostępne w ofercie naszego sklepu Nabea testy owulacyjne oraz termometry, które pozwalają na skrupulatne mierzenie temperatury ciała. Testy wykrywają stężenie hormonów luteinizujących w moczu, dzięki czemu pozwalają na precyzyjne określenie owulacji. Samodzielną diagnostykę testem w przypadku 28-dniowego cyklu, należy rozpocząć 9 dni po rozpoczęciu miesiączki.[5]
Dlaczego wyznaczanie dni płodnych jest ważne?
Dlaczego warto określić, ile dni przed okresem są dni płodne? Dobra znajomość funkcjonowania cyklu menstruacyjnego nie tylko pozwala na zauważenie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą świadczyć o chorobie, ale także pozwalają na świadome planowanie rodziny. Rozpoznanie owulacji może stanowić doskonałe narzędzie dla kobiet starających się o dziecko. Warto dodać, że obserwacja cyklu stanowi także podstawę naturalnych metoda zapobiegania ciąży, które opierają się na prowadzeniu kalendarzyka cyklu oraz mierzeniu temperatury ciała, która nieznacznie wzrasta podczas owulacji.[6]
[1] Teresa Makowiec-Dąbrowska et. al., Zaburzenia cyklu miesięcznego. Czy jest to problem, którym powinien się interesować lekarz służby medycyny pracy?, Medycyna Pracy, vol. 55, nr 2/2004, s. 161.
[2] Jessica E. McLaughlin, Menstrual Cycle, https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/biology-of-the-female-reproductive-system/menstrual-cycle (dostęp 07.02.2023).
[3] Jessica E. McLaughlin, Menstrual Cycle, https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/biology-of-the-female-reproductive-system/menstrual-cycle (dostęp 07.02.2023).
[4] Jessica E. McLaughlin, Menstrual Cycle, https://www.msdmanuals.com/home/women-s-health-issues/biology-of-the-female-reproductive-system/menstrual-cycle (dostęp 07.02.2023).
[5] Monika Olczyk, Lucyna Bułaś, Aleksandra Konieczny, Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej, Farmacja Polska, t. 66, nr 5/2010, s. 357.
[6] Alicja Konieczna, Marta Czapiewska, Jerzy Krysiński, Postacie leków antykoncepcyjnych, Farmacja Polska, t. 76, nr 9/2020, s. 528.