Czym jest cellulit wodny i jak się go pozbyć?

2023-07-12
Czym jest cellulit wodny  i jak się go pozbyć?

Czy wiesz, że wystąpić nawet u kobiet szczupłych i czasami trudno odróżnić go od tłuszczowego? Co to jest cellulit wodny i jak się go skutecznie pozbyć – pytamy eksperta.

Co to jest cellulit wodny?

Cellulitem nazywamy niezapalny proces zwyrodnieniowy, podczas którego w podskórnej tkance tłuszczowej pojawia się nadmierne nagromadzenie i przerost komórek tłuszczowych, a także zachodzą procesy włóknienia. W efekcie skóra zaczyna przypominać skórkę pomarańczy – pojawiają się na niej nieregularne zagłębienia. Jednym z rodzajów cellulitu jest także cellulit wodny. Jak rozpoznać, że to z nim mamy do czynienia pytamy naszego eksperta.

  • Naturalność

Zdaniem eksperta:

Cellulit wodny, nazywany jest również cellulitem edematycznym. To jedna z odmian cellulitu, która charakteryzuje się gromadzeniem płynów w tkance podskórnej. Cellulit wodny powstaje w wyniku osłabienia naczyń limfatycznych i krwionośnych, co prowadzi do zaburzeń równowagi płynów w organizmie. Jak wygląda cellulit wodny? Wygląd cellulitu wodnego może być odmienny u różnych osób, a jego odróżnienie od tłuszczowego może być czasami trudne, ponieważ oba typy cellulitu mogą występować jednocześnie lub mieć podobne objawy. W cellulicie wodnym komórki tłuszczowe otaczające tkankę łączną są pełniejsze i bardziej widoczne, ponieważ otoczone są zalegającymi płynami. Zmiany te mogą również powodować uczucie ciężkości i dyskomfortu w dotkniętych cellulitem obszarach. Cechą charakterystyczną cellulitu wodnego jest wygląd skóry, która jest matowa, a nie połyskliwa jak w przypadku cellulitu tłuszczowego.

Mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych

Jak odróżnić cellulit wodny od tłuszczowego?

Odróżnienie cellulitu wodnego od tłuszczowego bywa czasem trudne. Sprawdź, jakie dokładnie są pomiędzy nimi różnice.

Cellulit wodny:

  • skóra dotknięta nim jakby się przelewa, dodatkowo może wydawać się bardziej „napompowana" niż przy cellulicie tłuszczowym;
  • jest często związany z uczuciem ciężkości, obrzękiem, mrowieniem lub uczuciem napięcia w dotykanych obszarach. Może towarzyszyć mu również zatrzymanie płynów w innych częściach ciała;
  • sprawia, że uciskanie skóry w dotkniętych nim miejscach może powodować pozostawianie śladów lub wgnieceń, które powoli zanikają;
  • częściej występuje na udach, pośladkach, a także wokół kostek i stóp;
  • często jest związany z zaburzeniami krążenia, zatrzymaniem płynów, niewłaściwą dietą i brakiem aktywności fizycznej. Jego powstawaniu sprzyjają: siedzący tryb życia, nadwaga, dieta uboga w błonnik, zbyt wysokie spożycie soli, zbyt niskie nawodnienie organizmu, ciąża oraz zaburzenia hormonalne i zaburzenia krążenia.

Cellulit tłuszczowy:

  • sprawia, że w skórze tworzą się grudki lub przybiera ona wygląd tzw. pomarańczowej skórki o stałej konsystencji;
  • nie wywołuje objawów związanych z zatrzymaniem płynów;
  • nie przyczynia się do widocznej zmiany w dotykanej lub uciskanej skórze;
  • może występować na różnych obszarach ciała, w tym na brzuchu, udach, pośladkach i ramionach;
  • jest wynikiem gromadzenia się nadmiaru tłuszczu w tkance podskórnej.

Zdaniem eksperta:

Warto pamiętać, że cellulit może mieć mieszany charakter i oba jego typy mogą występować jednocześnie. Jeśli masz wątpliwości lub chcesz uzyskać dokładną diagnozę, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem, którzy będą w stanie ocenić Twoją skórę i zalecić odpowiednie leczenie lub terapię.

Mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych

 

 

Jak pozbyć się cellulitu wodnego?

Zastanawiasz się, co na cellulit wodny można stosować, by się go pozbyć? Zacznijmy od tego, że walka z cellulitem wodnym powinna rozgrywać się na kilku polach. Specjalna dieta, masaże, ćwiczenia które pomagają poprawić krążenie i usunąć z organizmu zalegające płyny – o sposoby na cellulit wodny pytamy naszego eksperta.

Zdaniem eksperta:

W przypadku cellulitu wodnego istnieje kilka skutecznych strategii, które mogą pomóc w jego redukcji. Należą do nich:

  • nisko przetworzona dieta bogata w warzywa, owoce, pełne ziarna, zdrowe tłuszcze i odpowiednią ilość białka. Warto ograniczyć spożycie soli, która może przyczyniać się do zatrzymywania płynów w organizmie. 
  • odpowiednie nawadnianie – wypijanie zalecanej dziennej ilości wody pomaga w regulacji równowagi płynów w organizmie. 
  • regularne ćwiczenia fizyczne (zwłaszcza aerobowe, jak  bieganie, pływanie czy jazda na rowerze) pomagają poprawić krążenie krwi i limfy, co może zredukować obrzęk. 
  • masaż tkanek głębokich może pomóc w poprawie krążenia i usunięciu zalegających płynów – warto w tym przypadku skorzystać z usług masażysty specjalizującego się w leczeniu cellulitu. 
  • Naturalność

Kolejny sposób na cellulit wodny to zabieg kosmetyczny, np. endermologia, limfodrenaż, mezoterapia czy terapia falą uderzeniową. Generalnie warto również unikać czynników sprzyjających rozwojowi cellulitu wodnego, do których należą m.in.  długotrwałe siedzenie lub stanie w jednej pozycji, noszenie zbyt obcisłej odzieży i wysokich obcasów, co może utrudniać przepływ krwi.

Mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych 

Wodny cellulit się nie poddaje? Wypróbuj naturalne kosmetyki stworzone specjalnie do walki z niedoskonałościami skóry. W Nabea.pl kupisz preparaty ujędrniające i wygładzające pokrytą cellulitowymi zmianami skórę. Szczególnie polecamy:

  • Bio olejek antycellulitowy – naturalny w 100%, stworzony z 17 roślin od wieków stosowanych w medycynie ajurwedyjskiej. Masaż olejkiem stymuluje krążenie i przyspiesza metabolizm głębokich warstw skóry, co wpływa na jej lepsze ujędrnienie.  
  • Nawilżający mus antycellulitowy – zawierający m.in. ekstrakt z fig, kofeinę i kwas alginowy. Silnie nawilża i zapobiega powstawaniu cellulitu. 
  • Rękawica do masażu skóry – na bazie włókien bambusowych, pomaga poprawić ukrwienie i pobudzić przepływ limfy. 
  • Minibańka silikonowa do masażu antycellulitowego –  regularny masaż wykonywany za pomocą bańki ujędrnia i wygładza skórę dotkniętą każdym rodzajem cellulitu.
  • Masażer antycellulitowy – masowanie nim skóry wpływa na pobudzenie krążenia krwi i limfy i rozbijanie grudek cellulitowych.

Zapraszamy na zakupy!

24h
 Orientana, olejek antycellulitowy, bio, 17 roślin ajurwedy, 100 ml
Orientana

Orientana, olejek antycellulitowy, bio, 17 roślin ajurwedy, 100 ml

44,99 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4513 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-21
Bardzo sprawna obsługa. Zamiana w zamówieniu dwóch produktów, które zamówiłam omyłkowo, na inne - nie opóźniła wysyłki. Bezproblemowy kontakt z BOK. Bardzo dobrze i ekologicznie zapakowane produkty w papierowe rulony.
2024-11-15
Super zadowolona
pixel