Choroba hashimoto - dieta i produkty wskazane

2023-02-14
Choroba hashimoto - dieta i produkty wskazane

Właściwie dobrana dieta jest bardzo istotna dla zdrowia i samopoczucia każdego człowieka, ale szczególnie jest ona ważna w stanach chorobowych. Opracowana indywidualnie i pod kątem danego schorzenia, może znacząco wpłynąć na efektywność leczenia. Ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta stosowana w chorobie Hashimoto.

Co to jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto jest chorobą zapalną o podłożu autoimmunologicznym, w której układ odpornościowy atakuje i uszkadza tarczycę. W procesie autoimmunizacji dochodzi do powstawania nacieków limfocytów, co po jakimś czasie prowadzi do zaniku tkanki gruczołowej i, w konsekwencji, do niedoczynności tarczycy. Przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy częściej atakuje populację kobiet, ale może dotyczyć również mężczyzn. Terapia opiera się na podawaniu zastępczego hormon tarczycowego.

  • Naturalność

Jaka dieta przy niedoczynności tarczycy?

Hashimoto jest chorobą, w której w dużym stopniu o powodzeniu leczenia decyduje dieta. Dieta w chorobie Hashimoto musi być idealnie zbilansowana. Istotne jest tu przede wszystkim zachowanie prawidłowych proporcji pomiędzy składnikami odżywczymi - makroskładnikami, jakimi są białka, tłuszcze i węglowodany. Nie bez znaczenia jest również pozyskiwanie ich z odpowiednio dobranych produktów. Co można jeść przy chorobie Hashimoto? Dieta dla osób z Hashimoto musi zawierać dużą ilość białka, podwyższa ono bowiem metabolizm i jest konieczne do produkcji hormonów. W chorobach tarczycy bardzo ważne jest również zaopatrzenie organizmu w tłuszcze, zwłaszcza te niskonasycone. Musi również być dostarczona odpowiednia ilość węglowodanów. Produkty wskazane przy Hashimoto to m.in.:

  • tłuste ryby morskie, chude gatunki mięsa i jaja, stanowiące źródła białka,
  • oleje roślinne, nasiona i orzechy zawierające dużą ilość tłuszczu,
  • pełnoziarniste artykuły spożywcze o dużej zawartości błonnika, np. kasze, pełnoziarniste pieczywo i makarony, zawiarające węglowodany.

Ponadto dieta przy Hashimoto powinna być bogata w mikroelementy i witaminy, zwłaszcza te działające antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, np. cynk, żelazo, selen, witaminy grupy B, A, E i C. W związku z tym w diecie chorego na Hashimoto muszą znaleźć się również warzywa, szczególnie zielone, pomarańczowe i czerwone, oraz owoce.

Czego nie można jeść przy Hashimoto?

Z jakich produktów powinno się zrezygnować w chorobie Hashimoto? Przede wszystkim będą to produkty wysokoprzetworzone i zawierające dużą ilość "polepszaczy" i środków konserwujących. Zdecydowanie należy wystrzegać się artykułów cukierniczych i słodyczy, słodkich napojów, ale również słonych przekąsek, produków fast food i dań w proszku. Ograniczyć trzeba tzw. produkty gointrogenne, zaburzające pracę hormonów tarczycy. Do takich produktów zalicza się soja, o bardzo silnym działaniu gointrogennym - ją należy zdecydowanie wykluczyć z jadłospisu. Inne produkty gointrogenne, np. kalafior, brukselka, kapusta, szpinak, owoce truskawek i gruszki można spożywać po poddaniu ich obróbce termicznej, w niewielkich ilościach kilka razy w tygodniu.

Czy konieczna jest dieta bezglutenowa przy chorobie Hashimoto? Jeżeli współistniejącą chorobą jest celiakia, lub występuje nietolerancja na gluten, zastosowanie diety bezglutenowej jest konieczne. W przypadku braku powiązań chorobowych z celiakią i braku wystąpienia niedyspozycji układu pokarmowego nie jest to konieczne.

Przykładowy jadłospis przy Hashimoto

Dieta przy Hashimoto - jadłospis musi być dobrany indywidualnie dla każdej chorej osoby z uwzględnieniem innych schorzeń i zapotrzebowania kalorycznego. Powinien składać się z pięciu regularnych posiłków w ciągu dnia. Pierwszy posiłek - śniadanie - powinien nastąpić do godziny po obudzeniu się, a ostatni - 2-3 godziny przed zaśnięciem. Jednodniowy przykładowy jadłospis przy chorobie Hashimoto może wyglądać następująco:

  • śniadanie - omlet z warzywami na patelni
  • II śniadanie - jogurt naturalny ze świeżymi owocami, migdałami i orzechami
  • obiad - łosoś pieczony z warzywami przygotowanymi na parze (marchew, fasolka szparagowa) i gotowane ziemniaki
  • podwieczorek - kakaowy budyń przygotowany z komosy ryżowej, pestki dyni, nasiona słonecznika
  • kolacja - sałatka makaronowa z kurczakiem, świeżymi warzywami i ziołami

Powyższy jadłospis to tylko jedna z bardzo wielu możliwości. Przykładowa dieta przy Hashimoto może być nieco bardziej rozbudowana i inaczej skomponowana. Ważne, żeby uwzględniała wszystkie konieczne składniki i spełniała zapotrzebowanie kaloryczne.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

 Natura Wita Herbata Harmonia Tarczycy 80 g
Natura Wita

Natura Wita Herbata Harmonia Tarczycy 80 g

11,97 zł
pkt.
 Jod BIO 150mcg x 100 tabletek
Be Organic

Jod BIO 150mcg x 100 tabletek

40,93 zł
pkt.
 Panaseus Moja Tarczyca 50 kapsułek
Panaseus

Panaseus Moja Tarczyca 50 kapsułek

40,34 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4483 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-16
Super szybka wysyłka towaru
2024-10-16
Super
pixel