Cellulitis
Co to jest cellulitis?
Cellulitis często mylony jest z cellulitem, czyli tak zwaną skórką pomarańczową, pojawiającą się przede wszystkim na udach, biodrach, pośladkach, brzuchu oraz przedramionach. Cellulitis to zapalenie tkanki łącznej podskórnej – choroba skóry i tkanki podskórnej. Ma postać ostrego stanu zapalnego, który rozprzestrzenia się i obejmuje zarówno powierzchnię skóry, jak i jej głębsze warstwy. Cellulitis jest konsekwencją infekcji bakteryjnej, która najczęściej rozwija się w wyniku zakażenia szczepami gronkowca złocistego (Staphylococcus auerus) lub paciorkowca (Streptococcus pyogenes).
Patogeny wywołujące cellulitis mogą wniknąć do organizmu wskutek jej mechanicznego uszkodzenia i przerwania ciągłości tkanki – na przykład skaleczenia, podrapania, pogryzienia, ukąszenia czy poparzenia.
Najczęstsze objawy rozwijającego się stanu zapalnego to:
- nagłe i silne zaczerwienienie skóry, która może przybierać odcień bordowy lub purpurowy,
- nasilające się dolegliwości bólowe,
- rozprzestrzeniająca się wysypka,
- obrzęk, opuchlizna i pieczenie w obrębie zakażonego miejsca,
- zwiększona tkliwość,
- pęcherze i wybroczyny.
Oprócz symptomów miejscowych cellulitis może też powodować objawy ogólnoustrojowe takie jak ból głowy, podwyższona temperatura ciała, nudności, dreszcze, nadmierna potliwość i pogorszone samopoczucie.
Zapalenie tkanki łącznej podskórnej może rozwinąć się w dowolnym miejscu na ciele, ale z reguły obejmuje kończyny dolne, twarz, ramiona oraz okolice odbytu. Podstawą leczenia cellulitisu jest antybiotykoterapia. Oprócz tego lekarz może zdecydować o stosowaniu leków przeciwbólowych, najczęściej zawierających paracetamol.
"