Cellulit
Co to jest cellulit?
Cellulit to termin określający nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które prowadzi do powstawania patologicznych zmian w tkance podskórnej. Cellulit, potocznie nazywany skórką pomarańczową, najczęściej pojawia się w obszarach ciała, w których gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej – na udach, biodrach, pośladkach, brzuchu oraz przedramionach.
Charakterystyczne dla cellulitu grudki i nierówności to komórki tłuszczowe, zwane adipocytami. Gdy się powiększają, zaczynają uciskać naczynia krwionośne i limfatyczne, czego konsekwencją jest pogorszone krążenie krwi. Zaburzenia jej przepływu powodują z kolei dysfunkcje przemiany materii w komórkach. Te słabiej przyswajają tlen i składniki odżywcze, co przyczynia się do trudności w wydalaniu toksyn z organizmu. Nieusunięte produkty przemiany materii zalegają w tkankach, wywierają nacisk na tkankę łączną i powiększają się. Ostatecznie przyjmują postać, którą określa się mianem cellulitu.
Cellulit może powstawać pod wpływem różnych czynników. Wśród najczęstszych przyczyn cellulitu wymienia się:
- siedzący tryb życia,
- niską aktywność fizyczną,
- nadwagę lub duże wahania wagi, na przykład w okresie ciąży,
- przewagę estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progesteronu,
- problemy z krążeniem,
- palenie papierosów,
- noszenie zbyt obcisłych ubrań,
- niewłaściwą dietę, obfitującą w sól i cukier.
Istnieją cztery stopnie zaawansowania cellulitu, które charakteryzują się różnym nasileniem objawów. W zależności od etapu jego rozwoju cellulit może być widoczny gołym okiem lub dopiero po ściśnięciu fałdu skóry.