Blizna po cesarskim cięciu
Co to jest blizna po cesarskim cięciu?
Blizna po cesarskim cięciu to pozostałość po wykonaniu operacji położniczej podczas narodzin dziecka. Blizna po cesarskim cięciu jest pozioma, znajduje się w dolnej części brzucha. Zwykle ma ona 10-15 cm długości. Po wyjęciu dziecka i łożyska następuje czyszczenie macicy z pozostałości i zszycie jamy brzusznej. Na bliznę jeszcze w szpitalu zakładany jest jałowy opatrunek, który zakrywa szwy. Powinien on być czysty i suchy. W razie krwawienia blizny lub przypadkowego zamoczenia należy poprosić o jego wymianę.
Blizny nie powinny też drażnić elementy odzieży czy bielizny. Po zdjęciu opatrunku należy przynajmniej 2 razy dziennie przemywać bliznę wodą z szarym mydłem, a w razie konieczności również dezynfekować spirytusem lub innym środkiem antyseptycznym.
Blizna po cesarskim cięciu wymaga uwagi i specjalnego postępowania. Należy unikać dźwigania i nadwyrężania mięśni brzucha w inny sposób – może to doprowadzić do uszkodzenia, naderwania, a nawet rozerwania szwów. Nie należy też się schylać, chodzić po schodach. W okresie gojenia blizny po cesarskim cięciu niewskazane są też długie spacery i ćwiczenia fizyczne, szczególnie mięśni brzucha.
Blizna po cesarskim cięciu goi się kilkanaście dni, przy czym szwy zdejmowane są z niej po 8 dniach od porodu. Czasami stosowane są śródskórne szwy rozpuszczalne, które nie wymagają interwencji chirurgicznej – nie trzeba ich zdejmować. Aby przyspieszyć gojenie, można zastosować maści lub masaż i zabiegi fizjoterapii.