Babka płesznik - działanie, właściwości i zastosowanie
Babka płesznik, czasem określana również jako tzw. babka afrykańska, to niewielka, niepozorna roślina, która rośnie przede wszystkim na terenie zachodniej Azji oraz północnej Afryki (region wybrzeża Morza Śródziemnomorskiego). W Polsce raczej nie spotkamy jej w warunkach naturalnych, ale babka afrykańska bywa uprawiana w warunkach hodowlanych.[1] Jakie jest działanie babki płesznik?
Na co działa babka płesznik? Babka płesznik - właściwości lecznicze
Zastanawiasz się, jakie korzyści dla zdrowia może przynieść babka płesznik? Właściwości zdrowotne tego gatunku wynikają ze składników mineralnych oraz substancji, które znajdują się w nasionach tej rośliny. Można w nich znaleźć między innymi następujące elementy, których obecność w organizmie jest ważna dla ludzkiego zdrowia:
- białka,
- cukry,
- fitosterole,
- śluzy,
- błonnik pokarmowy.[2]
Taki skład sprawia, że regularne stosowanie nasion tej rośliny może przełożyć się na:
- zwiększenie perystaltyki jelit - wynika to stąd, iż - jak już wspomniano - babka płesznik zawiera błonnik pokarmowy,
- zmianę struktury tłuszczu znajdującego się w organizmie - następuje to poprzez obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu (LDL). Dzięki temu babka płesznik na cholesterol jest często stosowanym rozwiązaniem.
W związku z tym nasiona babki afrykańskiej mogą być wykorzystywane jako środek przeczyszczający - ponieważ pomagają one w nawilżeniu błony śluzowej ścian jelita oraz zmiękczaniu masy kałowej, można wykorzystać babkę płesznik na zaparcia. Oprócz tego są one cennym wsparciem, jeśli Twój cel stanowi obniżenie masy ciała - wynika to stąd, iż nasiona pęcznieją. Dzięki takiej właściwości ich stosowanie wzbudza w nas uczucie sytości i zaspokaja apetyt. W związku z tym babka płesznik na odchudzanie jest obecnie chętnie stosowanym środkiem w walce z otyłością i nadwagą.[3]
Babka płesznik - zastosowanie w kosmetyce
Oprócz cennych właściwości dla ludzkiego układu pokarmowego warto również zwrócić uwagę na fakt, że odpowiednio wykorzystane ekstrakty z nasion tej rośliny mogą zostać z powodzeniem wykorzystane w pielęgnacji ciała. Jak się okazuje, wiele korzyści przynosi wyciąg z babki płesznik na włosy.
Napary i okłady z nasion omawianej rośliny są pomocne w przypadku walki z poważnymi chorobami skóry, w tym w szczególności z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, ale także zwykłym trądzikiem. Taki stan rzeczy wynika z prostego faktu - nasiona mają silne właściwości nawilżające, co pomaga utrzymać dobry stan naszej skóry.
Jak stosować babkę płesznik?
Jeśli chodzi o zastosowanie w kuchni babki płesznik, wyciągi te stosuje się np. w formie suplementów diety. Oprócz tego możliwe jest zmieszanie nasion z wodą - w zależności od produktu dodaje się kilka łyżeczek nasion do szklanki wody. Przygotowany w ten sposób roztwór można:
- wypić - w celu walki z chorobami układu pokarmowego, zaparciami itp.,
- stosować zewnętrznie - dzięki temu możemy pozytywnie wpłynąć na stan naszej skóry, nawilżając ją, a także poprawić kondycję włosów.
Oczywiście, jeszcze przed pierwszym skorzystaniem z tego rozwiązania należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu lub ulotce, a w przypadku wątpliwości - skonsultować się ze specjalistą (lekarz rodzinny, dietetyk).
Oprócz tego warto mieć na uwadze przeciwwskazania. Zasadniczo, zabrania się korzystania z suplementu w sytuacji, gdy cierpimy np. na niedrożność jelit. Z pewnością dobrą informacją dla kobiet w ciąży jest to, że nasiona babki płesznik nie są wzbronione (w przypadku wielu innych suplementów nie zaleca się ich stosowania w tym okresie życia). Oczywiście, wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto - jak już wspomniano - skonsultować ze specjalistą.
Podsumowanie
Regularnie stosowana babka płesznik ma korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, w tym w szczególności w takich obszarach jak układ pokarmowy, skóra oraz włosy. Oczywiście, powinna być to jedynie część zdrowego trybu życia, a nie jego jedyny element.
[1] D. Król, Babka płesznik ( Plantago psyllium L.) – wartościowa roślina lecznicza, Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2009, s. 256-259.
[2] Ibidem, s. 256-257.
[3] Komitet ds. Produktów Leczniczych Roślinnych (ang. HMPC), Nasienie babki płesznika, 2013, s. 1-3.