Aromaty w kosmetykach. Czy to uczulenie na perfumy?
Lubisz atrakcyjne zapachy perfum? Jeśli tak, jesteś w większości. Gorzej, jeśli wystąpi u Ciebie uczulenie na perfumy. Przeczytaj i zastanów się, czy warto zmienić swoje przyzwyczajenia zapachowe.
Spis treści:
- Uczulenie na perfumy — czy to możliwe?
- Jak wygląda uczulenie na perfumy?
- Alergia na perfumy — jakie substancje zapachowe mogą ją powodować?
- Uczulenie na perfumy? Wybieraj naturalne kosmetyki!
Uczulenie na perfumy — czy to możliwe?
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że składniki kosmetyków mogą wywoływać reakcje alergiczne. Nie wszyscy jednak wiedzą, że również substancje zapachowe uczulają. W przemyśle perfumeryjnym istnieje aż 3000 różnych aromatów. Jeden kosmetyk może zawierać od dziesięciu, do nawet trzystu związków zapachowych (na przykład perfumy). Najrzadziej uczulają nas kosmetyki, które spłukujemy z ciała i skóry, jak żele do mycia, mydła czy pasty do zębów. Gorzej z formułami, które wklepujemy i zostawiamy na kilka godzin. Czemu więc powinniśmy się przyglądać najdokładniej?
Kremom do pielęgnacji cery. Tu można zaopatrzyć się w wiedzę i listę substancji, które najczęściej powodują alergię. Zgodnie z przepisami unijnymi, producenci kosmetyków nie muszą podawać nam dokładnego składu mieszanki zapachowej. Często jest to tajemnica, rodzaj sekretnego składnika. Stąd na opakowaniach, w gąszczu chemicznych nazw i skrótów pojawia się ogólne hasło: perfum lub fragrance.
Na nasze szczęście, wyjątek stanowi lista 26 substancji zapachowych, które mogą powodować odczyny alergiczne na skórze i błonach śluzowych. Przepisy jasno stawiają sprawę: jeśli którakolwiek z 26 substancji znajduje się w kosmetyku, w stężeniu większym niż 0,01 proc. należy umieścić jej nazwę w składzie. Na tej ważnej i ogólnodostępnej liście można znaleźć m.in. geraniol, eugenol, farnesol, cinnamal czy linalool. Nie znajdziesz ich na przykład w lekkim, łagodzącym fluidzie do pielęgnacji suchej cery, francuskiej marki Gamarde.
Jak wygląda uczulenie na perfumy?
Potencjalne alergeny mogą znajdować się w wielu popularnych kosmetykach. Warto wiedzieć, jak wygląda uczulenie na perfumy, aby w porę je rozpoznać i odpowiednio zareagować. A jego objawy są mało przyjemne: zaczerwienienie oczu i skóry, świąd oraz pieczenie, by wymienić najłagodniejsze. Do tego może dochodzić wyprysk kontaktowy, zapalenie spojówek oraz zaostrzenie zmian atopowych, kaszel, a nawet migrena! Pierwszym ostrzeżeniem powinno być uczulenie na perfumy na szyi.
W wyniku kontaktu z substancjami zapachowymi nie zawsze wystąpią jednak widoczne zmiany. Czasami cierpi wyłącznie samopoczucie. Jeżeli po użyciu perfum czujesz rozdrażnienie, otępienie lub senność, być może Twój organizm nie toleruje zastosowanych w nim nut zapachowych. Nie zawsze muszą być to syntetyczne zapachy. Czasami alergię wywołują również aromaty pochodzenia naturalnego, które po prostu mogą mieć na Ciebie zły wpływ. Tak jak nie wszyscy mogą jeść orzechy, tak niektórym może szkodzić zapach lawendy lub paczuli.
Z naturalnych alergenów warto zwrócić uwagę na olejki ylang ylang, bergamotkę i pelargonię. Nie jest to rzadka dolegliwość. Uczulenie na perfumy na szyi i ich negatywny wpływ na nastrój może dotyczyć nawet 3 miliony Polaków. Co ciekawe, najczęściej uczulają nas ulubione kosmetyki, te, których używamy od lat. W przeciwieństwie do alergii wziewnych czy pokarmowych wyprysk kontaktowy może nam się przytrafić w każdym momencie życia. Pojawia się w odpowiedzi na kumulację czynnika alergizującego. Na przykład, jeśli od lat używasz tego samego, pachnącego kremu do twarzy lub ciała. I tu dochodzimy do ważnej konkluzji: gdy raz coś cię uczuli, to już na zawsze.
Co więc robić, by uniknąć alergii na kosmetyk? Po pierwsze, czytaj skład i eliminuj ryzykowne aromaty, po drugie, częściej zmieniaj kosmetyki. Zamiast przyzwyczajać się do jednego kremu czy żelu do mycia, spróbuj zużyć kosmetyk, a potem kup inny. Dopiero po przerwie, wróć do ulubionego itd. Taka różnorodność na półce z kosmetykami zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Poza tym warto pamiętać, że im mniej składników, tym lepiej i bezpieczniej dla cery, szczególnie tej wrażliwej.
Alergia na perfumy — jakie substancje zapachowe mogą ją powodować?
Ilu kosmetyków używasz każdego ranka? Zacznijmy od mycia: żel pod prysznic, szampon, odżywka do włosów. Do tego oczywiście kosmetyk do mycia twarzy i pasta do zębów. Idźmy dalej: tonik, krem, kilka kosmetyków do makijażu… A to tylko poranna rutynowa pielęgnacja. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie syntetyczne kompozycje zapachowe. Są praktycznie w każdym produkcie, który nakładasz na skórę i często zawierają mieszankę kilku pachnących składników. Czy jest się czym przejmować?
Jeśli wierzyć lekarzom, na całym świecie problem alergii na zapachy pogłębia się i staje codziennością. Uczulenie tego typu dotyka już 8 proc. społeczeństwa. Wynikać to może z ciągłej ekspozycji na substancje zapachowe — każdego dnia wyczuwamy ich ponad 5 tysięcy.
Aby jednak zapachy, które aplikujesz na skórę w postaci perfum, długo się utrzymywały i nie niszczyły się we flakoniku, dodawane są do nich potencjalnie drażniące składniki. Jest to przede wszystkim alkohol, który bardzo mocno przesusza skórę. Poszczególne aromaty stosowane w kosmetykach mogą również działać na organizm drażniąco. Pacjenci najczęściej źle reagują na hydroksycytronellal, aldehyd cynamonowy, izoeugenol oraz eugenol.
Jeśli więc zauważysz opisane powyżej niepokojące objawy po zastosowaniu kosmetyków, koniecznie przestań ich używać. Aby zbadać, co dokładnie Cię uczuliło, odwiedź alergologa. Wykonasz wówczas test płatkowy. Zostanie Ci nałożona na skórę mieszanka najpopularniejszych alergenów zapachowych lub konkretny alergen. Po 48 godzinach dokonany zostanie pierwszy odczyt, a ostateczny wynik badania uzyskasz po upływie kolejnych 24 godzin. Dzięki temu będziesz mieć pewność, które aromaty wywołały u Ciebie uczulenie na perfumy.
Uczulenie na perfumy? Wybieraj naturalne kosmetyki!
Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii na pachnące kosmetyki, zdecyduj się na naturalne produkty. Zamiast syntetycznych perfum, wykorzystaj na przykład olejki eteryczne, które oczywiście wcześniej warto przetestować, by wykluczyć alergię na konkretną roślinę. Doskonałym wyborem będą również produkty firmy Shamasa. Są to wyjątkowe perfumy w kremie. Aby cieszyć się ich pięknym intensywny i bezpiecznym zapachem, wystarczy rozprowadzić niewielką ilość kremu na tych obszarach, gdzie zazwyczaj używasz perfum.
Na koniec, ważna kategoria produktów: kosmetyki hipoalergiczne. Zwykle nie zawierają dodatków zapachowych (choć i tak należy to sprawdzić w składzie), więc z założenia są bezpieczniejsze. Jednak i tu należy szukać odpowiednich certyfikatów. Przykładem może być znak: Allergy Certified lub Asthma - Allergy Denmark.
Wysokiej jakości produkty naturalne, dzięki którym uczulenie na perfumy przestanie Cię dotyczyć, znajdziesz w ofercie Nabea.