Aromaterapia
Co to jest aromaterapia?
Aromaterapia to metoda medycyny naturalnej (alternatywnej), która wykorzystuje zmysł węchu człowieka, oddziałując za jego pomocą na cały organizm. Do leczenia różnych dolegliwości wykorzystuje się olejki eteryczne i inne substancje zapachowe oraz produkty pozyskane z ziół, drzew, przypraw i kwiatów. Celem aromaterapii jest poprawa zdrowia fizycznego, nastroju oraz funkcji poznawczych, np. lepsza koncentracja.
Olejki eteryczne pozyskiwane są ze świeżych i suszonych roślin olejodajnych. Oprócz olejków stosuje się również kadzidła (w formie sproszkowanej, granulek i patyczków), oleje na bazie alkoholu, hydrolaty, masła, mieszanki olejów i maści. Same olejki eteryczne, w zależności od rodzaju, aplikować można na skórę, doustnie, do kąpieli, do kominka zapachowego, dyfuzora lub w formie inhalacji.
Olejki do aromaterapii różnią się między sobą ze względu na właściwości i przeznaczenie. Wiele z nich działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i antyseptycznie (olejek z drzewa herbacianego i ze skórki cytryny), pobudza krążenie (cynamonowy) lub działa przeciwbólowo (olejek goździkowy, miętowy). Wykrztuśnie działa olejek tymiankowy, z oregano oraz świerkowy.
Wyróżnić można również olejki działające na nastrój. Uspokajająco działa olejek eteryczny z paczuli lub lawendy (z tego powodu obecny w wielu kosmetykach dla dzieci), zaś pobudzająco — z cytrusów, w tym z grejpfruta lub z trawy cytrynowej. Skupić się pomoże olejek z wetywerii i imbirowy.
Aromaterapia stanowi świetne uzupełnienie leczenia konwencjonalnego. Olejki eteryczne warto stosować jako suplement i doraźny środek na poprawę samopoczucia (nastroju).