Androgeny
Co to są androgeny?
Androgeny to grupa hormonów płciowych, która odpowiada za formowanie się narządów płciowych, dobrą kondycję skóry, poziom libido i tkanki mięśniowej czy też budowę ciała.
Do androgenów należą takie hormony jak testosteron, dihydrotestosteron, androstendion czy dehydroepiandrostendion (DHEA).
U mężczyzn androgeny wytwarzane są przez komórki Leydiga obecne w jądrach i część siatkowatą kory nadnerczy. U kobiet androgeny są produkowane przez jajniki i, podobnie jak u mężczyzn, przez część siatkowatą kory nadnerczy. Dihydrotestosteron i androstendion przekształcają się u nich w procesie aromatazy w estrogeny (żeńskie hormony płciowe).
Szczegółowe funkcje androgenów w organizmie różnią się w zależności od płci. Androgeny u mężczyzn wpływają znacznie na kształtowanie się i rozwój narządów płciowych już w płodowym okresie rozwoju. Poziom androgenów w organizmie u mężczyzn odpowiada też za proporcje ciała, sylwetkę, rozwój tkanki mięśniowej, głos, typ i gęstość owłosienia oraz popęd płciowy. Mają też wpływ na ilość i jakość wytwarzanej spermy.
U kobiet androgeny odpowiedzialne są za rozpoczęcie okresu dojrzewania i kontrolę tego procesu, libido i płodność. Niezależnie od płci androgeny wpływają też na produkcję erytrocytów i regulują gospodarkę wapniową organizmu.
Nadmiar androgenów u mężczyzn powoduje obniżenie tembru głosu, łysienie typu męskiego, nadmierne owłosienie i rozwój mięśni. U kobiet objawia się on poprzez hirsutyzm, zaburzenia libido i miesiączkowania, brak owulacji, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, przerost łechtaczki, łysienie typu męskiego i niski wzrost. Poziom androgenów można zbadać poprzez pobranie krwi żylnej.