Alantoina
Co to jest alantoina?
Alantoina jest substancją pochodną kwasu moczowego. Naturalnie występuje ona w korzeniu krzewu żywokostu lekarskiego, soi, kasztanowcu pospolitym i fasoli. Substancja jest przeznaczona do użytku zewnętrznego – najczęściej jako środek łagodzący świąd, podrażnienia, oparzenia słoneczne i jako składnik kosmetyków dla dorosłych i dzieci. Alantoina używana w kosmetykach jest pochodzenia syntetycznego.
Jest ona składnikiem wielu maści i kremów. Alantoina nawilża, regeneruje i koi przesuszoną, zniszczoną skórę. Substancja ta zmniejsza pieczenie i redukuje zaczerwienienia, dlatego często jest spotykana w kremach do pielęgnacji skóry wrażliwej i naczynkowej. Alantoina działa też przeciwzapalnie i łagodzi pieczenie, przez co jest stałym elementem kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej, szorstkiej i odwodnionej. Wygładza i zmiękcza skórę i daje ulgę skórze dotkniętej łuszczycą oraz zmniejsza stany zapalne wywołane trądzikiem. Można stosować ją nawet przy tłustej skórze – jest substancją niekomedogenną (nie zapycha porów).
Wspiera ona gojenie się ran, zmniejsza też widoczność blizn i obniża ryzyko zakażeń, stanów zapalnych oraz podrażnień. Działa też na miejscowe przebarwienia, rozjaśniając je. Alantoina jest też wykorzystywana jako składnik szamponów i preparatów do włosów z łupieżem, zapobiegając ponownemu pojawieniu się łupieżu. Alantoina wspiera złuszczanie się skóry, a jednocześnie łagodzi świąd i przyspiesza odnowę naskórka.
Alantoiny nie powinny stosować osoby z jątrzącymi się, ropnymi, otwartymi ranami i rozległymi zmianami skórnymi.