Świerzb - objawy i leczenie

2023-02-21
Świerzb - objawy i leczenie

Świerzb to niezwykle dokuczliwa choroba skóry wywoływana przez roztocze w postaci świerzbowca ludzkiego. Cechuje się silnym świądem oraz powstawaniem licznych ran na skórze zakażonej osoby. Podpowiadamy, jakie są najlepsze sposoby na walkę z tą chorobą.

Świerzb - objawy

Świerzbowiec ludzki to pasożyt drążący tunele w skórze swojego żywiciela. Samice tego stworzenia składają jaja, co powoduje szybki rozwój populacji tego roztocza. Okres wylęgania się świerzbu wynosi od kilku do kilkunastu dni. Jest to czas, w którym nie pojawiają się żadne objawy, ale chora osoba może zakażać innych. Po upływie tego okresu można zauważyć wiele niepokojących zmian na skórze zakażonego człowieka. Powstająca w ten sposób wysypka nasila się wieczorami, nocą oraz po kąpieli. Przypomina zmiany skórne towarzyszące alergii, przybierają one formę grudek oraz pęcherzyków. Oprócz powstawania powierzchownych ran świerzb wywołuje silny świąd i liczne wtórne zakażenia. Miejsca na ciele, które są najczęściej obejmowane tą wysypką to:

  • łokcie,
  • fałdy skórne,
  • przestrzeń pomiędzy palcami u rąk,
  • pośladki,
  • okolice pępka,
  • okolice narządów płciowych.[1]
  • Naturalność

Domowe sposoby na świerzb u człowieka

Osoby zastanawiające się jak wyleczyć świerzb domowymi sposobami mają do wyboru kilka metod. Jedna z nich to stosowanie octu, który wykazuje działanie pozwalające na skuteczną likwidację dorosłych świerzbowców oraz składanych przez nich jaj. Można nim smarować całe ciało lub wybrane miejsca, na których widać skutki działalności tego pasożyta. Można to robić dwa razy dziennie przez około dwa tygodnie. Wadą tej metody jest konieczność ciągłego obcowania z nieprzyjemnym zapachem octu. Dlatego sprawdza się w przypadku osób, które mogą sobie pozwolić na nie wychodzenie z domu. Ponadto, ocet może powodować pieczenie zmienionych chorobowo miejsc. Inny domowy sposób na świerzb to stosowanie nalewki z ostróżki polnej. W tym wypadku nie należy jej pić, tylko przemywać nią skórę od 2 do 3 razy dziennie. Kolejna znana metoda to aplikowanie olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Specyfik zawiera składniki o działaniu antybakteryjnym, co pozwala na likwidowanie świerzbowców.[2]

Jak pozbyć się świerzbu?

Ocet na świerzb to niejedyna skuteczna broń w walce z tą dolegliwością. Wielu specjalistów poleca stosowanie maści siarkowej o stężeniu wynoszącym od 5 do 20%. Można ją aplikować od 2 do 3 razy dziennie przez 5 dni. Co ważne, maść siarkowa na świerzb jest bezpieczna dla niemowląt oraz kobiet w ciąży. Wykazuje działanie antybakteryjne i przyśpiesza gojenie się ran. Alternatywą dla tego rodzaju maści może być mydło siarkowe na świerzb o podobnych właściwościach. Objawy tej dokuczliwej dolegliwości mogą być łagodzone przy wykorzystaniu niektórych roślin. Często stosowane zioła na świerzb to rumianek kozłek lekarski oraz nagietek. Rośliny mogą być wykorzystywane do robienia okładów lub przyjmowane jako napary.[3]

Leczenie świerzbu u człowieka

Jak długo leczy się świerzb u człowieka - to pytanie zadawane przez wszystkie osoby zmagające się z tą dolegliwością. Długość terapii jest uzależniona od rodzaju zastosowanych środków oraz stopnia rozwoju choroby. Dlatego, należy się dobrze zastanowić czym leczyć świerzb. Stosowanie środków miejscowych, na przykład maści siarkowej trwa kilka dni. Środki farmakologiczne wskazane przez specjalistę mogą wymagać stosowania przez kilka tygodni.

Świerzb to niezwykle dokuczliwy problem, ale istnieje wiele sposobów na jego rozwiązanie. Należy dodać, że leczenie tej choroby musi iść w parze z jeszcze większą niż zwykle dbałością o higienę osobistą. Ponadto, wymaga częstego prania ubrań oraz mycia przedmiotów, które miały kontakt z zakażoną osobą.

 

 

 


[1] S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

[2] Traczewski P., Bielawska I., Różewicka-Czabańska M., Maleszka R., 2016, Świerzb – najnowsze zasady diagnostyki, leczenia i profilaktyki, Dermatologia po Dyplomie, 3, 42–50
https://bonavita.pl/domowe-sposoby-na-swierzb
Fletcher J.; “What is the best way to treat scabies at home?”; data dostępu: 2023-02-08.

 

[3] A. Buczek, C. Błaszak, Stawonogi w medycynie, Liber, Lublin 2002

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

 Siarkowa mydło antytrądzikowe 100g
Barwa

Siarkowa mydło antytrądzikowe 100g

10,58 zł
pkt.
24h
 Avicenna Oil Olejek eteryczny naturalny drzewo herbaciane 7ml
Avicenna Oil

Avicenna Oil Olejek eteryczny naturalny drzewo herbaciane 7ml

12,53 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4450 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-27
Świetny produkt polecam ,szybka wysyłka
2024-09-23
Przesyłka dotarła bardzo szybko . Gratisowy dodatek był miłym zaskoczeniem
pixel