Jak dbać o mózg? 15 naturalnych sposobów na pamięć i koncentrację

2022-07-14
Jak dbać o mózg? 15 naturalnych sposobów na pamięć i koncentrację

Czujesz rozkojarzenie, brak koncentracji? Masz wrażenie, że myślisz wolniej niż zazwyczaj? Podpowiemy ci, jak dbać o mózg, by takie symptomy stały się tylko wspomnieniem!

 

 Spis treści:

 1. Otumanienie, brak koncentracji – jak sobie z nimi radzić?
 2. Jak dbać o mózg? 11 sposobów na brak koncentracji 
 3. Jak poprawić pamięć? Tego warto spróbować! 

 

Otumanienie, brak koncentracji – jak sobie z nimi radzić? 

Mózg to „centrum dowodzenia” naszego ciała – najważniejsza część układu nerwowego i nasz najbardziej złożony organ. Nauka uważa go za „biologiczny komputer”, nie tylko sterujący ciałem, ale także pozyskujący i przetwarzający informacje napływające z zewnątrz. Od jego kondycji zależy dobrostan całego organizmu – to, jak się czujesz i funkcjonujesz. Tymczasem, jak wynika z badań, nasze mózgi są w coraz gorszej formie. Według European Brain Council na choroby mózgu o różnym podłożu (neurologicznym bądź psychicznym) choruje lub zachoruje aż co trzeci Europejczyk. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega zaś, że do 2030 roku problem chorób mózgu będzie największym zagrożeniem zdrowotnym ludzkości. Coraz większym problemem jest także brak koncentracji u dzieci.

Otumanienie, brak koncentracji – jak sobie z nimi radzić?

Skąd biorą się choroby mózgu?

Do chorób mózgu zalicza się nie tylko poważne schorzenia, jak udar, chorobę Alzheimera czy schizofrenię, ale także bóle głowy, migrenę czy bezsenność. Dlaczego dotykają nas coraz częściej? Na zdrowie mózgu wpływa wiele czynników. Należą do nich m.in. zmiany cywilizacyjne, których efektem jest przewlekły stres, niezdrowy tryb życia i brak równowagi między pracą a odpoczynkiem. To wszystko sprawia, że jesteśmy coraz bardziej podatni na zaburzenia psychiczne i neurologiczne.

Dobra wiadomość? O zdrowie mózgu możesz zacząć dbać już teraz! Mądra profilaktyka potrafi skutecznie zapobiec chorobom mózgu w przyszłości, a przy okazji wpływa na polepszenie jego kondycji, co odczujesz już tu i teraz. Twoim problemem jest otumanienie, brak koncentracji, a może zastanawiasz się, jak poprawić pamięć? Podpowiemy ci, jak dbać o mózg – wystarczy wdrożenie kilku zdrowych nawyków, by poprawić ogólną kondycję mózgu. Oto co jest dobre na pamięć i koncentrację: domowe sposoby, które z łatwością włączysz w codzienną rutynę!

Jak dbać o mózg? 11 sposobów na brak koncentracji

Jak dbać o mózg? 11 sposobów na brak koncentracji 

Jak poprawić pamięć, zmniejszyć rozkojarzenie, brak koncentracji? By Twój mózg mógł działać na pełnych obrotach, potrzebuje trzech rzeczy: paliwa do pracy, odpowiedniego treningu i czasu na odpoczynek. Gdy zadbasz o te trzy aspekty i wyeliminujesz z życia to, co obniża aktywność mózgu, Twoje szare komórki będą pracować pełną parą! Zadbaj więc o zdrowie mózgu oraz poprawę jego pracy, a także znajdź metodę na brak koncentracji u dziecka. Jak to zrobić? Wypróbuj nasze podpowiedzi!

Jedz zdrowo

Tu nie ma taryfy ulgowej! Mózg potrzebuje do pracy mnóstwa paliwa, które trzeba dostarczyć mu, jedząc zgodnie z piramidą żywienia. Jej podstawą są warzywa. W Twoim menu muszą także znajdować się zdrowe tłuszcze, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (znajdziesz je np. w rybach). Uważaj za to na fast food! „Śmieciowe”, wysokoprzetworzone potrawy zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, które wraz z nadmiarem węglowodanów zaburzają przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu (więcej o szkodliwości wysokoprzetworzonej żywności przeczytasz na naszym blogu). Zdaniem australijskich naukowców już tydzień fast foodowej diety wystarczy, by niekorzystnie wpłynąć na część mózgu zwaną hipokampem, która odpowiada za naszą pamięć.

Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną

Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną

Nuuuda – wszyscy to polecają? Na nieszczęście dla fanów leniuchowania, badania potwierdzają, że gdy się ruszamy, w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe. A do tego u osób, które nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej, o 44% wzrasta ryzyko zachorowania na depresję (jeśli ćwiczysz 1-2 godziny tygodniowo spada ono aż o połowę). Aktywność fizyczna pomaga także w utrzymaniu w dobrym stanie funkcji poznawczych mózgu. Czujesz rozkojarzenie, brak koncentracji? Poćwicz!

Wysypiaj się

Jak poprawić pamięć? Idź spać! 7-9 godzin snu na dobę – tyle potrzebuje mózg dorosłego człowieka (w wieku 26-64 lat), by móc prawidłowo funkcjonować. Jeżeli regularnie niedosypiasz i śpisz mniej niż 6 godzin na dobę, ryzykujesz poważne konsekwencje zdrowotne – bóle głowy, zaburzenia wzroku i mowy, kłopoty z pamięcią. Ciągłe niewyspanie zwiększa także ryzyko choroby Alzheimera – brak snu zwiększa m.in. poziom beta-amyloidu (białka odpowiedzialnego za degenerację neuronów) w płynie mózgowo-rdzeniowym. Jeżeli masz kłopoty z zasypianiem, mogą pomóc Ci w tym olejki eteryczne na dobry sen oraz naturalne suplementy na sen, zawierające m.in. wyciąg z owsa, melatoninę, ekstrakt z kozłka lekarskiego

Jak dbać o mózg - zdaniem eksperta

Więcej o sposobach na odstresowanie przeczytasz w naszym artykule Jak przestać się stresować? 4 mało znane i bardzo skuteczne sposoby na uspokojenie.

Odstaw używki

Czujesz otumanienie, brak koncentracji? Ich powodem może być… nadmiar używek. Alkohol, papierosy i środki zmieniające świadomość to trójca odpowiedzialna za degeneracyjne procesy niszczące komórki mózgowe. 

Czytaj… kryminały

Jak dbać o mózg? Jedną z rad, jaką dla zachowania mózgu w dobrej kondycji daje neurobiolog i neuropsycholog prof. Elkhonon Goldberg w książce „Fitness mózgu”, jest czytanie skomplikowanych kryminałów o bogatej fabule, takich jak np. trylogia „Millennium” Stiega Larssona. W trakcie takiej lektury ćwiczysz pamięć, zapamiętując wszystkie wątki, a od tego „gimnastykujesz” korę przedczołową, usiłując przewidzieć zakończenie. 

Rozwiązuj łamigłówki

Rozkojarzenie, brak koncentracji… Jak się z nimi uporać? Rozwiązuj łamigłówki! Mózg lubi trudne zadania, a rozwiązywanie łamigłówek zmusza go do odkrywania nowych sposobów myślenia i ćwiczenia tzw. myślenia lateralnego, czyli kreatywnego, wskazującego nowe spojrzenie na sytuację i szukanie nowych rozwiązań. Świetnym treningiem postrzegania, pamięci, logiki i koordynacji jest także np. rozwiązywanie sudoku. Pomaga ono w ćwiczeniu pracy mózgu także najmłodszym. Dziecięca, ilustrowana wersja sudoku to remedium na brak koncentracji u dziecka!

Rozwiązuj łamigłówki

Ogranicz czas przed telewizorem

Znasz powiedzenie, że „telewizja ogłupia”? Cóż, jest w tym trochę prawdy. Jak wykazały badania, oglądanie telewizji zwiększa ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych. A co jest dobre na pamięć i koncentrację? Granie w gry i czytanie!

Słuchaj muzyki/graj na instrumencie

Jak wynika z badań, muzycy w wieku 60-83 lat (grający przynajmniej 10 lat na instrumencie) osiągają znacząco lepsze wyniki w testach na pamięć wzrokowo-przestrzenną niż osoby, które nigdy nie zajmowały się muzyką. Wiele badań potwierdziło, że zarówno słuchanie muzyki jak i nauka gry na instrumencie to świetne ćwiczenie dla mózgu.

Medytuj

Medytacja wiąże się z korzystnymi zmianami w podstawowych procesach psychicznych – wynika z badań. U osób regularnie ją praktykujących zanotowano polepszenie koncentracji uwagi i wyższą sprawność umysłową. 

Jak dbać o mózg - zdaniem eksperta

Jak poprawić pamięć? Tego warto spróbować! 

Co jest dobre na pamięć i koncentrację poza wyżej wymienionymi metodami? Można także zadbać o nie (i o zdrowie mózgu) stosując naturalne suplementy na mózg. Warte uwagi są zwłaszcza te zawierające ashwagandhę, żeń-szeń i miłorząb japoński – rośliny od wieków stosowane w ludowej medycynie Dalekiego Wschodu i mające udowodnione naukowo korzystne działanie na funkcjonowanie mózgu.

Jak poprawić pamięć? Tego warto spróbować!

Naukowcy potwierdzają, że podobnie pozytywnie na układ nerwowy i pracę mózgu wpływa także:

 • picie yerba mate – dzięki zawartym w niej witaminom B1 i B9, a także alkaloidom purynowym.
 • jedzenie orzechów włoskich – jak wynika z badań, po spożywaniu 50 g orzechów włoskich dziennie przez dwa tygodnie rezonans magnetyczny wykazuje zauważalny wzrost aktywności ośrodków mózgu odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji i uczenie się. 
 • jedzenie gorzkiej czekolady – dzięki polifenolom i flawanolom, które działają korzystnie m.in. na ukrwienie mózgu. Jak wynika z badań naukowców z włoskiego Uniwersytetu L’Aquila, regularne jedzenie gorzkiej czekolady polepsza zdolności poznawcze, koncentrację i pamięć. Dodatkowo, zwłaszcza u kobiet, kakao z czarnej czekolady pomogło w zmniejszeniu problemów z zasypianiem i innych dolegliwości związanych ze snem. Jak poprawić pamięć? Jedzenie czekolady to bardzo dobra odpowiedź na to pytanie!

Wiesz już, jak dbać o mózg – teraz pora wdrożyć w życie powyższe sposoby na brak koncentracji i rozkojarzenie. A jeśli chcesz kupić naturalną, zdrową żywność, która Ci w tym pomoże (a także suplementy na mózg i książki z łamigłówkami dla siebie i takie, które pomogą na brak koncentracji u dzieci) – zapraszamy na zakupy do Nabea! U nas zrobisz zakupy bez stresu – łatwo, szybko, przyjemnie i ekologicznie!

Jak poprawić pamięć? Tego warto spróbować!

 


 Bibliografia:

 1. Zdrowie.pap.pl: Jak dbać o mózg?
 2. Mazur K.: Fast food uszkadza mózg? Wystarczy tydzień takiej diety, by odczuć skutki. www.national-geographic.pl
 3. Suni E.: How much sleep do we really need? www.sleepfoundation.org
 4. Fiedorowicz A.: „Mózg każdego z nas może się zmienić”. Jak o niego dbać? www.focus.pl
 5. naukawpolsce.pl: Naukowcy tłumaczą, dlaczego medytacja korzystnie wpływa na psychikę
 6. Grygiel B.: Czekolada wzmacnia mózg. Nauka potwierdza! www.focus.pl
Pokaż więcej wpisów z Lipiec  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4319 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Bardzo dobrze wysyłki .
2024-06-11
Przesylka dobrze zabezpieczona, dosc szybko dostarczona, wszystko zgodne z opisem
pixel