​​Noworodek nie chce spać? Jak uśpić dziecko i zapewnić mu zdrowy sen

2022-03-17
​​Noworodek nie chce spać? Jak uśpić dziecko i zapewnić mu zdrowy sen

Nie śpisz nocami i jesteś nieprzytomna za dnia dlatego, że twój noworodek nie chce spać? Najwyższa pora wypróbować sprawdzone metody na to, jak uśpić maluszka! Sprawdź podpowiedzi mam i babć, które dla ciebie zebraliśmy.

Spis treści:

 1. Dlaczego noworodek nie chce spać?
 2. Jak uśpić noworodka? Sprawdzone sposoby mam i babć
 3. Dziecko nie chce spać w łóżeczku – co robić? 

 

Dlaczego noworodek nie chce spać?

Noworodki śpią około 16 godzin na dobę. Jeśli dopiero spodziewasz się dziecka, ta wiadomość może wydać ci się wspaniała – bo oznacza, że ty też będziesz mieć się kiedy wyspać. Niestety, potrzeby i rytmy biologiczne organizmu nowo narodzonego dziecka są zupełnie inne niż u dorosłego człowieka. Co to oznacza?

 • Noworodek śpi „aktywnie”

Blisko połowę czasu noworodek przesypia, będąc w tzw. śnie aktywnym, który jest odpowiednikiem snu REM (z ang. rapid eye movement – REM, faza snu z szybkimi ruchami gałek ocznych). Co to oznacza? Sen aktywny to sen płytki, z którego noworodka może wybudzić każdy głośniejszy dźwięk. W tej fazie snu budzi się łatwo i szybko. 

 • Noworodek ma 4-godzinny rytm snu

Dorośli śpią w rytmie okołodobowym – nasze organizmy zaadaptowały się do warunków 24-godzinnej doby, która jest wynikiem tego, że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Mówiąc w wielkim skrócie – gdy zapada zmrok, układ nerwowy i hormonalny dają nam znać, że pora spać. Gdy wschodzi słońce „budzą się”, budząc i nas. Problem w tym, że nie rodzimy się ze wbudowanym 24-godzinnym zegarem biologicznym. Organizm noworodka działa nie według rytmu okołodobowego, ale… 4-godzinnego. Co oznacza to w praktyce? Tyle, że zdrowy i niemający żadnych kłopotów noworodek może naturalnie wybudzać się ze snu co 2,5 godziny. Lub nawet częściej… 

 • Naturalność

Dlaczego twoje dziecko nie chce spać?

Dlaczego twoje dziecko nie chce spać?

Jakie inne – poza naturalnie krótkim rytmem snu – mogą być powody tego, że nowo narodzone dziecko nie chce spać?

 • Jest głodne

Po urodzeniu żołądek noworodka jest maleńki – zmieści się w nim porcja mleka wielkości wiśni. W ciągu pierwszych 10 dni życia objętość małego żołądka szybko się powiększa, ale nadal mieści tylko kilkadziesiąt mililitrów. Ile pije maluszek, możesz obliczyć, korzystając ze wzoru objętość mleka (ml) = 10 x (n-1). Za n podstaw liczbę dni życia noworodka. Tak małe ilości pokarmu szybko są trawione, co oznacza, że noworodek po prostu często jest głodny – nie może najeść się na zapas. Uwaga – mleko modyfikowane trawione jest wolniej niż mleko mamy. Dzieci karmione butelką mogą budzić się głodne co 3-4 godziny, a te pijące z piersi mogą dopominać się o pokarm już co 2 godziny. 

 • Ma pełną pieluchę

I przez to czuje dyskomfort. Gdy przewijasz dziecko w nocy, rób to przy lampce nocnej i po cichu – jeśli nie rozbudzisz noworodka, łatwiej będzie mu za chwilę zasnąć. 

 • Jest mu za gorąco/za zimno

W pokoju małego dziecka powinna panować temperatura 18-20 stopni Celsjusza. Za mało? Wcale nie – system termoregulacji organizmu u noworodków nie jest dojrzały i łatwo takiego maluszka przegrzać (lub wychłodzić). Zimne dłonie i stópki nie oznaczają, że dziecko marznie i potrzebuje dodatkowego okrycia. Temperaturę malucha sprawdzaj na jego karku – gdy jest spocony, maluchowi jest za gorąco. Zimny kark oznacza, że noworodek marznie. Jedno i drugie może go wybudzać. 

 • Coś mu dokucza

Gwałtowne przebudzenia, brzuszek napięty jak bębenek i podkurczone nóżki mogą oznaczać kolki. Popłakiwanie i marudzenie może być również spowodowane gorączką i początkami infekcji, u starszych niemowląt także ząbkowaniem. Inne powody wybudzania to m.in. zaparcia.

 • Czuje dyskomfort

Podwinięty róg pieluchy, „gryząca” metka albo materiał ubranka, który drapie skórę, przekręcone śpioszki, wgłębienie w materacyku – noworodek jest delikatny jak księżniczka na ziarnku grochu. Sprawdź ubranko, pieluchę, pościel – być może spokojny sen zaburza maluchowi jakaś drobna niewygoda.

 • Potrzebuje bliskości

Przez 9 miesięcy dziecko słyszało twój puls i nigdy nie było samo. Twoja bliskość daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jej brak może powodować niepokój, który może zaburzać sen dziecka.

 • Jest za głośno/za cicho

Jeden maluch będzie zdrowo spał, choć w pokoju dziecka będzie słychać, jak za ścianą sąsiedzi urządzają imprezę. Innego wybudzi nawet zamknięcie okna dwa pokoje dalej. To, czy twoje dziecko potrzebuje do snu bezwzględnej ciszy, zależy od wrażliwości jego układu nerwowego. Musisz więc obserwować malucha i reagować na jego potrzeby. Które – uwaga – mogą zmieniać się wraz z wiekiem. 

 • Jest przemęczone lub przebodźcowane

Układ nerwowy noworodka jest bardzo wrażliwy. Nadmiar bodźców w ciągu dnia (hałasy, nowe miejsca, duża liczba atrakcji lub osób) mogą pobudzić go tak, że dziecko nie może się samo wyciszyć. Podobnie pobudzająco może zadziałać silne przemęczenie.

​​Noworodek nie chce spać

Jak uśpić noworodka? Sprawdzone sposoby mam i babć

Każde dziecko jest inne. To, że syn twojej przyjaciółki zasypiał w 5 minut, a ty usypiasz swojego noworodka przez pół godziny i dłużej, nie świadczy o tym, że jesteś złą matką i nie umiesz zająć się swoją pociechą. Dzieci są różne – dokładnie tak, jak różni są dorośli. Jeden zasypia jeszcze w drodze na poduszkę, inny nie uśnie w niezaciemnionej sypialni, bez stoperów w uszach i nawilżacza powietrza. 

Jeśli dziecko jest śpiące, ale nie chce spać, to znaczy, że czegoś mu brakuje. Jedzenia, ciszy, przytulenia – metodą prób i błędów wcześniej czy później to odkryjesz. Dlatego, gdy szukasz rady, jak uśpić niemowlę, nie znajdziesz jednego uniwersalnego sposobu, który zadziała na każdego maluszka. Trzeba szukać i testować, co sprawdzi się najlepiej. Może twoja pociecha potrzebuje ssania piersi albo szwankuje zdrowie dziecka? 

Może do zaśnięcia potrzebne jest mu poczucie bezpieczeństwa, które da ciasne zawinięcie w kocyk? Jak „ululać” noworodka, jak uśpić niemowlę? Wypróbuj sprawdzone przez inne mamy i babcie podpowiedzi – zazwyczaj jedna z nich (albo kilka połączonych razem) w końcu uśpi dziecko. 

 • Włącz „biały szum”

„Biały szum” to jednostajny, monotonny dźwięk – szum suszarki, wentylatora, dźwięk padającego deszczu. Takie dźwięki naśladują odgłosy, jakie dziecko słyszało, rozwijając się w brzuchu mamy – tętno, szum krwi, odgłosy z jelit, itp. Możesz kupić przytulanki, generujące „biały szum”, albo puszczać nagrania z Youtube czy Spotify, dostępne są także „szumiące” aplikacje na telefon. Ale uwaga – jak pokazują badania, jeśli maluch ma słuchać szumu dłużej niż godzinę, nie powinien być narażony na dźwięki głośniejsze niż 50 dB (tak głośne dźwięki wydaje padający ze średnią intensywnością deszcz). Dlatego najlepiej umieść szumiące urządzenie z dala od głowy noworodka i ustaw je na możliwie niską głośność. 

 • Włóż dziecko do kołyski

To nie przypadek, że przez wieki noworodki spały w kołyskach. Podczas ciąży ich „pojazd”, czyli maminy brzuch, jest w ciągłym ruchu. Kołysanie przypomina więc maluchowi bezpieczne warunki z życia płodowego. 

 • Wypróbuj terenową jazdę wózkiem 

Niektóre maluchy potrzebują silniejszych bodźców – jednostajny ruch kołyski to dla nich za mało, usypia je dopiero silne bujanie, jakie odczuwają, gdy wózek jedzie po nierównej powierzchni (trawa, ścieżka w parku, nierówny chodnik).

 • Zawiń ściśle maluszka

To kolejny pomysł naśladujący warunki z życia płodowego, podczas którego dziecko jest ściśle „upakowane” w macicy i otoczone jej przylegającymi ścianami. Gdy mocno zawiniesz malucha w śpiworek i kocyk poczuje się bezpiecznie, jak wtedy gdy nosiłaś go w brzuchu. I szybciej uśnie.

W ofercie Nabea mamy piękne otulacze, pościele i poduszeczki ułatwiające zasypianie! ❤️ Zajrzyj! ⬇️

Jak uśpić noworodka? Sprawdzone sposoby mam i babć

 • Zapewnij mu swoją bliskość

Niemowlę nie chce spać? Twój maluch budzi się co godzina w nocy? Niektóre noworodki i niemowlęta tak bardzo potrzebują bliskości mamy, że nie potrafią spać same, a odłożone do łóżeczka od razu zaczynają płakać. 

Pomocą w takim wypadku może być chusta lub nosidło, dzięki któremu maluch będzie nieustannie czuł twoją bliskość. W chustach przywiązanych do ciała mamy spędzają całe dnie dzieci z kultur plemiennych, np. u rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej czy Afryki. Niemowlę nieustannie noszone w chuście czuje się bezpieczne, jest spokojne i zrelaksowane. 

 • Wypróbuj metodę „na chusteczkę”

Podobno ten trick usypia dziecko w minutę. Rozłóż czystą chusteczkę higieniczną i wachluj nią nad buzią malucha tak, by krawędzie chusteczki leciutko dotykały powiek maluszka. To będzie skłaniać go do zamykania oczu. Powtarzanie tej czynności zmęczy go i zaśnie. Podobnie działa delikatne głaskanie noworodka po nasadzie nosa, pomiędzy oczami. 

 • Balansuj z dzieckiem na piłce

Jeśli masz dużą dmuchaną piłkę do siedzenia, wypróbuj usypianie dziecka, gdy na niej powoli siadasz i unosisz się. Na niektóre dzieci kojąco działa ruch opadająco-wznoszący – opadanie na piłce i wznoszenie się na niej. 

Dziecko nie chce spać w łóżeczku – co robić?

Dziecko nie chce spać w łóżeczku – co robić?

To, że noworodek płacze odłożony do łóżeczka nie jest niczym dziwnym – całe swoje dotychczasowe życie spędził w bezpośredniej bliskości z mamą, więc fizyczne oddzielenie od niej oznacza dla niego utratę poczucia bezpieczeństwa. Do tego noworodki, które śpią w dużym łóżku z rodzicami, rzadziej się budzą, są bardziej wypoczęte i zrelaksowane, mniej marudzą i płaczą. Do tego łatwiej je w nocy karmić – warto więc rozważyć – przynajmniej na początku rodzicielstwa – wspólne spanie. 

Pamiętaj, że jedną z przyczyn, która powoduje, że maluch jest w nocy niespokojny i nie chce spać, mogą być także dolegliwości związane z odparzoną pupą. Sprawdź, jak pielęgnować wrażliwą skórę malucha i zadbaj o to, by nic nie zakłócało nocnego odpoczynku twojego maluszka. 


 

Bibliografia:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70378,fizjologia-snu
 2. https://dietetycy.org.pl/schemat-zywienia-dziecka-1-roku-zycia/
 3. Bremmer P. et al., Noise and the premature infant: physiological effects and practice implications. J. Obstet. Gynecol. Neonatal. Nurs., 2003, 32 (4); 447-454.
 4. Chang E. F , Merzenich M. M.: Environmental noise retards auditory cortical development. Science, 2003, 300 (5618); 498-502.
 5. Committee on Environmental Health, Noise: A Hazard for the Fetus and Newborn. Pediatrics, 1997, 100, (4); 724-727.
 6. Liedloff J.: W głębi kontinuum, Wyd. Mamania. Warszawa 2010.
Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022

 FREEON Elektroniczna niania z wideo Aria
-5%

FREEON Elektroniczna niania z wideo Aria

579,00 zł 550,00 zł pkt.Najniższa cena: 579,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Bardzo szybka obsługa
2024-05-21
Kupuję regularnie i polecam!
pixelpixelpixelpixel