Uczulenie na podpaski? Zobacz, czym je zastąpić! TOP 10 eko produktów na okres

2022-04-26
Uczulenie na podpaski? Zobacz, czym je zastąpić! TOP 10 eko produktów na okres

Menstruacja sama w sobie jest trudnym momentem w kobiecej codzienności. Jeśli w dodatku masz uczulenie na podpaski, może stać się prawdziwym koszmarem! Na szczęście na rynku dostępne jest już wiele alternatyw – ekologicznych i bezpiecznych środków higieny na czas okresu. Wybraliśmy dla ciebie te najlepsze!

 

Spis treści:

 1. Uczulenie na podpaski? Nie jesteś na nie skazana!
 2. Czym zastąpić podpaski „drogeryjne”?
 3. Poznaj TOP 10 „okresowych” produktów less waste

 

Uczulenie na podpaski? Nie jesteś na nie skazana!

Alergia na podpaski – czy to w ogóle możliwe? Niestety tak i dotyczy coraz większej liczby kobiet. Jeśli w trakcie menstruacji odczuwasz uporczywe swędzenie okolic intymnych, to wcale nie musi być infekcja. Być może winowajcami są środki higieny osobistej, których używasz – podpaski lub tampony, które wywołują reakcję alergiczną. Jak wygląda uczulenie na podpaski? 

Zazwyczaj charakteryzuje się uporczywym świądem. Miejsca intymne mogą również być opuchnięte i zaczerwienione. Inne objawy alergii? Wysypka i/lub nieprzyjemne wrażenie ściągnięcie skóry na wzgórku łonowym i wargach sromowych. 

Co powoduje uczulenie miejsc intymnych? 

Mówiąc najprościej – szkodliwe substancje, które znajdują się w konwencjonalnych podpaskach i tamponach, na przykład:

 • chlor – w środkach higieny osobistej stosowany jako wybielacz;
 • dioksyny – uznawane za rakotwórcze substancje, które powstają w procesie wybielania materiałów używanych do produkcji tamponów i podpasek;
 • pochodne ropy naftowej i silikony – stosowane w celu zwiększenia chłonności podpasek i tamponów;
 • pestycydy i herbicydy – środki chemiczne stosowane w procesie uprawy bawełny; która następnie zostaje użyta do produkcji środków higieny intymnej;
 • perfumy/barwniki – mogą działać alergizująco.

Pamiętaj, że podpaski i tampony mają kontakt nie tylko z twoją skórą, ale także niezwykle wrażliwymi i chłonnymi błonami śluzowymi miejsc intymnych. Produkt, który nie uczuliłby cię przy kontakcie ze skórą, może być czynnikiem wywołującym alergię ze względu na wrażliwość błon śluzowych.

Konwencjonalne, drogeryjne podpaski i tampony mogą:

 •  podrażniać i przesuszać błony śluzowe miejsc intymnych;
 •  wywoływać reakcję alergiczną;
 •  sprzyjać powstawaniu infekcji intymnych;
 • niekorzystnie wpływać na florę bakteryjną miejsc intymnych.

Jak dbać o higienę intymną, gdy masz skłonność do podrażnień? - koniecznie sprawdź na naszym blogu!

Alergia na podpaski – czy to w ogóle możliwe? Niestety tak i dotyczy coraz większej liczby kobiet.

Czym zastąpić podpaski „drogeryjne”?

Alternatywą dla konwencjonalnych podpasek i tamponów mogą być naturalne, ekologiczne środki higieny osobistej. Do ich produkcji używa się m.in. certyfikowanej bawełny organicznej, celulozy roślinnej, biodegradowalnych polimerów ze skrobi kukurydzianej, włókien bambusa.

Ekologiczne podpaski i tampony:

 • nie mają w składzie: dioksyn, pestycydów GMO, alergenów i barwników, chloru;
 • do ich produkcji nie użyto syntetycznych barwników i substancji zapachowych;
 • nie zawierają syntetycznych pochłaniaczy wilgoci
 • są biodegradowalne (wiele z nich nadaje się do utylizacji w kompostowniku).

Jeśli żyjesz eko, ostatni punkt może być dla ciebie szczególnie ważny. Ilość szkodliwych dla środowiska śmieci, jaką wytwarza kobieta używająca przez całe życie konwencjonalnych środków higieny jest porażająca – szacuje się, że to od 11 do 16 tysięcy podpasek i tamponów (czyli ok. 130 kg śmieci!). Jednorazowe, konwencjonalne podpaski wytworzone m.in. z włókien syntetycznych rozkładają się nawet 300 lat, a do tego uwalniają do środowiska cząstki zanieczyszczającego je mikroplastiku i szkodliwe substancje. Co więc warto używać zamiast nich?

 Jak wygląda uczulenie na podpaski? Zazwyczaj charakteryzuje się uporczywym świądem.

Poznaj TOP 10 „okresowych” produktów less waste

By ułatwić ci nawigację wśród ekologicznych środków higieny przeznaczonych na czas menstruacji, wybraliśmy nasz TOP 10 najlepszych eko produktów. Jedno i wielorazowe, less i zerowaste – wszystkie ekologiczne i gwarantujące, że uczulenie w miejscu intymnym stanie się tylko przykrym wspomnieniem!

Kubeczek menstruacyjny

Wielorazowe kubeczki menstruacyjne to rozwiązanie w duchu less waste – jeden kubeczek wystarcza na parę lat użytkowania, więc dzięki niemu oszczędzasz planecie kilku kilogramów śmieci. 

1. Kubeczek menstruacyjny Perfect Cup

Wyprodukowany z najwyższej jakości silikonu medycznego Silpuran – używając go nie ryzykujesz, że będziesz cierpieć na uczulenie w miejscu intymnym. Nie zawiera plastiku, lateksu, chemii, ani drażniących substancji. Zapewnia ciągłą ochronę nawet do 12 godzin bez konieczności jego opróżniania.

2. Kubeczek menstruacyjny Me Luna

Wyprodukowany z termoplastycznego elastomeru (TPE), który używany jest do produkcji akcesoriów medycznych. Dzięki pętelce (uchwytowi) łatwo go właściwie umieścić w pochwie i następnie wysunąć. Nie zawiera: substancji zmiękczających, wybielaczy, żeli absorbujących, silikonu, lateksu, białek, ftalanów, alkilofenoli, PCV, BPA. 

 

3. Zestaw kubeczków menstruacyjnych Feel Secure Satisfyer

Zestaw kubeczków w dwóch pojemnościach – 15 i 20 ml. Możesz wybrać właściwy kubeczek w zależności od obfitości menstruacji. Kubeczki wykonane z bezpiecznego w użytkowaniu silikonu medycznego, nie wpływają na pH narządów intymnych. Możesz nosić je do 12 godzin i łatwo wysuniesz dzięki poręcznemu pierścieniowi na spodzie kubeczka.

Podpaski/wkładki wielorazowe

Kolejny produkt less waste, zdobywający coraz więcej wielbicielek. W ich produkcji nie stosuje się wybielaczy i substancji drażniących, przepuszczają powietrze, nie powodując odparzeń i zmniejszając ryzyko infekcji. Alergia na podpaski? Nie, jeśli używasz tych wielorazowych!

4. Wielorazowa podpaska Loffme

Dostępna w dwóch rozmiarach (na obfite i słabe krwawienie), cienka i wygodna. Zapięcie na rzepy powoduje, że podpaska zawsze zostaje na swoim miejscu. Odpowiednia dla skóry szczególnie wrażliwej, alergicznej i atopowej (certyfikat ECARF) i wyprodukowana lokalnie, z materiałów wolnych od szkodliwych substancji chemicznych (certyfikat OEKO-TEX standard 100).

5. Podpaska wielokrotnego użytku Selenacare

Świetnie sprawdza się przy lekkim i umiarkowanym krwawieniu (pochłania do 25 ml krwi). Higienę i świeżość podpaski zapewnia użycie chlorku srebra – w tkaninach użytych do wyprodukowania podpaski zastosowano technologię zabezpieczającą przed drobnoustrojami (SILVERPLUS®/RUDOLF GROUP). 

6. Wielorazowa wkładka higieniczna Antybacterial Loffme

Barierowa struktura materiału uniemożliwia rozwój grzybów i bakterii, dzięki czemu wkładka nie wydziela nieprzyjemnego zapachu nawet po wielu godzinach noszenia. Idealna gdy uprawiasz sport, lub zmagasz się z alergiami intymnymi. Wegańska, odpowiednia dla skóry wrażliwej, alergicznej i atopowej (certyfikat ECARF).

Tampony ekologiczne

Nie zawierają chloru ani plastiku, nie powodują podrażnień – są wyprodukowane z organicznej, certyfikowanej bawełny. Nie wpływają niekorzystnie na mikroflorę intymną i nie powodują wysuszenia śluzówki pochwy. Są biodegradowalne i w procesie rozpadu nie uwalniają do środowiska szkodliwych substancji.

7. 100% BIO Tampony Vuokkoset

Bezpieczne nawet dla kobiet mających bardzo wrażliwą skórę okolic intymnych. Nie zawierają wiskozy, plastiku, chloru ani formaldehydów. Bezzapachowe i nie barwione, można je utylizować w kompostowniku. Polecane w przypadku bardzo obfitej menstruacji. Testowane pod opieką dermatologów i ginekologów – idealne, gdy masz skłonność do podrażnień. 

8. Tampony z bawełny organicznej Masmi

Wyprodukowane ze 100% certyfikowanej bawełny organicznej, hypoalergiczne i zapewniające długotrwałą ochronę. Testowane klinicznie, mają 4 certyfikaty: GOTS, FSC, VEGAN i COTTON NATURAL. Zalecane także dla kobiet ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień – zmniejszają ryzyko ich powstania. 

9. Tampony z aplikatorem Ginger Organic

Wykonane z certyfikowanej, organicznej bawełny – bez pestycydów, chloru, GMO, perfum i barwników. Wybielane nie chlorem, jak tampony konwencjonalne, ale podczas bezpiecznego procesu z użyciem nadtlenku wodoru (wody utlenionej). Otrzymały aż 5 certyfikatów: Ecocert Organic Cosmos, Allergy Certified, Nordic Ecolabel , GOTS, FSC.

Bielizna menstruacyjna

Nowość mogąca zmienić przyszłość środków higieny osobistej na czas menstruacji. Majtki menstruacyjne nie wymagają używania podpasek i tamponów – zawierają wkładkę chłonącą krew. Wygodne, bezpieczne i less waste!

10. Bielizna menstruacyjna Classic Selenacare

Wykonane z oddychającej tkaniny, pochłaniają wilgoć i zapobiegają przeciekaniu. Zapewniają ochronę antybakteryjną dzięki chlorkowi srebra i technologii zabezpieczającej przed drobnoustrojami (SILVERPLUS®/RUDOLF GROUP). Zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Wygodne w noszeniu tak jak twoja codzienna bielizna!

Jak widać na pytanie „Czym zastąpić podpaski?” ekologicznych i bezpiecznych odpowiedzi jest mnóstwo! Wielorazowe podpaski, ekologiczne tampony, kubeczki lub bielizna menstruacyjna to produkty, które możesz bezpiecznie stosować nawet, gdy masz skłonność do uczuleń miejsc intymnych. Gdzie się możesz w nie zaopatrzyć? Zapraszamy na „menstruacyjne” zakupy less waste do Nabea!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4170 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-23
Niezwykle sprawna przesyłka.
2024-02-15
Szybko, sprawnie, bez zastrzeżeń
pixelpixelpixelpixel