Jak dbać o higienę intymną, gdy masz skłonność do podrażnień?

2020-12-23
Jak dbać o higienę intymną, gdy masz skłonność do podrażnień?

Miejsca intymne to okolice, w których wyjątkowo łatwo zaburzyć naturalne pH i zdrową florę bakteryjną – choćby poprzez podmywanie się zwykłym mydłem. Jak dbać o higienę intymną i czym myć miejsca intymne? Sprawdź! 

Spis treści:

  1. Higiena intymna, czyli jak dbać o florę bakteryjną i pH
  2. Jak dbać o higienę intymną? 12 rad, które musi znać każda kobieta
  3. Czym myć okolice intymne? 

 

Higiena intymna, czyli jak dbać o florę bakteryjną i pH

Flora bakteryjna pochwy u kobiet w okresie rozrodczym składa się w większości z pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus). Z biegiem lat ilość pałeczek kwasu mlekowego zmniejsza się i w okresie przekwitania flora bakteryjna przypomina tę, która jest u dziewczynek przed pierwszą miesiączką. [1]

Bakterie z rodziny Lactobacillus są bardzo ważne dla zdrowia intymnego: chronią środowisko pochwy przed namnażaniem się szkodliwych bakterii i grzybów oraz przyleganiu ich do ścianek pochwy. Wytwarzają one w tym celu kwas mlekowy i nadtlenek wodoru. Kwas pozwala utrzymać w pochwie odpowiedni odczyn pH, dzięki któremu flora bakteryjna pozostaje w równowadze (nie powstają infekcje, zakażenia i podrażnienia). Nadtlenek wodoru zaś pomaga niszczyć szkodliwe drobnoustroje [2].

Zaburzyć równowagę flory bakteryjnej może sporo czynników, w tym takie, które ciężko o to podejrzewać. Należą do nich:

  • przewlekły stres, 
  • zmęczenie, 
  • antybiotykoterapia,
  • nadmiar cukru w diecie,
  • cukrzyca,
  • bielizna z syntetycznych tkanin, 
  • za ciasne spodnie,
  • urazy mechaniczne (np. otarcia podczas stosunku lub uszkodzenie tkanki podczas porodu),
  • suchość pochwy,
  • zmiany hormonalne,
  • stosowanie nieodpowiednich środków do mycia okolic intymnych (zwykłego mydła, żelu pod prysznic lub płynu do kąpieli),
  • stosowanie kosmetyków do higieny intymnej z drażniącymi składnikami (np. SLS i SLeS). [3]

Odpowiednia higiena pozwoli zapobiec m.in. powstawaniu infekcji, która objawia się m.in. uporczywym świądem, upławami, obrzękiem i zaczerwienieniem wrażliwych okolic. Jak dbać o higienę intymną w prawidłowy sposób (w tym podczas miesiączki) i czym myć miejsca intymne? Co powinien zawierać płyn do higieny intymnej? Czy używać podczas miesiączki standardowych wkładek i podpasek? A może lepsza będzie ekologiczna alternatywa? Poznaj podstawowe zasady, które pozwolą Ci zadbać o higienę “tych” miejsc. 

 

Jak dbać o higienę intymną? 12 rad, które musi znać każda kobieta

Przeciętnie kobieta zużywa około 11 tysięcy podpasek i tamponów w swoim życiu – czyli mniej więcej 130 kg środków higienicznych. Do ich produkcji stosowane są często tony chemikaliów – lekarze ostrzegają, że wiele produktów używanych przez kobiety podczas menstruacji może być obciążeniem dla zdrowia i powodować np. podrażnienia, choćby ze względu na szkodliwy dla skóry chlor stosowany do bielenia podpasek i tamponów

W procesie bielenia wytwarzają się także toksyczne dioksyny, które podejrzewa się o niekorzystny wpływ na kobiecy układ rozrodczy. Pamiętaj, że podpaski i tampony mają kontakt z Twoimi błonami śluzowymi, które są niezwykle chłonne – przez nie dociera do organizmu dużo więcej substancji niż poprzez skórę. 

Ekolodzy zaś zwracają uwagę, że setki tysięcy ton zużytych tamponów i podpasek to także zagrożenie dla środowiska naturalnego (np. nieprzemakalna, dolna część większości podpasek wyprodukowana jest z polietylenu lub polipropylenu – rodzajów plastiku, które rozkładają się ok. 300 lat! I przez ten cały czas uwalniają do środowiska szkodliwe substancje. Jak dbać o higienę intymną podczas miesiączki i między kolejnymi krwawieniami? 

Ekologiczne podpaski i tampony 

Najlepszym wyborem będzie zaopatrywanie się w środki higieny wyprodukowane w ekologiczny sposób – z poszanowaniem środowiska naturalnego i w trosce o Twoje zdrowie. Na szczęście rynek „menstruacyjny” od kilku lat przeżywa prawdziwy boom i możesz wybrać co tylko chcesz – tampony, podpaski – jedno lub wielorazowe, a także kubeczki menstruacyjne i całą gamę kosmetyków naturalnych przeznaczonych do higieny intymnej.

Jak dbać o higienę intymną?

Jeśli i Ty zmagasz się z takimi problemami, rozwiązaniem może być zakup ekologicznych podpasek wytwarzanych z organicznej bawełny (nie poddawanej bieleniu chlorem), które nie zawierają syntetycznych dodatków. Warto szukać tych mających certyfikaty (np. GOTS, ECOCERT, COSMEBIO, BDIH, SOIL ASSOCIATION, AIAB, ICEA, Nordic ecolabel, Ecolabel) przyznawane surowcom bądź wyrobom z surowców wyłącznie naturalnych.

Polietylen czy polipropylen w ekologicznych podpaskach zastępowane są w nich biopolimerami naturalnego pochodzenia, produkowanych np. ze skrobi kukurydzianej – powstaje z nich zarówno „nieprzemakalny” spód podpaski, jak i jej owijka. Na rynku dostępne są także tampony z bawełny organicznej – w całości biodegradowalne.

Alternatywa zero waste dla jednorazowych środków

Jeśli Twoje krwawienia nie są zbyt obfite i chcesz jeszcze solidniej zadbać o bycie ekologiczną także w czasie okresu, dobrym rozwiązaniem może być zaopatrzenie się w artykuły wielorazowego użytku – podpaski, tampony i wkładki bądź kubeczek menstruacyjny.

Wielorazowe podpaski wykonane są z miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów, są bezzapachowe (nie zawierają żeli absorpcyjnych ani dezodorantów). Najczęściej warstwa podpaski bezpośrednio dotykająca ciała jest wykonana z bawełny organicznej lub delikatnych włókien bambusowych, podobnie jak wewnętrzna warstwa chłonna. Spód podpaski stanowi „oddychający” i nieprzemakalny materiał z membraną – np. PUL lub dzianina frotte pokryta powłoką poliuretanową. Podpaski mają zatrzaski na skrzydełkach, którymi mocuje się je na bieliźnie. 

Odpowiednio prane (w pralce, najczęściej producenci zalecają pranie w temperaturze od 40°C do 60°C, bez wybielaczy i płynów zapachowych ) i suszone podpaski wielorazowe mają trwałość nawet do 5 lat. Szukaj tych z certyfikatem np. popularnym Oeko-Tex Standard 100 – oznaczone nim produkty włókiennicze nie zawierają szkodliwych lub potencjalnie szkodliwych substancji.

Tampony wielorazowe wytwarzane są najczęściej z gąbek (roślin bytujących m.in. na dnie Morza Śródziemnego) bądź z włókien bambusowych. Można je samodzielnie przycinać, by indywidualnie dopasować najwygodniejszy dla siebie kształt. Pierze się je podobnie jak wielorazowe podpaski.

Kubeczek menstruacyjny to rodzaj zamkniętego lejka wytwarzanego z medycznego silikonu, który umieszcza się w pochwie. Kubeczek przy zakładaniu należy zwinąć, rozwija się w ciele – szczelnie wypełnia ujście pochwy, nie przesuwa się i zapewnia ochronę do 12 godzin. Po usunięciu i opróżnieniu należy wypłukać kubeczek w bieżącej wodzie i założyć ponownie. Po zakończeniu krwawienia należy go zdezynfekować (wygotować we wrzątku).

Zmiana podpasek lub tamponów

Zmieniaj środki higieniczne regularnie – co 3-5 godzin. Podczas zmiany przemywaj miejsca intymne nawilżaną chusteczką. 

Regularne mycie bez nadgorliwości

Nie powinnaś przemywać okolic intymnych częściej niż dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Latem i podczas okresu możesz to robić częściej. Nie stosuj zbyt często długich i gorących kąpieli – mogą one naruszać barierę ochronną. Najwygodniejszą formą mycia poza domem będą chusteczki do higieny intymnej, często z kwasem mlekowym i kojącym podrażnienia ekstraktem z aloesu. 

ABC pojedynczego mycia: jak i czym myć okolice intymne? 

Nie używaj do tego myjki i gąbki. Są one siedliskiem bakterii, które nie powinny zasiedlać miejsc intymnych. Najlepsza będzie dłoń. Przemywaj się w kierunku od pochwy do odbytu. W ten sposób bakterie kałowe nie przeniosą się do strefy intymnej. Po myciu wycieraj się osobnym bawełnianym ręcznikiem.

Odpowiednie ubranie i bielizna

Majtki powinny być wygodne, dość luźne i wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, najlepiej bawełny. Ta sama zasada dotyczy spodni, w tym dżinsów i szortów. Majtki obcisłe, w tym stringi i modele uszyte z tkanin syntetycznych mogą przyczyniać się do powstawania podrażnień. 

Środki na podrażnienia miejsc intymnych

Sudocrem jest jednym z nich. Jeśli masz skłonności do podrażnień, zadbaj o to, by w Twojej łazience znalazł się krem lub balsam, który je złagodzi. Sudocrem na podrażnienia miejsc intymnych zawiera tlenek cynku, który pomaga koić podrażnienia i otarcia, w tym również te po depilacji. Ma też właściwości antybakteryjne i antyseptyczne [4]. Możesz używać też innych kosmetyków, w tym płynów z ekstraktem z kory dębu, szałwii, aceroli i winogron, które działają przeciwzapalnie. Przydadzą Ci się też maści bez recepty z dodatkiem łagodzącego pantenolu lub alantoiny. 

Depilacja i inne zabiegi

Przy nawracających infekcjach intymnych unikaj sauny, jacuzzi, basenu i solarium. W takich miejscach ryzyko zakażenia rośnie. Podrażnienie stref intymnych może też wywołać zbyt częsta i głęboka depilacja bikini. Unikaj zabiegu irygacji (przepłukiwania) pochwy, który wyjaławia jej wnętrze.

Profilaktyka

W ramach profilaktyki, zwłaszcza przy częstych infekcjach, stosuj doustnie probiotyki, które wzmacniają i wzbogacają barierę bakteryjną o korzystne dla zdrowia drobnoustroje. 

Dieta

Niektóre produkty, w tym cukier, mogą zaburzać równowagę flory bakteryjnej w pochwie (i nie tylko). Chcesz wesprzeć florę bakteryjną? Jedz dużo kiszonek i przetworów mlecznych. Zawierają one szczepy bakterii kwasu mlekowego, ważnego nie tylko dla flory bakteryjnej pochwy, ale i jelit. Więcej o tym, jak dbać o jelita, dowiesz się na naszym blogu w tekście “Domowe sposoby na niestrawność, czyli jak dbać o florę bakteryjną jelit”. Polecamy!

Higiena w miejscu publicznym

Myj ręce zarówno przed jak i po skorzystaniu z toalety. Nigdy nie siadaj na desce – korzystaj ze specjalnych nakładek lub kucaj nad toaletą. Unikaj kolorowego i pachnącego papieru toaletowego. Po załatwieniu potrzeby przemyj miejsca intymne własnymi, nawilżanymi chusteczkami (noś je ze sobą). Chusteczkę owiń w papier i wrzuć do kosza na śmieci (nie do toalety). 

Higiena po stosunku

Przed i po współżyciu oddaj mocz i umyj okolice intymne. Oddanie moczu pozwala szybko wypłukać cewkę moczową i pozbyć się wstępnie z miejsc intymnych patogenów, które prowadzą do zapaleń i infekcji [5].

Czym myć okolice intymne? 

Stosować płyn do higieny intymnej czy używać do tego innych środków? Ginekolodzy od lat ostrzegają, że używanie perfumowanych dezodorantów, środków myjących a także „pachnących świeżością” podpasek może powodować podrażnienia delikatnej skóry i błon śluzowych okolic intymnych. Strefy intymne to okolice szczególnie wrażliwe i wymagające.

Czym myć okolice intymne? Do pielęgnacji wybieraj płyny, żele pianki i mydła które nie tylko delikatnie myją, ale także ochraniają wrażliwą florę bakteryjną i przywracają właściwe pH skóry. Organiczne kosmetyki intymne nie zawierają w składzie parabenów, SLS ani sztucznych składników (w tym barwników i kompozycji zapachowych), co minimalizuje ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych. 

Ważne, by takie kosmetyki w składzie miały ważny dla utrzymania równowagi flory bakteryjnej kwas mlekowy, kwas askorbinowy, regenerujący laktobionowy oraz przeciwzapalne, łagodzące i antyseptyczne wyciągi: z nagietka, kory dębu, bławatka, lukrecji czy żurawiny. Płyn lub inny środek do mycia powinien mieć odpowiedni, fizjologiczny odczyn (najczęściej jest on na poziomie 3,8 – 5,5). 

Wiesz już, jak dbać o higienę intymną, zarówno od zewnątrz, za pomocą bezpiecznych, łagodnych płynów, pianek czy żeli, jak i od środka. W tym pomoże Ci odpowiednia dieta i probiotyki, które wzmocnią florę bakteryjną całego Twojego organizmu, w tym miejsc intymnych. Zapoznaj się z ekologicznymi podpaskami, kosmetykami do higieny intymnej i suplementami w naszym sklepie i zrób zakupy. Dbaj na bieżąco o zdrowie swoich wrażliwych okolic. 


 

Bibliografia:

[1] Majewska A., Mikroflora fizjologiczna pochwy Zakażenia w ginekologii i położnictwie [w:] Mikrobiologia.wum.edu.pl, https://mikrobiologia.wum.edu.pl/system/files/pol_w_2017.pdf?msclkid=b2a0ef69af7611ecbfc1e019b960aafa

[2], [3] https://onkolmed.pl/zmiany-we-florze-bakteryjnej-pochwy?msclkid=06f987a7af7711ec9cec9f9cd2d9ad89

[4] Sudocrem Expert na podrażnienia skóry, po depilacji i goleniu – Sudocrem (sudocrempolska.pl)

[5] https://dimedic.eu/pl/wiedza/higiena-intymna-kobiet-jaka-jest-prawidlowa-jakie-zele-plyny-i-kremy-sa-najlepsze?msclkid=03144d24b01c11ec8ba4e9fc4e397513

Pokaż więcej wpisów z Grudzień  2020

PROMOCJA
24h
 Sylveco − Łagodny żel do higieny intymnej − 300ml
Sylveco

Sylveco − Łagodny żel do higieny intymnej − 300ml

19,49 zł
pkt.
19,49 zł - najniższa cena
22,99 zł - cena regularna
PROMOCJA
24h
 Vianek, Nawilżający żel do higieny intymnej, 300 ml
VIANEK

Vianek, Nawilżający żel do higieny intymnej, 300 ml

17,99 zł
pkt.
19,99 zł(-10%) - najniższa cena
19,99 zł(-10%) - cena regularna
24h
 Śnieżny Lotos − Wkładki higieniczne − 2 szt.
Śnieżny Lotos

Śnieżny Lotos − Wkładki higieniczne − 2 szt.

20,10 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4545 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-21
Szybka i prawidłowa dostawa.
2024-12-20
Piołun,bardzo przydatne zioło,właściwości zołciopedne,przeciwzapalne,bakteriobójcze,rozkurczowe,może być stosowany jako środek przeciwpasozytniczy,na schorzenia układu pokarmowego jak zgaga,niestrawnosc,wzdęcia,brak apetytu.
pixel