Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Natychmiastowa ulga!

2022-06-23
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Natychmiastowa ulga!

Za długo siedziałaś na słońcu i teraz silnie zaczerwieniona skóra piecze Cię i pali? Spokojnie, z pomocą przyjdą Ci domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Kiedy warto je stosować i co będzie potrzebne do złagodzenia dolegliwości? Już wyjaśniamy!

 

Spis treści:

  1. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – kiedy można ich użyć?
  2. Domowe sposoby na oparzenie słoneczne: 10 rzeczy, które przynoszą ulgę
  3. Jak złagodzić oparzenia słoneczne? Te produkty warto mieć! 

 

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – kiedy można ich użyć?

Opalanie nie tylko poprawia wygląd, ale i polepsza humor – podczas kąpieli słonecznych zwiększa się w naszych organizmach produkcja „szczęściodajnej” serotoniny. Jeśli jednak będziesz prażyć się na słońcu zbyt długo, dobry nastrój pryśnie, a zastąpią go ból i pieczenie, które nieuchronnie towarzyszą oparzeniom słonecznym. Jak opalać się bezpiecznie i unikać oparzeń?

5 zasad zdrowego opalania

1. Nie opalaj się, gdy słońce operuje najmocniej

Czyli nie wychodź na słońce pomiędzy 11:00 i 15:00. Wtedy promieniowanie UV jest najsilniejsze i najłatwiej o oparzenia. 

2. Zawsze używaj kosmetyków z filtrami UV

Stosuj je nie tylko na plaży, ale także w mieście. Do wyboru masz mnóstwo kremów, olejków i balsamów z filtrami UV – chemicznymi lub mineralnymi. Które z nich będą lepsze dla twojej skóry? Przeczytaj w naszym artykule o tym, czy filtry chemiczne i mineralne chronią tak samo. Stosuj filtry z faktorem SPF co najmniej 15, 20 lub 25, które zapewniają średnią ochronę. 

Zawsze używaj kosmetyków z filtrami UV

3. Ponawiaj aplikację filtrów UV

Kosmetyki do opalania nakładaj co najmniej kwadrans przed wyjściem na słońce i ponawiaj ich aplikację co 3-4 godziny (a także po każdej kąpieli w morzu czy basenie).

4. Nie opalaj się non stop

Rób przerwy w opalaniu i schodź ze słońca, żeby schłodzić się w cieniu. Nawet mimo nałożenia kosmetyków z filtrami do skóry i tak dociera promieniowanie UV, daj jej od niego odpocząć. Leżenie kilka godzin plackiem w upale to także większe ryzyko udaru cieplnego!

5. Regeneruj skórę po opalaniu

Stosuj kojące żele i balsamy, które pomogą skórze zregenerować się po przyjęciu dużej dawki promieniowania UV. Wypróbuj zwłaszcza te z aloesem, wyciągiem z nagietka i olejem jojoba. Więcej o tym, jak opalać się szybko, bezpiecznie i naturalnie przeczytasz na naszym blogu.

Oparzenia słoneczne – jak złagodzić, kiedy się już pojawią?

Jeżeli zapomnisz o zasadach bezpiecznego opalania, czeka cię kara – słońce poparzy Ci skórę. Jeśli masz jasną karnację, wystarczy nawet kwadrans przebywania na silnym słońcu bez ochrony, by doznać poparzeń! Jakie są ich objawy?

  • Oparzenie słoneczne – objawy oparzenia I stopnia

Oparzenie słoneczne I stopnia charakteryzuje się silnym zaczerwienieniem skóry, która zaczyna piec i/lub boleć, a po jakimś czasie złuszcza się z niej naskórek. Zazwyczaj dolegliwości trwają ok. 2-3 dni. Oparzenie słoneczne I stopnia to uszkodzenie skóry (głównie naskórka) nadmiarem promieniowania UV. Gdy skóra zaczyna piec, najlepiej schować się w cień i schłodzić ją chłodnym prysznicem lub zimnym okładem (warto tak potraktować zwłaszcza oparzenia słoneczne twarzy). Najszybciej pojawiają się oparzenia słoneczne u dziecka – skóra malucha jest cienka, a naskórek jest bardziej przepuszczalny, do tego dzieci mają w skórze mniej melaniny (barwnika ochronnego skóry). Wszystko to sprawia, że oparzenia słoneczne u dziecka mogą pojawić się po nawet krótkiej ekspozycji niezabezpieczonej filtrami skóry na słońce. Jak złagodzić oparzenia słoneczne I stopnia? Tu przydadzą się domowe sposoby na oparzenia słoneczne, wspomniane wyżej zimne okłady, także np. kompresy z kefiru. 

Oparzenia słoneczne – jak złagodzić, kiedy się już pojawią?

  • Oparzenie słoneczne – objawy oparzenia II stopnia

Oparzenie słoneczne II stopnia to już poważny problem – w jego przebiegu dochodzi do oparzenia nie tylko naskórka, ale i skóry właściwej. Oparzenie słoneczne II stopnia objawia się pęcherzami na skórze – bąble są wypełnione płynem surowiczym, dochodzi do częściowej martwicy naskórka. Tu już nie pomogą domowe sposoby na oparzenie słoneczne – należy szybko skonsultować się z lekarzem, który zaleci właściwe postępowanie. Natychmiastowa wizyta lekarska jest wskazana zwłaszcza wtedy, gdy oparzeniu towarzyszą nudności i/lub wymioty czy ból głowy. Leczenie oparzeń słonecznych II stopnia trwa nawet do 6 tygodni. 

  • Oparzenie słoneczne – objawy oparzenia III stopnia

Zdarza się najrzadziej i jest najgroźniejsze – w jego przebiegu uszkodzony zostaje nie tylko naskórek i skóra właściwa, ale także tkanka podskórna i nerwy. Osoba mająca oparzenia słoneczne III stopnia nie odczuwa dotyku, ponieważ uszkodzone zostały receptory czuciowe w skórze. Takie oparzenia wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, ich leczenie może trwać nawet kilkanaście tygodni. 

Domowe sposoby na oparzenie słoneczne: 10 rzeczy, które przynoszą ulgę

Domowe sposoby na oparzenie słoneczne mogą przynieść ulgę przy oparzeniu słonecznym I stopnia. Oparzenia słoneczne – jak złagodzić dokuczliwe pieczenie i ból? Oto nasze podpowiedzi – zastosuj na oparzenia słoneczne domowe sposoby, które szybko pomogą.

Zimny prysznic/zimne okłady

Jeśli czujesz, że zaczyna się oparzenie słoneczne (objawy: piekąca i zaczerwieniona skóra), natychmiast zejdź ze słońca! Jeśli to możliwe, wskocz pod chłodny prysznic (chłodna woda zatrzyma proces dalszego uszkodzenia w tkankach), lub zrób zimny okład na oparzone miejsce. Jeśli jesteś na plaży i nie masz możliwości wzięcia prysznica, schowaj się w cień i zrób okład choćby z chustki nasączonej zimną wodą (słodką – nie słoną!). Taki zimny okład zastosuj, zwłaszcza jeżeli masz oparzenia słoneczne twarzy, karku, czy ramion. 

Domowe sposoby na oparzenie słoneczne

Okłady z kefiru/zsiadłego mleka/jogurtu

Jeżeli masz taką możliwość, przygotuj okład z zimnego kefiru lub innego sfermentowanego produktu mlecznego. Takie okłady to stosowane przez nasze babcie domowe sposoby na oparzenia słoneczne – przynoszą natychmiastową ulgę przy lekkim oparzeniu. Dzięki zawartości białka i witamin A, D i E działają regenerująco na naskórek. Nałóż zimny kefir czy jogurt na gazę i przyłóż taki kompres na kwadrans na oparzone miejsce. Uwaga – używaj tylko produktów „wytrawnych” – słodki jogurt czy maślanka nie nadają się na kompresy. 

Kompres z białka jaja kurzego

Jakie inne sposoby na oparzenia słoneczne stosowały nasze babcie? Na przykład okłady z kurzego białka. Zimne, surowe białko kurze nałóż na gazę, a następnie umieść taki kompres na poparzonej skórze na 15 minut. Białko zawiera cystatynę, która hamuje stany zapalne, a także lizozym, enzym mający działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Dzięki temu taki kompres z białka przyspiesza gojenie uszkodzonego naskórka, ponieważ działa podobnie jak antybiotyk. Uwaga – kompresy z białka można nakładać wyłącznie na oparzenie I stopnia. Nie wolno tego robić, gdy skóra jest uszkodzona – w takim przypadku białko może przyczynić się do powstania infekcji. Możesz także posmarować skórę ubitą pianą z białka. Ważne, by do białka nie dostał się nawet fragment żółtka – wtedy enzym lizozym nie zadziała.

Miód na skórę

Jak złagodzić oparzenia słoneczne? Kiedyś uważano, że należy smarować je tłuszczem – dziś wiemy, że nie należy tego robić. Można jednak zastosować miód i jego cienką warstwą posmarować podrażnioną skórę, lub nałożyć na nią kompres z gazy posmarowanej miodem. Miód ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne m.in. dzięki zawartości takich składników jak inhibina, lizozym, olejki (tymol, cyneol) i rutyna.

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

Okład z ziemniaków

W soku świeżych ziemniaków znajduje się składnik zbliżony działaniem do atropiny. Jego obecność sprawia, że okład z ziemniaków zmniejsza odczuwany ból i ryzyko powstawania pęcherzy. Dodatkowo zawarty w ziemniakach krochmal ma działanie regenerujące i wspierające odbudowę skóry. Jak złagodzić oparzenia słoneczne za pomocą ziemniaków? Obłóż oparzone miejsca plasterkami świeżych ziemniaków i obwiąż je gazą. Możesz też zmielić je na pastę, nałożyć ją na gazę i przykładać taki kompres na skórę przez pół godziny. Jeśli nie masz pod ręką surowych ziemniaków, możesz zrobić kompres z gazy nasączonej mieszanką wody i mąki ziemniaczanej. 

Kąpiel z mąką

Jeśli sprawdzasz sposoby na oparzenia słoneczne, nie zapomnij o kąpieli z dodatkiem mąki owsianej. Wsyp do wanny wypełnionej letnią wodą kilka łyżek mąki i zanurz się w takiej kąpieli na kwadrans. Mąka zawiera beta-glukan – związek, który wpływa kojąco na podrażnienia i mikrourazy skóry, a także niweluje jej szorstkość, wysuszenie i zaczerwienienie.

Kompres z octu

Na zaczerwienioną i piekącą skórę połóż na kwadrans kompres z gazy nasączonej 2-3 łyżkami octu. Jak potwierdzają badania brytyjskich naukowców, ocet pomaga goić oparzoną skórę lepiej niż antybiotyki. Okłady z octu działają podobnie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i pomogą przywrócić prawidłowe pH skóry.

Sok z aloesu

Wśród domowych sposobów na oparzenia słoneczne nie może zabraknąć aloesu. Babcie i prababcie hodowały go w doniczkach nie tylko dla ozdoby. Dobrze wiedziały, że sok z liści aloesu to remedium na oparzenia. Jak złagodzić oparzenia słoneczne aloesem? Włóż na parę minut świeże liście aloesu do lodówki, następnie wyciśnij z nich na gazę sok i taki kompres przyłóż na skórę na kwadrans. Aloesowy sok zawiera enzymy, które przyspieszają regenerację uszkodzonego przez promieniowanie UV naskórka, a także działający antyzapalnie glikoproteid – aloektynę.

Jak złagodzić oparzenia słoneczne? Te produkty warto mieć!

Woda z olejkiem miętowym

Oparzenia słoneczne – domowe sposoby na nie, o jakich nie słyszałaś? Woda z olejkiem miętowym z mięty pieprzowej! To jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych, który ma właściwości antyzapalne i przyspieszające regenerację skóry. Wystarczą 3 krople olejku na 150 ml przegotowanej, letniej wody – nasącz taką miksturą gazę i zrób z niej 15-minutowy kompres na skórę. Chcesz wiedzieć więcej o olejkach i tym, jak można je wykorzystać w domu? Przeczytaj nasz tekst o tym, jak mogą ci pomóc w codziennej relaksacji

Jak złagodzić oparzenia słoneczne? Te produkty warto mieć! 

Znasz już domowe sposoby na oparzenie słoneczne. Co jednak, jeśli nabawisz się oparzeń na wyjeździe pod namiot, czy szybkim wypadzie na działkę, a nie będziesz mieć kefiru, jajek, ani szansy na kąpiel z owsianą mąką? By zabezpieczyć się przed takim ryzykiem, zaopatrz się w naturalne kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o skórze wymagającej szczególnej pielęgnacji po zbyt intensywnym opalaniu. Ich bogaty wybór znajdziesz oczywiście w Nabea – wpadnij do nas na szybkie zakupy przed wakacyjnym plażowaniem!

Naturalne kosmetyki po opalaniu

 


Bibliografia:

Piorun M.: Ocet zamiast antybiotyków? Z ranami po oparzeniach radzi sobie lepiej. zdrowie.radiozet.pl 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2022

 Derma Sun balsam po opalaniu 200ml
-20%

Derma Sun balsam po opalaniu 200ml

34,99 zł 27,99 zł pkt.Najniższa cena: 27,99 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4314 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
Szybko i sprawnie dotarło do paczkomatu.
2024-06-06
Wszystko bardzo dobrze
pixel