Orzechy piorące i pranie bez proszku – TOP 10 ekologicznych środków piorących

2022-02-07
Orzechy piorące i pranie bez proszku – TOP 10 ekologicznych środków piorących

Czy pranie bez proszku tradycyjnego ma sens? Czy ekologiczne płyny do prania naprawdę dopierają ubrania? A co z orzechami piorącymi – kit czy hit? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, jesteś we właściwym miejscu! Nasz przegląd ekośrodków piorących rozwieje twoje wątpliwości.

Spis treści:

 1. Pranie bez proszku? Poznaj ekologiczne środki do prania
 2. Orzechy do prania i ekologiczne proszki – czym kierować się przy wyborze?
 3. Który ekologiczny środek do prania będzie najlepszy dla C!

 

Pranie bez proszku? Poznaj ekologiczne środki do prania

Kochasz czyste i pięknie pachnące ubrania? Tak jak większość Polaków – kupujemy co roku aż 250 milionów kilogramów detergentów do prania! Ponad połowa rodaków pierze kilka razy w tygodniu, a 93% z nas robi pranie raz na tydzień. Problem w tym, że pranie z użyciem konwencjonalnych detergentów nie jest z korzyścią dla zdrowia – ani twojego, ani naszej planety. Zdecydowanie zdrowszym wyborem jest pranie bez proszku tradycyjnego. Dlaczego? Już wyjaśniamy!

5 powodów, dla których pranie bez proszku „konwencjonalnego” jest lepsze:

1.Piorąc eko, zmniejszasz ilość potencjalnie szkodliwych substancji, które wchłania skóra

Należą do nich m.in.:

 • SLS-y,
 • ftalany,
 • enzymy,
 • polikarboksylany (pochodne ropy naftowej).

Te substancje znajdują się w popularnych proszkach do prania. I nie da się ich do końca wypłukać z tkanin! Więc gdy nosisz uprane ubrania, ich cząsteczki przenikają przez Twój naskórek. Uważa się, że przy długiej ekspozycji mogą one podrażniać skórę (SLS-y) i drogi oddechowe (enzymy), wpływać niekorzystnie na gospodarkę hormonalną organizmu (ftalany) i mieć niekorzystny wpływ na ludzki organizm (polikarboksylany).

2. Ekologiczne proszki do prania nie zawierają fosforanów szkodzących środowisku

Woda z pralki zawierająca rozpuszczone detergenty ze ściekami trafia w obieg wody na naszej planecie i zanieczyszcza go m.in. fosforanami. Te zaś uwielbiają glony zwane sinicami. Fosforany stymulują rozrost sinic, które po zakończeniu cyklu życiowego gniją w wodzie i zmniejszają w niej ilość tlenu, niezbędnego do życia morskich stworzeń. Gnicie sinic powoduje tzw. martwe strefy w Bałtyku.

3. Ekologiczne płyny do prania powodują uwalnianie mniejszej ilości mikroplastików z pranych materiałów

Ubrania z tworzyw sztucznych podczas prania uwalniają mikroplastiki – cząstki plastiku o średnicy poniżej 5 mm. Uważa się je dziś za jedną z największych przyczyn zanieczyszczeń mórz i oceanów. Ale nie tylko – mikroplastki trafiające z wodą z pralki do oczyszczalni ścieków przedostają się do osadów ściekowych, z których, wykorzystywane jako nawóz, trafiają do gleby. Ekologiczne płyny do prania powodują uwalnianie mniejszej ilości mikroplastików niż detergenty w postaci proszków. 

4. Ekologiczne środki do prania są hipoalergiczne 

Naturalne proszki do prania zawierają boraks, sodę kalcynowaną, nadwęglan sodu, mydło marsylskie, szare mydło – substancje, które nie powodują uczuleń. Możesz kupić ekologiczne proszki i płyny bez konserwantów, barwników i substancji zapachowych – to naprawdę są produkty hipoalergiczne!

Orzechy do prania i ekologiczne proszki – czym kierować się przy wyborze?

5. Pranie eko to nie tylko proszki i płyny!

Ekologiczne pranie pobudza kreatywność – nie musisz prać tylko w proszku lub płynie. Czym zastąpić proszek? Możesz użyć orzechów piorących, płatków mydlanych czy ekokul z granulkami ceramicznymi. Możesz także przygotować ekologiczny środek do prania własnoręcznie, kupując i mieszając składniki (soda kalcynowana, boraks, soda oczyszczona, mydło marsylskie, szare mydło). 

Pranie bez proszku konwencjonalnego – tak samo czyste!

Zwolennicy prania za pomocą tradycyjnych detergentów argumentują, że naturalne proszki do prania nie dopierają tak dobrze ubrań. Owszem, naturalne substancje piorące są mniej silne (a przez to mniej szkodliwe!) niż konwencjonalne detergenty. Moc prania ekologicznego możesz jednak łatwo wzmocnić. Wystarczy, że silnie zabrudzone ubrania wcześniej namoczysz. Szczególnie uciążliwe plamy warto zaprać i zastosować na nie naturalny odplamiacz. 

A teraz najlepsze – w Nabea znajdziesz kilkadziesiąt propozycji ekologicznych środków do prania z naturalnych składników! Takich, które są nieszkodliwe dla skóry i środowiska, świetnie dopierają i dają ci gwarancję, że stosując je dbasz o zdrowie swoje i rodziny. By ułatwić ci wybór, przedstawiamy nasze TOP 10 ekologicznych środków piorących. 

Orzechy do prania i ekologiczne proszki – czym kierować się przy wyborze?

Na co warto zwracać uwagę wybierając ekologiczny środek do prania czy odplamiania?

• Skład

Powinien być jak najbardziej naturalny. Bez SLS-ów, enzymów, fosforanów, formaldehydu, wybielaczy optycznych, pochodnych ropy naftowej, silnych konserwantów, syntetycznych substancji zapachowych. 

• Producent

Warto kupować produkty renomowanych marek, które dysponują certyfikatami potwierdzającymi, że ich produkty są rzeczywiście naturalne i ekologiczne. Takie certyfikaty to m.in. ECOCERT, Ecolabel, ICEA, BDIH.

• Opakowanie

Najlepsze oczywiście będzie ekologiczne – biodegradowalne i nadające się do recyklingu.

• Własne potrzeby

Nie ma jednego uniwersalnego ekologicznego płynu czy proszku, który sprawdzi się w każdym domu. Jeśli masz w domu niemowlę, będziesz potrzebować ultrałagodnego środka do prania jego ubranek/pieluch. Często robisz ręczne przepierki? Szukaj środka do prania ręcznego. Masz w domu zwierzęta? Kup środek ułatwiający pozbywanie się z tkanin nieprzyjemnych zapachów. Zależy ci na jak najmniej przetworzonym produkcie? Wybierz orzechy do prania. Tajemnica sukcesu udanego prania ekologicznego tkwi w dopasowaniu najlepszego środka piorącego do twoich potrzeb. Nasz przegląd ci to ułatwi. 

 Który ekologiczny środek do prania będzie najlepszy dla ciebie?

Który ekologiczny środek do prania będzie najlepszy dla ciebie? Przegląd 10 produktów

1. Proszek do prania (koncentrat) Bio-D

Ekologiczny proszek do prania do wielu zastosowań. Nie zawiera fosforanów, substancji petrochemicznych, konserwantów, enzymów ani sztucznych zapachów. Nadaje się do prania ręcznego i w pralkach. Zawiera niski procent mydeł roślinnych, które osadzają się na włóknach (np. pieluch, co zmniejsza ich chłonność). 

Jego producent, firma Bio-D to ceniona brytyjska marka, której wysokie standardy zostały wielokrotnie docenione licznymi nagrodami, m.in. Cruelty Free International, The Vegan Society, Allergy UK. Firma dba, by jej produkty nie wywierały negatywnego wpływu na środowisko – wszystkie opakowania są biodegradowalne. 

Produkt idealny dla Ciebie, jeśli: 

 • masz wrażliwą skórę/jesteś alergikiem,
 • szukasz proszku do prania ubrań niemowlęcych i pieluch,
 • pierzesz zarówno ręcznie jak i w pralce automatycznej.

Pranie bez proszku? Wybierz ekologiczne środki piorące od Nabea!2. Orzechy piorące z woreczkiem Mohani 

Orzechy piorące z drzewa Sapindus Mukorossi (orzechowiec myjący) zawierają naturalne saponiny – w Azji od stuleci używa się ich jako naturalnych środków piorących i czyszczących. Są delikatne, bezzapachowe, wodą z prania możesz podlać ogródek. Przepołowione orzechy umieszczasz w woreczku i wkładasz do pralki. Działają naturalnie zmiękczająco na tkaniny, więc nie musisz dodawać płynu do zmiękczania. 

Możesz używać ich także do zmywania i mycia różnych powierzchni. Są hipoalergiczne i mają właściwości antybakteryjne, nadają się do prania ubrań dzieci i alergików. W 100% biodegradowalne. Najlepiej używać ich do prania w temperaturze nie wyższej niż 60˚C.

Produkt idealny dla Ciebie, jeśli: 

 • masz wrażliwą skórę/jesteś alergikiem,
 • szukasz proszku do prania ubrań niemowlęcych i pieluch,
 • zależy ci na jak najmniejszym niekorzystnym wpływie na środowisko,
 • pierzesz często delikatne tkaniny (jedwab, kaszmir, bawełna organiczna).

 

3. Kolorowy proszek do prania Klareko

Naturalny skład zapewnia skuteczne pranie ubrań kolorowych. Ten ekologiczny proszek do prania wzbogacony jest w substancje zapobiegające mechaceniu się materiałów i zmiękczające je. Bezzapachowy, w opakowaniu z papieru makulaturowego i woreczka z plastiku wyprodukowanego z materiału z odzysku. Do proszku dołączona miarka z drewna bukowego – przy kolejnym zakupie możesz wybrać opakowanie proszku bez miarki. 

Klareko to firma stworzona przez dwie przyjaciółki mieszkające na warmińskiej wsi. Klareko otrzymało Laur Konsumenta w kategorii Odkrycie roku 2019 – ekologiczne środki czystości.

Produkt idealny dla Ciebie, jeśli: 

 • często pierzesz tekstylia w nasyconych barwach (proszek może powodować szarzenie jasnych i białych materiałów).

 

 

 

4. Koncentrat proszku do prania Synergetic

Koncentrat proszku do prania na bazie roślinnych składników, równie skuteczny jak tradycyjne proszki. Bezpieczna formuła – proszek rosyjskiej marki Synergetic posiada bardzo restrykcyjny certyfikat ICEA Eco Cleaners, który poświadcza, że produkt ma pozytywne wyniki badań dermatologicznych i nie powoduje podrażnień, jest w 100% biodegradowalny

Proszek jest bezzapachowy. Nadaje się do prania ręcznego i w pralkach tkanin białych i kolorowych (w tym ubrań dziecięcych) – w temperaturze 30-90˚C. Opakowanie z kartonu nadającego się do recyklingu. 

Produkt idealny dla Ciebie, jeśli: 

 • masz wrażliwą skórę/jesteś alergikiem,
 • szukasz proszku do prania ubrań niemowlęcych i pieluch,
 • szukasz jednego proszku do prania tkanin białych i kolorowych.

 

5. Proszek do prania tkanin kolorowych Ecover

Naturalny proszek do prania belgijskiej firmy Ecover od 1979 zajmującej się produkcją ekologicznych środków czystości. Produkt posiada certyfikat Ecocert. Nie zawiera fosforanów, fosfonianów, wybielaczy na bazie chloru, wybielaczy optycznych czy składników GMO. Bardzo skutecznie dopiera ubrania w każdej temperaturze, szczególnie polecany dla osób cierpiących na alergie skórne oraz astmatyków. 

Opakowanie jest w pełni biodegradowalne – firma wytwarza plastikowe opakowania z trzciny cukrowej. Składniki proszku pochodzą od lokalnych, belgijskich dostawców (Ecocert unika przewożenia składników samolotami). 

Produkt idealny dla Ciebie, jeśli: 

 • masz wrażliwą skórę/jesteś alergikiem,
 • szukasz proszku do prania w niskich temperaturach,
 • wybierasz produkty firm minimalizujących wpływ na środowisko.

 

 

6. Nappy Fresch Dodatek do prania pieluch Bio-D

Dodatek do proszku do prania pieluch wielorazowych, ręczników, bielizny, podpasek wielorazowych oraz innych tekstyliów. Skuteczny już w 40˚C,  odświeża i neutralizuje zapachy. Czyści i usuwa plamy poprzez uwalnianie aktywnego tlenu.

Nie zawiera substancji petrochemicznych, enzymów ani syntetycznych substancji zapachowych. Jako dodatek do środków piorących nadaje się do prania ręcznego i w pralkach. Nie „zatłuszcza" włókien, bo nie ma w składzie mydła ani olejów pochodzenia roślinnego – głównej przyczyny obniżenia chłonności pieluch i podpasek wielorazowych. Opakowanie nadaje się do całkowitego recyklingu.

Produkt idealny dla Ciebie, jeśli: 

 • szukasz proszku do prania ubrań niemowlęcych i pieluch,
 • szukasz produktu do prania wielorazowych środków higieny osobistej.

 

 

 

 

7. Delikatny płyn do prania tkanin dziecięcych Attitude

Bezzapachowy koncentrat do prania tkanin białych i kolorowych, pozbawiony jest szkodliwych chemikaliów, substancji nawet potencjalnie kancerogennych i negatywnie wpływających na środowisko naturalne. Sprawia, że tkaniny są miękkie i przyjemne w dotyku. 

Produkowany w Kanadzie, posiada certyfikację EcoLogo, nadawaną produktom, które spełniają najbardziej rygorystyczne standardy dotyczące ochrony środowiska i zdrowia człowieka. Ma także certyfikaty PETA ATTITUDE i Cruelty-Free, nie zawiera substancji odzwierzęcych. Opakowanie z polietylenu wysokiej gęstości, nadającego się do recyklingu.
Uwaga: zawiera Sodium Coco Sulfate (SCS), więc ostrożnie powinno stosować się go w przypadku skóry nadwrażliwej i u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Produkt idealny dla Ciebie, jeśli: 

 • szukasz proszku do prania ubrań dziecięcych.

 

 

 

8. Płyn do prania tkanin białych i kolorowych Etamine du Lys

Do prania tkanin kolorowych i białych – ręcznego i w pralkach. Delikatny dla tkanin, nie zawiera barwników, fosforanów, sody kaustycznej, EDTA (kwasu edetynowego/wersenowego). Zawiera surfaktanty pochodzenia roślinnego, nie zawiera składników pochodzenia petrochemicznego. Ma pH 9,5. 

Pięknie pachnie dzięki olejkowi z organicznej lawendy i pomarańczy. Zawiera olejek z drzewa herbacianego o działaniu bakteriobójczym. Uwaga – ze względu na składniki naturalnie zawarte w olejkach eterycznych może uczulać. Produkowany we Francji, posiada certyfikat Ecocert Ecodetergent.

Produkt idealny dla Ciebie, jeśli: 

 • szukasz jednego proszku do prania tkanin białych i kolorowych.

 

9. Odplamiacz-wybielacz-eliminator zapachów Bio-D

Naturalny odplamiacz, odpowiedni dla białych i kolorowych tkanin. Nie zawiera chloru, fosforanów, środków konserwujących, enzymów, syntetycznych substancji zapachowych i substancji petrochemicznych, działa poprzez aktywny tlen. Bezpieczny dla wrażliwej skóry, może być stosowany do prania ubrań osób ze skłonnościami do alergii i ubranek dziecięcych. Łatwo ulega biodegradacji, bezpieczny dla szamb. 

Pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy i uporczywe plamy – już przy praniu w niskich temperaturach. Stosowany jako dodatek do środka piorącego. Uwaga – nie zaleca się stosowania go do jedwabiu, wełny lub tkanin nietrwale barwionych.

Produkt idealny dla Ciebie, jeśli: 

 • chcesz uporać się z uporczywymi plamami, także na odzieży dziecięcej,
 • masz wrażliwą skórę/jesteś alergikiem,
 • szukasz ekologicznego wybielacza działającego w niskich temperaturach.

 

 

 

10. Odplamiające MegaMydło Klareko

Naturalny odplamiacz – roślinne mydło odplamiające, bezpieczne dla ludzi i środowiska. Usuwa nawet trudne plamy po jedzeniu i napojach, kosmetykach, smarach i olejach, trawie – wystarczy za pomocą mydła zaprać plamę ciepłą wodą. 

Nie zawiera parabenów i emulgatorów, wybielaczy i rozjaśniaczy, substancji zapachowych, syntetycznych substancji nawilżających, formaldehydu, SLS-ów i konserwantów. Produkt wegański w recyklingowalnym opakowaniu.

Produkt idealny dla Ciebie, jeśli: 

 • chcesz uporać się z uporczywymi plamami,
 • szukasz wybielacza działającego punktowo na plamy.

 

 

Czym zastąpić proszek „z marketu”? Poznaj ofertę Nabea!

Pranie bez proszku tradycyjnego nie ma już przed tobą tajemnic? Pora ruszać na zakupy! W ofercie nabea.pl znajdziesz kilkadziesiąt ekologicznych produktów do prania renomowanych polskich i zagranicznych ekofirm. Dzięki nim łatwo, szybko – i naturalnie – zadbasz o zdrowie swoje i rodziny, a także o środowisko naturalne. 


 

Bibliografia:

 1. Raport „Jak Polacy dbają o ubrania” ARC Rynek i Opinia
 2. Rembisz D., Mikroplastiki – mały wielki problem, “Kwartalnik chemiczny” 2019.
 3. Strój wąs A., Skład proszku do prania ma wpływ na nasze zdrowie. Czy wiesz, w czym pierzesz?, „Wysokie obcasy” 2020.
Pokaż więcej wpisów z Luty  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4351 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-13
Perfect
2024-07-05
Super wszystko sprawnie i szybko polecam!!!!!!!!
pixel